Slovėnija

Neringa
Profesiniai mainai 
Maribor, 2015 m. liepa
Maribor universitetinė ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Šalis labai graži. Tačiau, jei kažkas keliaus į Maribor, labai rekomenduoju tai daryti tik liepą, nes pirmas dvi liepos savaites vyksta kasmetinis Lent festivalis. Jo metu vyksta daug koncertų, maisto mugių, gatvės teatro pasirodymų, todėl tikrai yra ką veikti. Tačiau po to miestas labai nurimsta. Rekomenduoju pakeliauti po Slovėniją – aplankyti pajūrį, Postojnska jama, o ypač Predjamski Grad pilį. Taip pat, jei pasiseks čia būti liepą, labai rekomenduoju nuvykti į Laško mieste vykstantį Pivo in cvetje festivalį – daug nemokamos muzikos, pramogų ir linksmų žmonių nedideliam miestely, apsuptam Alpių. Dalį liepos veikė studentų nuolaidų sistema, todėl tam tikruose restoranuose iš studentų meniu pavalgydavom labai sočiai ir pigiai – iki 3,5 eur. Tarp miestų daugiausia keliaujama traukiniais, tačiau jie labai lėti ir vėluojantys. Taip pat galima keliauti ,,GoOpti” autobusiukais. Rekomenduoju laisvesnį savaitgalį nuvykti į Zagrebą – turbūt iš kaimyninių šalių miestų jį pasiekti beveik lengviausia ir ten tikrai bus ką pamatyti. Jei nuspręsit ten apsilankyti, ypač siūlau nepatingėti nusigauti į Mirogoj kapines – itin dėmesio verta vieta.
Įspūdžiai apie praktiką:

Praktiką atlikau ginekologijos skyriuje. Pirmadieniais sužinodavau savo likusios savaitės darbotvarkę, t.y. su kokiu gydytoju kokiame kabinete būsiu. Todėl pamačiau visus skyriaus subdepartamentus – histeroskopijų, kolposkopijų, ambulatorinės ginekologijos kabinetus, krūtų ligų kabinetą ir visa kita. Tačiau, deja, daugiausiai būdavau ambulatorinėje grandye, todėl buvo daug stebėjimo ir klausymo, o, deja, slovėnų kalbos nesupratau. Kelis kartus buvau gimdyklose, operacinėje, tačiau asistuoti neleido. Kiek teko bendrauti su studentais, kurie buvo Slovėnijoje, jiems praktika labai patiko, labai gyrė ginekologijos ir akušerijos praktiką, tačiau ją atliko Liublijanoje. Maribor ligoninėje labiausiai praktika džiaugėsi tie, kurie atliko mokslinius mainus arba buvo traumatologijos, kardiochirurgijos skyriuose, taip pat, visai patenkinti buvo anesteziologijos, neurochirurgijos skyriuose dirbę studentai. Deja, ginekologija, RITS, pediatrija nuvylė.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:

Gyvenome bendrabutyje, kuris buvo itin geras: pastatytas vos prieš keletą metų. Kambariuose gyvenome po du, vonios kambariu dalinomės keturiese, o virtuve gal dvylika žmonių, tačiau kiekvienas turėjome rakinamą šaldytuvą bei spintelę virtuvėje. Ligoninę pėsčiomis pasiekdavau per 7-10 min, o miesto centrą per 15 min.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Darbo dienomis gaudavome nemokamus pietus ligoninėje. Pietūs tikrai normalūs: galbūt ne visiems patiko, tačiau aš nesiskundžiau. Kadangi buvo ypatingai karštas oras, man užtekdavo tų vienų pietų bei kelis kartus per dieną suvalgyti kokius užkandžius, vaisius, todėl papildomam maistui daug pinigų neišleidau.
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Tris savaitgalius keliavome: prie Bled ežero (šią kelionę praleidau ir pati keliavau į Zagrebą), į Liublijaną, į pajūrį. Už visas keliones reikėjo mokėti. Kelionė į Bled kainavo apie 135 eur, į Liublijaną – 45 eur. Taip pat turėjom vieno vakaro išvyką į Laško. Socialinė programa tikrai buvo organizuojama – turėjome kelis bendrus vakarėlius, jau minėtas keliones.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:

Iš Vilniaus skridau iki Milano (apie 35 eur), kur praleidau dvi dienas – rekomenduoju. Tada nuo Milano ,,GoOpti” autobusiukas kainuoja apie 75 eur.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Tikrai nepatariu patekus į Maribor ligoninę eiti į ginekologijos skyrių, RITS, pediatriją. Dėl kitų skyrių dar reiktų pasidomėti.

