think globally. act locally. and sustainable. now.
Balandžio 19-23 dienomis LiMSA delegacija apsilankė Austrijoje vykusiame IFMSA Europos regioniame susitikime (EuRegMe). 300 biomedicinos mokslų studentų iš visos Europos susirinko keistis patirtimi, diskutuoti ir ieškoti sprendimų klausimams, kurie jiems rūpi. Susitikime dalyviai išsiskirstė į šešias komitetines, prezidentinę sesijas bei du Side Event’us ir 3 dienas gilinosi specifinėse temose.
LiMSA delegaciją sudarė:
- Emilija Zimnickaitė
- Laura Kuchanauskaitė
- Ieva Berankytė
- Emilija Milašiūtė
- Rytė Benešiūnaitė
- Adomas Danilevičius
- Mantė Šmigelskaitė
Žodis “sustainability” skambės dar ilgai – austrai iškėlė auksinį standartą IFMSA renginiams. Tvaraus gamtos išteklių vartojimo tema buvo plėtojama ir Theme Events, ir Training Sessions, ir komitetinių sesijų metu. Apie klimato išsaugojimo svarbą ir kuo tai aktualu mums, kaip medicinos studentams, pasakojo įvairūs lektoriai, o vėliau workshop‘ų metu turėjome galimybę pasigilinti į tai, kaip prie šio judėjimo galime prisidėti kiekvienas mūsų.
Renginio organizatoriai tikrai rimtai pažvelgė į tvarumo idėją – antrojo vakaro metu buvo pateikta informacija apie tai, kiek maisto iššvaistėme vien nepabaigdami pietų, prisidėdami per daug maisto į lėkštes; tam tikri faktai tikrai privertė susimąstyti. Antrąją renginio dieną taip pat nustebino meniu – visi patiekalai buvo vegetariški arba veganiški, siekiant sumažinti mėsos suvartojimą bent jau vienos renginio paros metu.
Prezidentinės sesijos
Kur vyks kitų metų EuRegMe? Ar reikalingos taisyklės, jei taip, tai kokios, priimant žmones į Europos regiono Facebook grupė? Tokie ir panašūs klausimai aptariami Prezidentinių sesijų metu, kur LiMSA atstovavo delegacijos vadovė – Emilija Zimnickaitė. Sesijų tikslas – pasiruošti Plenariniam posėdžiui (procedūrų išsiaiškinimas), susirinkti atsakymus į rūpimus klausimus diskutuojamomis temomis, išklausyti kandidatų rengti EuRegMe kitais metais kalbų, kad grįžę po sesijų galėtų supažindinti likusią delegaciją ir priimti vieningą sprendimą, nes Plenarinio posėdžio metu tevyksta tik balsavimai.
Pats Plenarinis posėdis atrodo gana painus, ypač pirmą kartą dalyvaujantiems ir neturėjusiems tinkamo patirties perdavimo, todėl apsidžiaugėme galėdami padėti Latvijos ir Ukrainos delegacijoms detaliau paaiškindami visas procedūras. Tad įsitraukėme visa delegacija: kas balsavo, kas aktyviai stebėjo procesus, kas įsitraukė į Plenarinę komandą!! protokoluoti, o kas padėjo kaimynėms delegacijoms.
