Mitai… Turbūt meluotume, jei sakytume, kad nežinome nė vieno mito, o jei ir žinome – jais netikime. Mūsų gyvenimas apipintas mitais, kuriuos ir patys kartais kuriame.

Gegužės 14 d. Kauno kino teatre „Romuva“ vyko medicinos studentų organizuota MED-LSMU konferencija, skirta griauti mitus, keisti visuomenės požiūrį į jai būdingus aspektus bei reiškinius, kurie nevisada būna teisingi. Konferencijos metu aštuonių skirtingų sričių specialistai kalbėjo apie: dirbtinį apvaisinimą, savižudybes, kamienines ląsteles bei kitomis, nemažiau aktualiomis temomis.

Konferencijos pradžioje studentai klausėsi pranešimo apie nevaisingumą, kaip apie ligą, sukeliančią psichologinių problemų. Šią temą pristatė LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikos dr. Eglė Drejerienė. „PSO duomenimis, kasmet nevaisingų porų pasaulyje padaugėja 2 mln. Nors Lietuvoje nevaisingumo registro nėra, bet spėjama, kad Lietuvoje apie 10-15% porų turi nevaisingumo problemų“. Gydytoja akcentavo, jog pagalbinis apvaisinimas visame pasaulyje yra kompensuojamas gydymas, kai tuo tarpu Lietuvoje ne tik nėra kaip atskiro, tokio dėstomo dalyko medicinos rezidentūros studijose, bet ir šio gydymo kaina pacientui gali siekti 4000-6000lt.

Nacionalinio kraujo centro ryšių su visuomene specialistė, žurnalistė Jūratė Vaidelienė prieš pradėdama kalbėti apie kraujo donorystės mitus ir realybę, su kuriais susiduria kasdieniniame darbe, džiaugėsi susirinkusiu gausiu, aktyviu ir besidominčiu jaunų klausytojų būriu. „Reguliariai duodant kraujo, organizmas įpranta ir vėliau jo neduodant, ima pūstis nuo kraujo pertekliaus“ – vienu iš mitu dalinosi J. Vaidelienė. Nors šis mitas ir skamba juokingai, bet atsiranda žmonių, kurie jais tiki. „Mitai neatsiranda iš niekur, dažniausiai jie būna paremti tikrove, kuri tik gali būti vienaip ar kitaip iškraipyta“, – samprotavo pranešėja.

Trečioji tema – apie savižudybes, ypatingai jaunimo tarpe, yra viena iš aktualiausių ir skaudžiausių temų Lietuvoje. LSMU MA VSF Vaikų ir jaunimo sveikatos laboratorijos vedėja prof. Nida Žemaitienė nurodė, kodėl ir kaip svarbu pastebėti žmogų, kuris mąsto apie rankos pakėlimą prieš savo gyvybę. Tokiais atvejais būtina kreiptis pagalbos į specialistą, kuris vienintelis gali padėti išsaugoti gyvybę.

LSMU MA VSF Sveikatos ir tyrimų instituto ir PSO bendradarbiaujančio centro vadovas doc. Aurelijus Veryga „griovė“ mitus apie saugesnius gėrimus ir cigaretes. „Ar kada nors susimąstėte, kodėl nuo vienų alkoholinių gėrimų skauda galvą, o nuo kitų ne? Manote, jog ryte po „linksmo“ vakarėlio pabudę ir nejausdami jokio galvos skausmo galite džiaugtis, jog tikrai išgėrėte „sveikesnio“ gėrimo, nuo kurio net galvos neskauda?“, – doc. A.Veryga klausė susidomėjusios publikos. „Pagal cheminę prigimtį skildami alkoholio junginiai organizme išskiria toksines medžiagas, kurios sukelia galvos skausmą.

Todėl nuo tikro alkoholinio gėrimo visada turi skaudėti galvą, bet taip būna nevisada, dėl pridėtų įvairių papildomų medžiagų, kurių sudėties gamintojai nenurodo.“ LSMU docentas taip pat dalinosi mitu ir apie „sveikesnes“ cigaretes. „ Alkoholio ir cigarečių pramonė deda daug pastangų kuriant „saugesnius“ produktus. Nemokėkit už dalykus, kurie yra išgalvoti“, – pabaigoje linkėjo doc. A.Veryga.

LSMU dėstytoja, menotyrininkė Rūta Marija Purvinaitė dalinosi pranešimu apie meno terapiją ir pateikė pavyzdžių, atliktų vaikų, sesijų „Debesies piešimas“ ir „Baimių įveikimas“ metu.

17 metų vyrų kalėjime dirbusi psichologė-psichoterapeutė Ona Gylytė visus klausytojus pralinksmino žaidimu lubos-nosis-žemė, kalbėjo apie psicologų baimę ir savo pranešimo pabaigoje pateikė įdomių užduočių, kurias susidomėjusi publika atliko su džiaugsmu.

Jauniausias pranešėjas Neurochirurgijos gydytojas rezidentas Karolis Bareikis entuziastingai kalbėjo apie smegenų ir proto galią. „ Visas skausmas yra mūsų galvoje. Todėl turime ieškoti būdų, kaip jį pašalinti.“ Rezidentas nuotaikingai kalbėjo, jog smegenys yra nuostabios, ir kad norėtų, kad visi jomis naudotųsi, o kam nelabai seksis – visada stengsis padėti.

VU Biochemijos instituto direktoriaus pavaduotoja, Vivariumo vedėja dr. Virginija Bubelskienė pasakojo apie kamienines ląsteles ir savo pranešimu akcentavo, kad kamieninių ląstelių tyrimai – tai nėra žmogaus žudymas.

Pertraukos metu konferencijos dalyviai turėjo galimybę pasiklausyti Rūtos Kinderytės, kuriai pritarė Džiugas Karoblis, ir Viktorijos Ivaškevičiūtės atliekamų kūrinių.

Dėkojame visiems konferencijos pranešėjams ir organizatoriams bei nuostabiai klausytojų auditorijai. Tikimės, kad šis renginys taps kasmetiniu LSMU renginiu ir padės „sugriauti“ įsisenėjusius mitus mūsų visuomenėje.

Marija Kinderytė