Švedija

Agnė
Profesiniai mainai
Uppsala, 2015 m. liepa
Akademiska Sjukhuset Uppsala

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Man labai pasisekė, kad paskyrė į Uppsalą – miestelis nedidelis, viską galima pasiekti peščiomis (nors su dviračiu daug patogiau ir keliai pritaikyti dviračiams). Be to, pats miestelis pigesnis už sostinę (pvz. salsos vakarėlis su pamoka kainavo 5 EUR, be pamokos – 2,5 EUR; Stokholme taip nėra). Kadangi čia studentų miestelis, mokslo metais būna perpildytas žmonių. Tačiau vasarą čia labai ramu. Susisiekimas čia brangus, daug pigiau išeina važinėti savo transportu (draugė kartais pasiskolindavo automobilį iš savo vaikino). Traukiniu nuo Uppsalos iki Stokholmo į vieną pusę važiuoti kainuoja apie 8 eurus (o atstumas mažesnis negu nuo Vilniaus iki Kauno). Kavinėse valgyti nėra pigu (nors IKEA maisto kainos panašios į Lietuvos), parduotuvėse maistas truputį brangesnis nei Lietuvoje. Šiaip pati šalis nelabai skiriasi nuo Lietuvos, nesijaučiau būdama labai užsienyje (degalinės, parduotuvės, bankai, net automobilių numeriai – viskas vos ne identiška). Tačiau rekomenduoju sudalyvauti kuriame nors archipelago trip ir nusikelti į kokią salą. Jos mažos, jaukios, būna vietinių amatininkų dirbtuvėles, galima stebėti jų darbą ir pasidžiaugt mielom gražiom prekėm (ir pirkti galima, jei netaupai :D). Be to, jei siūlys keltis kruizu į kokią kitą šalį (mano atveju – į Suomiją), rekomenduoju būtinai dalyvauti, nes tai puiki galimybė dar geriau susipažinti su kitais studentais.
Ispūdžiai apie praktiką:

Buvau ginekologijos/akušerijos skyriuje. Vidutiniškai praleisdavau 7-8 valandas (nors esu buvusi tik 6 bei net 9,5). Kiekvieną savaitę praleisdavau vis kitur (ginekologijos palatos, ginekologijos klinika, akušerijos klinikos ir palatos bei vaisiaus medicina, gimdykla). Kiekvieną savaitę turėjau už save atsakingą gydytoją, visos jos buvo nuostabios ir stengėsi kuo daugiau visko išmokyti, kuo daugiau papasakoti – ar tai būtų medicininė, ar gyvenimiška patirtis. Mane labai šiltai priėmė, leido asistuoti sudėtingose operacijose ir Cezario pjūvio operacijose. Išmokau atlikti ginekologinį ištyrimą ir galėdavau pati tirti pacientes. Pramokau dirbti ultragarsu (tiek vaginaliniu, tiek išoriniu). Kai kurie pacientai dėl manęs šnekėdavo angliškai, tačiau ne visiems sekėsi išreikšti savo simptomus, todėl per mėnesį pramokau nemažai svarbių, dažnai naudojamų terminų.
Ispūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:

Gyvenau studentų namuose. Mainų studentai (iš viso apie 24) buvo apgyvendinti trijuose nameliuose, kurių kiekvienas turėjo bendrą virtuvę (ėjom į tą namelį, kur virtuvė buvo tvarkingiausia ir turėjo pianiną 😀 ). Viduriniame namelyje buvo skalbyklos kambarys. Kiekvieno namelio kiekvienas aukštas turėjo kambarėlį su valymo priemonėm (siurblys ir šepečiai būdavo). O patys kambariai – nerealūs, visi gyvenom po vieną. Gyvenau apatiniame aukšte, galėjau per balkono duris išeiti į terasą, turėjau savo asmeninį vonios kambarį (dušas, tualetas, kriauklė, diiiiidelis veidrodis ir daug erdvės), mano kambaryje irgi daug erdvės, vyravo skandinaviškas IKEA dizainas, lova buvo antrame aukšte, patalynė buvo, taip pat buvo stalas mokslams, staliukas vakarienei, kėdė, daug įvairių staliukų, lentynų ir spinta, šaldytuvas, mikrobangų krosnelė, mini orkaitė su dviem kaitinimo paviršiais. Mano kambaryje nebuvo nei puodų, nei įrankių, nei lėkštučių ar puodukų. Kai kuriuos dalykus galėjau pasiskolinti iš bendros virtuvės, kitus pirkau labai pigiai IKEA’joje. Jei būčiau buvus kantresnė, būčiau galėjus pasiskolinti įrankių iš kitų mainų studentų, nes kai kurių kambariuose įrankių buvo apstu. Kad galėtumėm naudotis internetu savo kambariuose, turėjome atsivežti specialų laidą (nors mano kamabary buvo paliktas) ir kiekvienas gavome individualų slaptažodį. Įpusėjus mainams kambariuose atsirado wifi. Gal kažkas router’į nusipirko, tai lieka paslaptis man. 😀 Su kitais studentais kartu nusipirkome kolonėles muzikai klausytis, tai buvo visai smagu. 🙂 Namai buvo 10 minučių kelio pėsčiomis iki ligoninės, su dviračiu dar greičiau.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Visi gavome kuponus maitinimui kartą per dieną ligoninėje. Pietūs būdavo skanūs, turėdavom pasirinkimą (dažniausiai tarp patiekalų su mėsa arba vegetariškų), galėdavome įsipilti gaiviųjų gėrimų, pasiimt kiek norim ir kokių norim salotų ir kavos arba arbatos. Kartais leisdavo už kuponus nusipirkti ką nors, kas neįeina į dienos meniu. Kiekvienas mano skyriaus aukštas turėjo po vieną ar daugiau kavos aparatą, tai tiek kavos, tiek arbatos galėjau gerti kada tik norėdavau. Be to, būdavo duoniukų, kuriuos valgo su sūriu (o kartais su sūriu ir uogiene), tai badauti neteko. O pusryčiais ir vakariene reikėdavo pačiai rūpintis. Nors vakarienę dažnai darydavomės kartu su kitais studentais (pvz. turėjom picų kepimo vakarą, kurį finansavo mainų komitetas).
Įspūdžiai apie socialinę programą:

TAIP!!! Kaip supratau, Upsala buvo vienintelis miestas Švedijoje, kuriame mūsų LEO organizuodavo kiek įmanoma daugiau veiklos kartu, turėjom planus mėnesiui, tačiau ne viską pavykdavo įgyvendinti dėl prasto oro. Kai kurios pramogos būdavo dalinai finasuojamos (pvz.: kruizas į Helsinkį), visi gavom dovanų GuestCard (šiaip kaina 20 EUR), kad galėtumėm eit į tik studentams skirtus pub’us ar restoranus, kur pavalgyti galima sąlyginai pigiai (burgeriai už 6-7 eurus būdavo). Turėjom švedų NEO organizuotą savaitgalį Stokholme, tačiau su savo LEO dar važiavom kelis kartus į sostinę. Vienu žodžiu, vos ne kiekvieną vakarą būdavo ką veikti.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:

Skridau lėktuvu iki Stokholmo Arlandos oro uosto, kuris yra per vidury tarp Stokholmo ir Upsalos. Dieną prieš išskrendant man parašė mainų dalyvė iš Olandijos ir man labai pasisekė, nes mane ir ją nuvežė iš oro uosto iki pat bendrabučio automobiliu jos vaikinas. Šiaip turėjo mus pasitikti stotyje pačioje Uppsaloje mainų studentai, bet kadangi mes patys radom kelią, tai niekas nepasitiko, nors buvo šiokių tokių nesusipratimų su kambarių raktais, bet viskas greit išsisprendė. Atgal mane irgi nuvežė iki oro uosto. 🙂 Patarimas perkantiems bilietus – pirkit iš patikimų kompanijų (buvau nusipirkusi bilietus iš AirLituanikos, kuri bankrutavo likus mėnesiui iki skrydžio. Bet viskas išsisprendė dar geriau – nusipirkau bilietus pigiau ir arčiau Uppsalos iš SAS, į abi puses išėjo gal 80 eurų). Jei turite automobilį/važiuojate ne vienas/norėtumėt nusivežti dviratį – rekomenduočiau apsvarstyti kelionę automobiliu.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Buvo nerealu, man labai pasisekė. 🙂

 

Aistė
Profesiniai mainai
Orebro, 2014 m. liepa
Orebro universitetinė ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Nuostabi šalis, nedidelis, jaukus miestelis, kuris žavi savo nuostabiais parkais ir gamtos rezervatais.
Įspūdžiai apie praktiką:
Nuostabūs gydytojai, kurie verčia į anglų kalbą net penkminutes, stengiasi parodyti kuo daugiau ir padeda pažinti šalies kultūrą, kasdien domisi apie tave, dėl tavęs, su tavimi.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Aukščiausios klasės.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Daug mėsos (vegetarams nepalankios sąlygos ;D).
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Teks patiems organizuotis, jei norit vertos dėmesio.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Su nuotykiais ir gražiais Švedijos kraštovaizdžiais.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Verta aplankyti šalį dėl aukščiausios medicinos klasės ir nuostabių vaizdų.