SCORAngelų įspūdžiai
Delegacijos narės Mantė ir Ieva dalyvavo SCORA sesijose, kurių metu aktyviai įsitraukdamos į diskusijas ne tik atstovavo LiMSA‘ą, bet ir sužinojo kitų šalių įvairiausių praktikų, skatinančių judėti teigiama linkme ir įkvepiančių naujiems projektams bei mokymams sugrįžus. Pirmosios dienos metu buvo suteikta galimybė sužinoti tai, ko dar nežinojo apie lytiškumo ugdymo mokymus, jų būtinumą ir tobulinimą, na o įgytas teorines bei praktines žinias netruko pritaikyti savaitgalį praūžusiuose Lytiškumo ugdymo mokyuose (LUM) Vilniuje. Antrąją dieną delegacijos atstovės, kartu su kitų Europos šalių delegatais aptarė IFMSA dokumentų bei strategijų apie smurtą lyties pagrindu privalumus bei trūkumus, atrasdami, jog didžiausias dėmesys yra skiriamas moterų teisėms, tačiau mažumos yra labai apleistos bei pamirštos. Taip pat diskutavo pabėgėlių klausimais lytiškumo kontekste ir kuo tai aktualu įvairiems Europos regionams. Paskutinioji diena buvo skirta LGBTQ+ bendruomenės problemoms universitetiniu bei nacionaliniu lygmenimis.
SCHOPHerojės
SCOPH‘o sesijose dalyvavo bei oranžiniais apkabinimais dalijosi Rytė ir Laura. Per visas tris renginio dienas buvo paliestas tikrai didelis spektras visuomenės sveikatos temų – psichinė sveikata, lėtinės neinfekcinės ligos, vakcinacija, antimikrobinis atsparumas, alkoholis, tabakas, klimato kaita, psichinių sutrikimų turinčių asmenų stigma bei visuotinė sveikatos priežiūra. Delegates maloniai nustebino interaktyvumas sesijų metu – įvairios simuliacijos, protmūšiai, inscenizacijos, vaidinimai leido daug efektyviau įsisavinti naują informaciją bei lengviau įsitraukti į veiklą, padarant rimtas temas daug prieinamesnes kiekvienam sesijų dalyviui. Trečiąją dieną vykusios jungtinės su SCORP komitetu sesijos akivaizdžiai parodė, koks naudingas gali būti bendradarbiavimas su kitais komitetais, bei privertė susimąstyti, kad galbūt šią nuostabią praktiką galima parsivežti atgal, taip sukuriant naujas veiklos kryptis LiMSA‘i.
sPRead it!
Viceprezidentė viešiesiems ryšiams (VP PR&C) Emilija Milašiūtė dalyvavo viename iš Side Event‘ų „sPRead it!“, kurio metu tobulino įgūdžius trijose srityse: video, dizaino bei komunikacijos. Sesijų dalyviai, kartu su Emilija, pasinaudodami išmoktomis žiniomis, sukūrė renginio video.
Taip pat viso renginio metu kartu su kitais sesijų dalyviais Emilija gerino darbo su Adobe Illustrator programa įgūdžius kurdama logotipą bei infografiką; buvo supažindinta su Adobe Premiere programos techninėmis galimybės; rengė straipsnį, renginio aprašymą. Komunikacijos srityje buvo gilintąsi: kaip nustatyti tikslinę auditoriją, pasiekti skirtingų tipų adresatus, sukurti pritraukančius šūkius. Kartu su komanda gavo užduotį sukurti renginio Instagram profilį ir jį išpopuliarinti, kurią puikiai išpildė. Patobulinusi įgūdžius maketavimo srityje Emilija nesiruošia sustoti bei pasidalinti žiniomis artėjančiuose maketavimo mokymuose su visais limsiečiais.
Trainers Side Event
Adomas dalyvavo Trainers Side Event’e, kuriame kartu su dar 10 trainer’ių vedami 3 mentorių tris dienas gilino mokymo įgūdžius.
Pirmąją dieną buvo apsikeista sukaupta patirtimi Open Space metodu: didžiausios baimės, išskirtiniai sugebėjimai, idealios sesijos charakteristikos; taip pat buvo analizuotas mokymasis kaip procesas ir kokiomis priemonėmis galima kuriamus mokymus padaryti efektyvesnius bei išbandytas kūrybiškumą skatinantis metodas „No“.
Visos antrosios dienos metu vyko Practise Lab, kurios metu saugioje aplinkoje buvo galima eksperimentuoti vedant trumpas sesijas sau neįprastu būdu ir/arba naudojant naujus metodus.
