Skatinti jaunuolius aktyviau
dalyvauti formuojant ES sveikatos politiką – toks šiandien už sveikatą
atsakingos Europos Komisijos narės Androullos Vassiliou paskelbtos
iniciatyvos tikslas. Pirmasis iniciatyvos renginys – jaunimo sveikatai
skirta konferencija Briuselyje 2009 m. liepos 9–10 d bei Jaunimo
Stovykla (Youth Camp) liepos 8 – 9d, kurios pagrindinis šūkis „Būk
sveikas, būk savimi“ („Be healthy, be yourself“).
Daugiau
nei keturi šimtai 18–25 metų amžiaus jaunuolių iš visos Europos
susitiko su politikos formuotojais ir sveikatos organizacijomis, kad
aptartų svarbiausius sveikatos klausimus, pvz., alkoholio, tabako ir
narkotikų vartojimą ar fizinį aktyvumą ir psichinę sveikatą. Taip pat
buvo diskutuojama susijusiais klausimais: apie finansinę krizę,
sveikatos apsaugos skirtumus, švietimą ir žiniasklaidos vaidmenį.
Konferencija rengiama kartu su Europos jaunimo forumu ir pristatoma
daugiakalbiame ES sveikatos portale, kuriame taip pat pateiktas jaunimui
pasisakyti sveikatos klausimais skirtas tinklaraštis.
Europos Komisija skatina jaunimą aktyviai bendradarbiauti puoselėjant sveikatingumą. Kodėl? Dauguma su sveikata susijusių gyvensenos įpročių susiformuoja ir įgyjama vaikystėje bei paauglystėje. Anksti įpratus gyventi sveikai, vėliau galima išvengti lėtinių ligų. Sveikata yra sėkmingo ir produktyvaus gyvenimo garantas. Vaikų ir jaunimo sveikata yra viena iš svarbiausių Komisijos prioritetų. Vadovaudamasi idėja jaunimui suteikti galių tapti aktyviais partneriais sveikatingumo puoselėjimo srityje, Komisija parengė naują Jaunimo ir sveikatos iniciatyvą. Ja siekiama sutelkti visas Komisijos su jaunimu susijusias sveikatos ir kitų susijusių sričių iniciatyvas.
Išskirtinis iniciatyvos bruožas – jaunimo dialogas ir dalyvavimas sprendžiant aktualius sveikatos klausimus. Iniciatyva jaunuoliai raginami su mumis aktyviai bendradarbiauti sveikatos srityje. Prieš konferenciją vyko jaunimo stovykla, kurios metu dalyviai iš visos Europos turėjo galimybę susitikti savo bendraminčius bei padiskutuoti su organizacijomis, kurios dirba tam tikrose srityse. Taigi pirmąją susitikimo dieną, bei antrosios dienos rytą, vyko jaunimo darbo grupės įvairiais sveikatos klausimais: alkoholis, tabakas, seksualinė ir psichinė sveikata, sveikata ir aplinka, pasaulinė sveikata. Jų tikslas – sužinoti dalyviams daugiau apie specifines sveikatos sritis bei įkvėpti jaunimą imtis veiksmų šių sričių gerinime.
Liepos 9-ąją konferenciją atidarė už sveikatą atsakinga Europos Komisarė Androullos Vassiliou, Europos Jaunimo Forumo prezidentas Tine Radinja, Nyderlandų princesė Laurentien bei Pasaulio Sveikatos Organizacijos atstovė Nata Menabde. Šią dviejų dienų konferenciją apie jaunų žmonių sveikatą organizavo Europos Komisija kartu su Europos Jaunimo Forumu bei kitomis jaunimo organizacijomis. Iš viso į konferenciją atvyko per 400 jaunų žmonių – jaunimo organizacijų atstovai, sveikatos profesionalai bei dirbantieji ES institucijose. Konferencijos pirminis tikslas buvo įsiklausyti į jaunus žmones bei įtraukti juos į sprendimų priėmimo procesą apie jų sveikatą. Taip pat palaikyti bendradarbiavimą tarp kelių jaunimo organizacijų, kad būtų pagerinta jaunų žmonių sveikata, bei nacionaliniame lygmenyje įgyvendinti prevencijos programas, nukreiptas į jaunus žmones, taip pat palaikyti narių šalių veiklas, susijusias su jaunų žmonių sveikata.
Konferencija apėmė šias temas: „Bekuriant sveikesnę aplinka“, „Mokėjimas susidurti su pavojais“, „Skatinant jaunų žmonių sveiką gyvenseną per neformalų ugdymą“, „Mokslas – kaip varantysis veiksnys geresnei sveikatai“. Kaip konferencijos tęstinumas – nedelsiant, bendradarbiaujant kartu su Europos Jaunimo forumu ir kitomis jaunimo organizacijomis, paruoštas trumpas dokumentas, pažymintis pagrindinius pasiūlymus ir problemas iškeltas per Jaunimo Stovyklą bei konferencijos metu.
Šios konferencijos vakarą iškilmingai buvo apdovanoti Europos jaunimo sveikatos apsaugos konkurso laureatai. Galime pasidžiaugti, kad pirmąją vietą nuotraukų kategorijoje užėmė moksleivis iš Panevėžio Augustas Marozas, o esė kategorijoje antrąją vietą užėmė Vilniaus Užupio gimnazijos abiturientė Sandra Lapinskaitė, kurie taip pat buvo pakviesti į konferenciją. Taip pat Lietuvai šioje konferencijoje atstovavo LiJOT deleguoti asmenys: trys Lietuvos Medicinos Studentų Asociacijos (LiMSA) nariai (Justina Mikšaitė, Domantas Jarašiūnas bei Laima Blažytė), du Vilniaus Universiteto (VU) studentų atstovybės nariai bei Sveikatos Apsaugos Ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Rita Sketerskienė.
Parengė Laima Blažytė