 

Aistė
Profesiniai mainai
Ljubljana, 2014 m. rugpjūtis
Univerzitetni klinični center Ljubjana

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Labai tvarkingas miestas, pritaikytas važinėti dviračiais, kurie ten yra labai populiarūs.
Slovėnija – puikus, mažos, gražios kalvotos šalies pavyzdys.
Įspūdžiai apie praktiką:
Atlikau praktiką anesteziologijos skyriuje. Patiko, kad visi kalbėjo angliškai: tiek gydytojai, tiek slaugytojai. Visi nusiteikę geranoriškai, padeda ir moko, net jei nėra tavo mentoriai.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Apgyvendinimas geras, gyvenome bendrabutyje. Jis tvarkingas, apie 35 min pėsčiomis iki ligoninės, 20 min iki centro.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maitinimo sistema nėra labai gera, nes kompensaciją gavome tik nuo antros mėnesio pusės (programa neveikia liepos 15- rugpjūčio 15). Kišenpinigius gavome dukart per mėnesį po 50 eurų.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė progrma organizuojama tikrai gerai, turėjome 2 suorganizuotas savaitgalio keliones, vakrėlius keliskart per savaitę.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavau autobusu iki Varšuvos, o paskui autobusu iki Liublianos. Tai užtruko tikrai ilgai ir nerekomenduočiau rinktis šio būdo 🙂
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Tikrai manau, kad verta rinktis Slovėniją kaip mainų šalį.

 

Amelija
Profesiniai mainai
Ljubljana, 2013 m. liepa
University Medical Centre Ljubljana

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Miestas nėra didelis, tačiau labai jaukus, ramus, gražus ir tiesiog mielas savo slovėniška dvasia. Pagrindinė susitikimų vieta yra Prešeren Square- šis Ljubljanos kampelis yra ypatingas tuo, jog čia daug gražių architektūros stebuklų. Pati sostinė yra gana žalia – yra parkų, kuriuose galėsit tiesiog pasiilsėti, paskaityti knygą, susitikti su kitais mainų studentais ir pavalgyti. Beje, parkuose paukščiai itin draugiški, nebijo žmonių, tad drąsiai galima bus juos palesinti. Mieste yra daug vietų, kur galėsit įsipilti vandens nemokamai. Tiesiog vasara Slovėnijoje buvo itin karšta (28-32oC) tad be vandens nė kojos. Susisiekimas yra patogus- yra autobusai, dviračių stotis, taksi (jei daug studentų visai prieinama kaina),taip pat traukinių stotis, tačiau patariu rinktis savo kojas. Aš pati visur vaikščiojau pėsčiom, nes atstumai tikrai nebuvo dideli, be to Ljubljanos gamta yra tokia nuostabi, jog kiekvieną dieną ja norėjosi pasidžiaugti. Visur yra dviračių takai, galimybė pabėgioti. Naktinis gyvenimas Ljubljanoje geras – yra vietų kur pasedėti ir pabendrauti, pašokti; miestas saugus. Jei vyksit į šią šalį, pasiklauskit kokie ten orai pas kontaktinius asmenys. Kai aš buvau visos dienos buvo labai karštos, beveik nelijo, tad šiltų drabužių praktiškai nereikėjo.
Įspūdžiai apie praktiką:

