Šių metų kovo 5-11 d. LSMU MA MF studentai, Lukas Sveikata (IV k.) ir Petras Petkevičius (II k.) atstovavo Lietuvos medicinos studentų asociaciją pasaulio medicinos studentų federacijos (angl. IFMSA – International Federation of Medical Students’ Associations) generalinėje asamblėjoje.

   IFMSA – antra pagal dydį sudentų organizacija pasaulyje, vienijanti apie 1,2 mln. medicinos studentų iš 102 pasaulio šalių. Šios organizacijos pilnateise nare nuo 1992 m. yra ir Lietuvos medicinos studentų asociacija. Du kartus per metus, kovo ir rugpjūčio mėn., IFMSA rengia aukščiausio lygio susitikimus, generalines asamblėjas, kurių metu dirbama komitetų darbo grupėse: visuomenės sveikatos, reprodukcinės sveikatos, medicinos mokslo, žmogaus teisių ir taikos, profesinių mainų ir mokslinių mainų.

   Šiais metais medicinos studentus iš viso pasaulio pakvietė Indonezijos medicinos studentai ir savo šalies sostinėje Džakartoje surengė puikią asamblėją. Renginyje dalyvavo daugiau kaip 700 medicinos studentųi iš 72 šalių. Jo metu buvo pristatytas naujasis mūsų universiteto vardas bei šiais metais rengiama tarptautinė medicinos studentų mokslinė konferencija “International Health Sciences Conference”, LiMSA vykdomas projektas “Studijuok sveikai”, Lukas Sveikata dalyvavo prezidento sesijose, Petras Petkevičius patirties sėmėsi organizaicijos valdymo sesijose, buvo išdalinta gausybė Lietuvos ir LiMSA atributikos, užmegzti nauji kontaktai, pasidalinta patirtimti ir idėjomis.

   Šiųmetinės konferencijos tema “Nelygybė ir skirtumai sveikatos apsaugoje” skatino studentus atsigręžti į didžiąsias PSO deklaracijas (Alma Ata deklaraciją, Tūkstantmečio vystymosi tikslus, Pasaulio sveikatos asamblėjos rezoliucijas) ir kalbėti apie didelę žmonių sveikatos ir gyvenimo kokybės nelygybę skirtinguose pasaulio regionuose. Keli ryškesni pavyzdžiai:
⁃    “Mergaitė gimusi Švedijoje gyvens vidutinškai 43 m. ilgiau nei gimusi Siera Leonėje.”,
⁃    “Nekvalifikuotas darbininkų klasės atstovas gyvenantis Glazge gyvens vidutiniškai 28 m. trumpiau nei pasiturintis Škotijos verslininkas”,
⁃    “Nemažai šalių didesnę dalį biudžeto skiria kariuomenei išlaikyti, nei sveikatos apsaugai. Ryškiausias pavyzdys Eritrėja, kur net 24% bendrojo vidaus produkto skiriama kariuomenei ir tik 2% sveikatos apsaugai”.
   Kartu su pranešėjais iš Pasaulio sveikatos organizacijos, UNESCO ir IFMSA medicinos studentai diskutavo kokios tokių sveikatos netolygumų priežastys bei veiksniai ir kaip IFMSA nariai, medicinos studentai, gali tai keisti. “Mąstyk globaliai, veik lokaliai” teigia IFMSA moto.

   Džiaugiamės, jog šiemet bene pirmą kartą Lietuvos medicinos studentai buvo astovaujami kovo mėn. IFMSA asamblėjoje. Tai nebūtų įmanoma be visų LiMSA narių atsidavimo, LSMU administracijos ir akademinės visuomenės paramos. Tikimės, jog kitose generalinės asamblėjose turėsime dar didesnes Lietuvos delegacijas ir džiaugsimės dar produktyvesniu darbu.

Lukas Sveikata
Lietuvos Medicinos studentų asociacijos prezidentas
Petras Petkevičius
Lietuvos medicinos studentų asociacija