Per paskutiniąją dieną dalyviai analizavo Practice Lab atradimus, klaidas bei kaip būtų galima jų išvengti.
Gedimino nuotykiai
Ar girdėjai, kad LiMSA turi naują talismaną? Jis vardu Gediminas, The Iron Wolf, propro…proanūkis vilko, pasišmežavusio kunigaikščio Gedimino sapne. Kaip jis atsirado? O kieno gi nežavi kelionės… Jo istorija su LiMSA prasidėjo dar Egipte, tačiau tadais jis nutarė savęs nuotraukose neviešinti. Tačiau šį kartą LiMSA pasirūpino ir sumaketavo Gediminui atskirą bilietą, kad nereiktų grūstis lagamine.
Tad ką gi jis nuveikė Asamblėjoje? Dar nuo 2017 m. pavasario Juodkalnijoje vykusios Generalinės Asamblėjos LiMSA delegacija buvo priglaudusi olandų delegacijos karvutę Greta Van Holland, kuri pasimetė per vienus iš pusryčių. Ilgai derinome su olandais taisykles, kaip turėtų būti prižiūrimi delegacijų talismanai ir galiausiai pasiekus susitarimą grąžinome Greta seniesiems globėjams atgal.
#TrueLoveWithoutBoundaries
Training Sessions
Dvi popietes dalyviams buvo siūlomos mokymų sesijos, kurių metu IFMSA trainer’iai vedė dalyviams trumpus mokymus. Pasirinkimo spektras platus: nuo rimtų ir naudingų temų profesiniame gyvenime, pvz., Non-violent communication, iki tiesiog akiračio praplėtimo mokantis Bačatos žingsnelių.
Rusenanti BaMSA idėja
Dar Egipte LiMSA delegacija buvo susitikusi su Baltijos šalių kolegomis, padėti pamatai tolimesniam šalių bendravimui. Teigiamas pavyzdys įkvepia, todėl ir šį kartą Austrijoje viešinti delegatai susitarė susimatyti ir padiskutuoti apie konkretesnius ateities planus.
Rezultatas: kadangi studijų kalendorius visose Baltijos šalyse panašus, todėl iškelta idėja suorganizuoti susitikimą rugpjūčio pabaigoje. Atsisveikinant tradiciškai pasidaryta bendra nuotrauka bei sutarta išsiaiškinti grįžus namo apie realias galimybes įvertinus žmogiškuosius ir finansinius resursus.
Activities Fair
Daug šurmulio, smalsių akių, jaunų sielų ir pasaulį keičiančių idėjų – taip būtų galima apibūdinti kiekvieną IFMSA veiklų mugę, ir pastaroji, kurioje dalyvavo mūsų delegatai, niekuo nenusileido vykusioms praeities renginiuose. Šioje mugėje buvo suteikta puiki galimybė parodyti pasauliui, kokios ateities perspektyvos laukia LiMSA‘os – pristatytas ateities SCORA projektas pavadinimu „F(EMPOWER)“, apie kurį daugiau žinių bus jau netrukus! Nepaisant to, kad buvo pasakota apie dar neįgyvendintą veiklą, delegacijai pavyko sudominti nemažą dalį bendraminčių iš įvairių Europos kampelių, kurie šiuo metu lygiai taip pat kaip ir kiekvienas mūsų laukia nesulaukia projekto rezultatų. IFMSA veiklų mugė – puiki vieta ne tik pristatyti savo nuveiktus ar dar tik bevyksiančius darbus, bet ir pasisemti naujų idėjų, išgirsti apie tik tik startuojančius arba jau metai iš metų vykdomus projektus kitose šalyse, sužinoti apie jau pasitvirtinusias praktikas bei užmegzti naujus ryšius. Kas žino, galbūt bent viena nauja iniciatyva atras vietą ir Lietuvos žemelėje?Detaliau su delegatų ataskaitomis galite susipažinti čia.