Sausio 7 dieną, Lietuvos sveikatos mokslų universitete vyko Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LiMSA) organizuota diskusija tema „Organų donorystė – tabu ar moralinė norma?“, skirta organų donorystės aptarimui bei populiarinimui.

Pakomentuoti organų donorystę iš medicininės pusės buvo pakviestas gydytojas anesteziologas-reanimatologas Tomas Tamošuitis. Aptartos ne tik medicininės sąvokos, paruošimo transplantacijai procesai, tačiau taip pat paminėtas ir naujas sprendimas, jog nuo šių metų sausio 1 dienos Lietuvoje bus įdiegiamas neplakančios širdies donorystės modelis. Jis itin aktualus, kadangi dėl mažėjančio žuvusių autoavarijose žmonių skaičiaus, konstatuojama mažiau smegenų mirčių, todėl tikimasi, jog jis padės sustabdyti mažėjantį organų donorų skaičių.

Apžvelgta ir socialinė organų donorystės situacija. Nacionalinio transplantacijos biuro komunikacijos skyriaus vedėja Rasa Pekarskienė aptarė visuomenėje vyraujančias klaidingas nuomones apie organų donorystę. Paneigti klaidingi mitai, tokie kaip žmonių grobimai dėl organų ar prekiavimas jais juodojoje rinkoje. Kita renginio dalyvė, asociacijos „Gyvastis“ atstovė Gaiva Vilkevičienė, pristatė organizaciją, minėjo, kokia svarbi yra jų vykdoma šviečiamoji ir psichologinę pagalbą teikianti veikla, kuri vienija ne tik pacientus, bet taip pat ir jų artimuosius bei gydytojus.

Tarp renginio dalyvių – ir organų recipientai. Jie susirinkusiems pasakojo apie savo ligos istoriją, laukimo iki transplantacijos laiką ir lygino gyvenimo kokybę prieš ir po organų persodinimo. Žmonės teigė, jog visiškai nesijaučia ligoniais ar kitokiais nei visi ir vieningai tvirtino, kad yra dėkingi savo donorams, išgelbėjusiems jų gyvybes.

Organų donorystės aktualumą mūsų šalyje įrodo ir nemažas organų laukiančiųjų skaičius – šiuo metu eilėje yra net 414 žmonių, tarp jų daugiausiai – inkstų laukiančių pacientų. Didelis renginio dalyvių skaičius ir aktyvi diskusija etiniais klausimais parodė žmonių susidomėjimą organų donorystės tema. Tikimasi, jog tokio pobūdžio renginiai ne tik privers pažiūrėti į organų donorystę iš daugelio aspektų, bet taip pat ir padėti apsispręsti donorystės klausimu.