Vasario 4-ąją dieną visas pasaulis minėjo Pasaulinę kovos prieš vėžį dieną. Prie gausybės tarptautinių renginių prisijungė ir Lietuvos medicinos studentų asociacija. LiMSA vadovaudamasi šūkiu „Mąstyk globaliai – veik lokaliai!“ skatino Kauną ir visą Lietuvą nelikti abejingiems, vienytis ir paminėti šią svarbią dieną. Prie LiMSA entuziastingai prisijungė studentų odontologų asociacijos nariai.

Darbai Pasaulinei kovos prieš vėžį dienai buvo pradėti iš anksto, kad būtų pritraukta kuo daugiau susidomėjimo šia svarbia tema. Pasitelkę į pagalbą medicinos specialistus, onkologinėmis ligomis sergančiųjų draugijų pirmininkus, įžymius žmones, kuriems rūpi visuomenės sveikata, LiMSA sukūrė ir išplatino trumpą filmuką „Kada paskutinį kartą tikrinaisi, ar nesergi vėžiu?“. Šis susilaukė itin daug dėmesio tiek studentų gretose, tiek internetinių dienraščių platumose.

Pačią vasario 4-ąją dieną prekybos ir laisvalaikio centruose „Savas“ bei „Mega“ LiMSA ir SOA nariai, apsiginklavę plakatais bei informaciniais lankstinukais „Mitai ir faktai apie vėžį“ bei lydimi onkologijos rezidentės Dainoros Butkutės, skatino praeivius pasidomėti onkologinių ligų keliamais pavojais bei susirūpinti šių ligų profilaktika, didino visuomenės supratimą apie ligos priežastis, gydymą ir poveikį visuomenės sveikatai. Į praeiviams kilusius itin išradingus klausimus („Ar gali rėmuo sukelti stemplės vėžį?“, „ Ar gali Indijos gydymo menas padėti išgyti nuo vėžio?“) meistriškai atsakinėjo onkologijos rezidentė.

Akcijos „Savas“ prekybos centre metu praeiviams buvo matuojamas anglies monoksido kiekis iškvepiamame ore, tai parodė karboksihemoglobino kiekį žmogaus kraujyje, kuris leido įvertinti efektyvų audinių aprūpinimą deguonimi ir plaučių būklę, o mažieji buvo apdovanojami atvirukais, muilo burbulais – tai LiMSA projekto „Pūsk burbulus, o ne dūmus“ iniciatyva. Taip medicinos studentai skatino žmones atkreipti dėmesį į plaučių vėžį bei jo sąsają su rūkymu.

Vėliau visi susidomėję skubėjo į LiMSA surengtą konferenciją – neeilinį susitikimą su Paliatyvios Medicinos Centro direktore, gyd. psichologe Irena Danieliene bei su LSMUL KK Onkologijos ligoninės chirurgijos skyriaus vadovu prof. Žilvinu Saladžinsku, kurie dalinosi darbo patirtimi gydant onkologinius pacientus. Konferencija susilaukė galybės žiūrovų (neliko net stovimų vietų!), jos metu studentai aktyviai dalyvavo diskusijoje, nestokojo klausimų specialistams, tad susirinkimui skirtas laikas prabėgo akimirksniu, o jau namo visi patraukė su savimi išsinešdami kiekvieną vis kitaip palietusią žinutę ateičiai („just take one message“ – prof. Ž. Saladžinsko patarimas).

Viena žinutė, kurią po šios dienos tikrai išsinešame visi, – kovodami kartu mes galime pasiekti daugiau.

Parengė Inga Stonkutė