Tarptautinės antikorupcijos dienos proga Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose buvo viešai skaitoma „Paciento priesaika“. Renginio iniciatoriai siekė atkreipti visuomenės dėmesį į gydytojų papirkinėjimo problemą, sukelti diskusijų, paskatinti nesitaikstyti su korupcijos apraiškomis sveikatos priežiūros srityje. Akcijos dėmesys buvo išskirtinai nukreiptas į pacientų nuostatas ir elgesį.

Žaibiško sambūrio (angl. flashmob) akciją organizavo Lietuvos medicinos studentų asociacija (LiMSA) kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

„Kaip būsimasis sveikatos priežiūros specialistas galiu pasakyti, kad nenorėčiau dirbti korupcijai pakančioje aplinkoje, kai kyšio davimas gydytojui yra laikomas norma. Tai yra ir gydytojų, ir pacientų problema: šiemet didžiausiose šalies klinikose jau skaitėme gydytojų priesaiką, šį kartą dėmesį norėjome sutelkti į pacientų švietimą,“ – sakė LiMSA prezidentas Rytis Kalinauskas.

Po renginio pacientai buvo pakviesti užpildyti anketas, kuriomis siekta išsiaiškinti akcijos „Geriausia padėka gydytojui – Jūsų šypsena” efektyvumą. Kad pacientų švietimas yra naudinga priemonė kovoje su kyšininkavimo problema patvirtino ne vienas pacientas.

„Antikorupcinio švietimo priemonės yra stiprus įrankis, ne vienerius metus STT aktyviai skleidžia visuomenei žinią, kad duodamas kyšį žmogus daro nusikaltimą. Anksčiau visuomenė to nesuvokdavo. Kaip ir kitur, taip ir sveikatos priežiūros sektoriuje – turi būti išreiškiama tvirta pozicija neduoti ir neimti kyšio, tuomet ir padėtis pasikeis“, – akcijos metu tvirtino STT atstovas Ruslanas Golubovas.

Kyšio ėmimas yra nusikaltimas, nė kiek ne menkesnis už kitus nusikaltimus. Ne tik siūlomi pinigai, bet ir materiali „dovana“ už neva kokybiškesnį gydymą ar geresnį būtinų paslaugų prieinamumą yra kyšis.

Paciento priesaika:

Aš, (vardas), savo šeimos, draugų ir medicinos specialistų akivaizdoje iškilmingai prisiekiu, kad sutelkdamas(-a) visus savo sugebėjimus laikysiuosi šios priesaikos:

Sieksiu tauresnio ir sveikesnio gyvenimo būdo. Vengsiu bet kokio neskaidraus žingsnio, gydytojų klaidinimo ir korupcijos. Mano padėka gydytojui už puikiai atliktą darbą bus nuoširdi, jokiu būdu ne materiali ar pažeidžianti įstatymus. Atsidėkosiu šypsena. Būsiu sąžiningas, neduosiu kyšių.

Jei nepažeisiu šios iškilmingai, laisvai ir garbingai duotos priesaikos, tebūnie man leista džiaugtis gyvenimu ir puikiu Lietuvos gydytojų darbu.

Tepadeda man Dievas!