2024 m. spalio 29-31 dienomis Kopenhagoje, Danijoje, Lietuvos PSO Jaunimo delegatė Julija Pargaliauskaitė dalyvavo 74-ojoje PSO Europos regioninio komiteto sesijoje.

Renginio metu PSO Europos Regiono Direktoriumi perrinktas Dr Hans Henri P. Kluge, priimti Regioninis pasirengimo ekstremalioms situacijoms bei reagavimo strategija ir veiksmų planas (Health emergency preparedness, response and resilience in the WHO European Region 2024–2029), Greitosios medicinos pagalbos komandų regioninis veiksmų planas (Emergency Medical Teams regional action plan 2024–2030), bei Atsparių ir tvarių sveikatos struktūrų sistema (Framework for resilient and sustainable health systems in the WHO European Region 2025–2030).

Jaunimo delegatei Julijai Pargaliauskaitei teko sudalyvauti renginio pasiruošime, susitikimuose, diskusijose, bei bendradarbiauti su kitais delegatais. Daugiau apie tai, ką Julijai teko nuveikti renginio metu:

„Dalyvavimas Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) Europos Regiono Komiteto 74-oje sesijoje buvo unikali galimybė prisidėti prie tarptautinio sveikatos politikos formavimo. Kaip Lietuvos delegacijos narė, dalyvavau pasiruošimo renginiui procese – ruošiau pagrindinių dokumentų vienlapius, o renginio metu dalyvavau Europos Sąjungos rytiniuose koordinaciniuose susitikimuose, dvišaliuose ministrų susitikimuose ir pagrindinėse sesijose. Mano atsakomybės apėmė jaunimo interesų atstovavimą, dalyvavimą diskusijose bei Lietuvos pozicijos derinimą su kitų delegacijų išsakytais siūlymais.

Kaip jaunimo delegatė, aktyviai dalyvavau susitikimuose su kitais jaunimo atstovais bei Youth4Health tinklo renginyje, kuriame daugiausia dėmesio skirta jaunimo delegatų programų plėtrai. Pristačiau Lietuvos jaunimo delegato programą kaip pavyzdį, dalinausi savo patirtimi ir įžvalgomis, kurios galėtų padėti kitoms šalims pradėti arba stiprinti jaunimo įtraukimą. Taip pat daviau interviu apie jaunimo įtaką sveikatos politikoje, užmezgiau ryšius su kitų šalių jaunimu ir dalinausi gerosiomis praktikomis, skatinančiomis tarptautinį bendradarbiavimą.

Vienas svarbiausių PSO Europos Regiono Komiteto 74-osios sesijos akcentų buvo veiksmų plano dėl atsparių ir tvarių sveikatos sistemų 2025–2030 m. tvirtinimas, kuris pabrėžia sveikatos priežiūros gebėjimą reaguoti į krizes ir akcentuoja ilgalaikį sistemų tvarumą. Taip pat buvo pristatyta strategija „Preparedness 2.0“, orientuota į sveikatos ekstremalių situacijų valdymo tobulinimą, aptartas Emergency Medical Teams regioninis veiksmų planas iki 2030 m., stiprinantis tarptautinį bendradarbiavimą ekstremalių situacijų srityje. Be to, pradėta diskusija dėl sveikatos inovacijų ir technologijų strategijos, kuri turėtų prisidėti prie modernių sprendimų integravimo į sveikatos priežiūrą Europos regione. Šie sprendimai atspindi įsipareigojimą stiprinti sveikatos sistemas bei skatinti inovatyvius pokyčius, kurie tiesiogiai naudingi Lietuvai ir kitoms regiono šalims. Pirmą kartą jaunimo įtraukimo į sveikatos politiką svarba buvo aptarta tiek plenarinėse sesijose, tiek paraleliniuose renginiuose, kur buvo pabrėžiama jaunimo delegatų programų plėtra ir jų vaidmens stiprinimas sprendimų priėmimo procesuose.

Ši patirtis prisidėjo prie mano asmeninių tikslų – ugdyti lyderystės įgūdžius, gilinant ir įgyjant naujas žinias apie sveikatos politiką. Dalyvaudama regioninio lygmens diskusijose supratau, kaip svarbu sukurti erdvę jaunimo balsui ir užtikrinti pilnavertį atstovų dalyvavimą bendradarbiaujant su atsakingais už sprendimų priėmimą asmenimis, organizacijomis bei vyriausybės atstovais. Ši patirtis sustiprino mano pasiryžimą Lietuvoje toliau skatinti jaunimo įtraukimą bei siekti, kad mūsų idėjos būtų išgirstos.”