 

Algirdas
Profesiniai mainai
Linkoping, 2013 m. liepa
Universitetssjukhuset

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Miestas pakankamai mažas, įsikūręs lygumose, todėl lengvai galima viską pasiekti dviračiu. Gera visuomeninio transporto sistema, yra e-bilietas. Paties miesto centras pakankamai mažas, bet jaukus, tačiau nėra daug lankytinų objektų. Tiesiog tipiškas Švedijos miestelis.
Įspūdžiai apie praktiką:
Buvau ortopedijos – traumatologijos skyriuje. Praktika truko 20 darbo dienų. Tipiška diena prasideda 07:40 penkminutėje pas radiologus, kurie pristato pacientus. Vėliau prasideda operacijos arba darbas konsultacinėje poliklinikoje ir trunka iki 17:00. Kadangi liepos mėnesį visi atostogauja, dirbo tik viena – dvi operacinės, buvo mažai darbuotojų, todėl buvo galima asistuoti operacijose. Visi gerai kalba angliškai, noriai pasakoja apie procedūras, pacientus ir taip toliau. Jei pacientai kalba angliškai, jie irgi neatsisako bendrauti su studentu, atsakinėja į klausimus.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Buvome apgyvendinti bendrabučiuose. Viename koridoriuje buvo 8 vienviečiai kambariai, turintys savo dušą ir WC, bendra virtuvė, valgomasis. Nors įspėjo, kad atsiveštume savo antklodes ir rankšluosčius, nebuvo jokios paklodžių ar pagalvių, todėl reikėjo važiuoti į IKEA ir pačiam viskuo pasirūpinti, bet laimei buvo akcija ir antklodę su pagalve buvo galima nusipirkti už 4€. Vietinis mainų komitetas finansavo mėnesinį autobuso bilietą, kainuojantį 400SEK.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Mainų komitetas davė 20 pietų kuponų, kuriuos buvo galima panaudoti ligoninės valgykloje. Maistas tikrai skanus, galima valgyti tiek, kiek prisikrausi į lėkštes.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Kadangi tai buvo pirmas kartas, kai miestas priėmė mainų studentus, socialinė programa buvo pakankamai skurdi, tačiau vietiniai studentai tikrai stengėsi mus užimti. Kažko labai daug nepamatėme, bet tikrai nebuvo nuobodu.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
RYANAIR skrydis iš Kauno oro uosto į Stokholmo Skavsta oro uostą. Iš ten važiuoja autobusas tiesiai į Linkoping.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Šiaip vietinis mainų komitetas buvo daugiau mažiau pasimetęs ir nelabai žinojo, kaip elgtis su atvykstančiais mainų studentais, bet tai atleistina, nes tai buvo jų pirmas kartas. Nepatyrimas didelių problemų nesudarė, nes mes, mainų studentai, buvome viso labo keturiese.

 

Aistė
Profesiniai mainai
Stokholmas, 2012 m.

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Po pačią Švediją daug nekeliavau, daugiausiai buvau Stokholme ir aplink jį, nes yra daug vietų kur nueiti ir ką veikti. Labai gražus miestas, kurį siūlyčiau visą aplankyti ir susipažinti.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktika labai gera, leidžia praktiškai atlikti procedūras, visi labai gerai moka anglų kalbą, būna ir su pacientais šneka angliškai dėl tavęs. Gydytojai nori daug išmokinti, tad daug ką aiškina ir rodo.

 

Jurgita
Profesiniai mainai
Umea, 2012 m.

Įspūdžiai apie miestą:
Švedija yra labai išsivysčiusi valstybė, visi puikiai kalba angliškai. Miestas, palyginti mažas, bet jame yra prekybos centrų. Vasarą nelabai vyksta gyvenimas, nes tai studentų miestas.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktika išties buvo tobula. Dvi savaites buvau  traumatologijos skyriuje, vieną priimamajame, ir dar vieną kardiologijos skyriuje. Visi gydytojai kalbėjo angliškai, maloniai aiškindavo ir padėdavo. Priimamajame leisdavo rinkti anamnezę angliškai, leido gipsuoti, daryti paciento ištyrimą. Kardiologiniame skyriuje pagrinde mokydavo suprasti EKG.