Baltijos šalių draugystės (angl. Baltic Friendship Club (BFC)) klubas yra tarptautinė Latvijos, Estijos, Suomijos, Lenkijos ir Lietuvos medicinos studentų iniciatyva savo istoriją menanti nuo 1996 m. BFC yra Baltijos šalių medicinos studentų lyderių susitikimas, platforma diskusijoms apie aktualias visuomenės sveikatos ir medicinos studentų problemas Baltijos regione. BFC susitikimas kasmet vyksta vis kitoje Baltijos šalyje ir šį rudenį įvyko Lietuvoje. Kartu su 50-čia medicinos studentų iš 5 Baltijos šalių susitikime dalyvavo Lietuvos mokinių parlamento atstovai taip pat katalikiškas vertybes puoselėjančios Ateitininkų federacijos atstovai.
Šių metų susitikimo tema – jaunimo organizacijų iniciatyva vykdant lytiškai plintančių ligų ir paauglių neplanuotų nėštumų prevenciją bei įsitraukimas į lytinio ugdymo programų vykdymą mokyklose Baltijos regione. Susitikimo metu buvo siekiama detaliai išanalizuoti Baltijos šalių lytinio ugdymo situaciją, šiuo metu veikiančias programas ir įvertinus jų efektyvumą paruošti rekomendacijas Baltijos šalių švietimo institucijoms ir Jaunimo sveikatos srityje veikiančioms nevyriausybinėms organizacijoms dėl lytinio ugdymo sistemos tobulinimo.
Susitikimo dalyvius konsultavo geriausi savo sričių ekspertai, buvo pristatyta rengiama nauja Lietuvos lytinio ugdymo programa, jaunimo lytiškai plintančių ligų situacijos tyrimai, jaunimo žinių apie reprodukcine sveikatą tyrimai ir tendencijos taip pat buvo gilinamasi į kultūrinius ir sociologinius aspektus įtakojančius paauglių reprodukcinę sveikatą bei lytinio ugdymo programų efektyvumą.
Taip pat buvo padėti pamatai Baltijos lytinio ugdymo bendraamžių švietėjų (peer-to-peer) tinklui, kuris vienys organizacijas veikiančias jaunimo informavimo, sveikatinimo ir neformaliojo lytinio ugdymo srityse.
Susitikimo tikslas buvo suburti prie vieno diskusijų stalo ekspertus, medicinos studentus, nevyriausybines organizacijas, valstybines institucijas ir moksleivius, tam kad paruošti išsamias, aktualias lytinio ugdymo rekomendacijas, paremtas naujausių tyrimų duomenimis ir atspindinčias tiek švietimo sistemos bei visuomenės tiek moksleivių lūkesčius.
Parengtos rekomendacijos bus išplatintos atsakingoms institucijoms, nevyriausybinėms organizacijoms ir tikimasi, kad prisidės prie teigiamų pokyčių formuojant lytinio ugdymo koncepciją ir gerinant jaunimo reprodukcinę sveikatą.
„Džiaugiamės konstruktyviu ir dinamišku susitikimu. Rekomendacijų paruošimas yra tik pirmas žingsnelis. Toliau laukia ilgas ir nuoseklus darbas siekiant, kad rekomendacijose išsakyti pasiūlymai virstų realybe.“ – įspūdžiais dalinosi renginio organizatorės G. Mačionytė ir T. Liakina.
Renginį rėmė ir globojo Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, LR Sveikatos apsaugos ministerija ir ES programa „Veiklus Jaunimas“. Renginį organizavo Lietuvos medicinos studentų asociacija (LiMSA).
Autorė
Tatjana Liakina
LiMSA Vice prezidentė išoriniams reikalams