Atlikau praktiką akušerijos ir ginekologijos skyriuje. Kartu su manimi buvo merginos iš Brazilijos, Pietų Korėjos ir Prancūzijos. Visi skyriuje elgėsi itin draugiškai ir paslaugiai. Dauguma kalba angliškai, todėl susišnekėti pavyks. Puiku, jei mokate rusų kalbą. Nors slovėnų kalba skiriasi nuo rusų, tačiau galėsite suprasti visumą apie ką eina kalba, bus lengviau skaitant ligos istoriją. Taip pat daug gydytojų kalba itališkai, nes tai kaimyninė valstybė. Klinikos centras yra modernus, didelis. Nuo to, kiek jūs pamatysit priklauso nuo jūsų. Jei važiuosit į kitus skyrius, taip pat nenusiminsit, atsiliepimai visi geri.
Įspūdžiai apie apgyvendinimąir kitas buities smulkmenas:
Gyvenau dviejų vietų kamary- buvo spinta, lova, rašomasis stalas, lentynos, nuosava virtuvė ir dušas. Viskas atnaujinta. Bendrabutyje taip pat veikė internetas (pasiimkite laidą), buvo skalbykla. Mano butas buvo netoli ligoninės ir centro, tad susisiekimas patogus. Apgyvendinimu esu visiskai patenkinta. Kaimynai draugiški, jei ko reikės visada paskolins 🙂
Įspūdžiai apie maitinimą:
Mums skyrė 100 eur mėnesiui. Taip pat, mieste veikia patogi nuolaidų sistema, kai skambini ir gauni nuolaidą patiekalui. Visuose restoranuose yra patiekiama sriuba, salotos, karštas patiekalas ir desertas, vanduo visuomet nemokamas. Visa siūloma virtuvė yra itin skani, taip pat pasitaikė galimybė paragauti Bosnų virtuvės patiekalų. Yra galimybė patiems gamintis bendrabutyje, apskirtai, parduotuvėse yra itin didelė vaisių ir daržovių pasiūla (vegetarams – rojus) veikia skanios bandelinės, kur galėsite įsigyti labai skanios duonos 🙂
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Savaitgaliais keliavom po kitus Slovėnijos miestus, tikrai buvo ką pamatyti: kalnus, kalnų upes, skaidrius ežerus su milžiniškom žuvim (pasiimkit nardymui skirtus akinius), žydinčias levandas, nokstančias figas, Adrijos jūrą…Yra galimybė nuvykti į kaimynines šalis – Kroatiją ir Italiją.Socialinė programa iš tiesų buvo nepakartojama, mūsų kontaktiniai asmenys tuo pasistengė.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:

Skirdau iš Vilniaus į Milaną. Iš Milano važiavau su maršrutiniu autobusu (Goopti) iki Ljubljanos. Skrydis užtruko apie 3 val., o kelionė iš Milano į Ljubljaną apie 4-5 valandas. Patarčiau iš anksto nusipirkti lėktuvo bilietus, nes prieš vasarą jie gali pabrangti daugiau nei per pusę. Taip pat, žinau, kad yra kitos keliavimo galimybės – iš Austrijos, ar per Londoną, tiesioginis skrydis yra pakankamai brangus – keliaukit su persėdimais.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Buvo labai smagi, turininga ir nuotykių kupina vasara 🙂

 

Dalia
Profesiniai mainai
Ljubljana, 2012 m. rugpjūtis

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Miestas gražus (truputį Vilnių primena, pilis ant kalno); turi dviračių nuomos sistemą – užsiregistruoji internete, susimoki 3 eurus metams, ir naudojiesi. Nebuvo dienos, kad tais dviračiais nesinaudotume; ir į miestą (nors bendrabučiai 15-20 minučių pėsčiomis nuo centro), ir į ligoninę; ir naktį gerai grįžti iš kokio klubo. Dar yra tokia keliavimo sistema – panašiai kaip „keliauju iš taško A į tašką B, galiu pavežti“, kuria visi vietiniai studentai naudojasi. Ir šiaip patogu ten keliauti, nes maža šalis. Maža, bet labai graži; turi ir kalnus, ir jūrą, ir ežerų, ir urvų, ir pilių…
Įspūdžiai apie praktiką:
Atlikau praktiką pediatrijos skyriuje su portugale. Pirmą dieną buvome paklaustos, ar norėtume pamatyti kelis pediatrijos skyrius – žinoma, norėjome; todėl pagrindinis mentorius (vaikų gastroenterologas) pasistengė, kad pamatytume ir pulmonologijos, ir nefrologijos, ir neurologijos skyrius. Visuose buvome po savaitę. Visi keturi mentoriai puikiai kalbėjo angliškai; tačiau didžiausią įspūdį paliko pirmasis – jo net nespėdavome nieko paklausti, pats lakstydavo aplinkui ir klausdavo 
ʺdo you want to see endoscopy? do you wanna go there and there and there?ʺ Visur norėjome, tai ir lakstėme. Pastangas įvertinčiau 10+. Taigi matėme daug endoskopijų, kitų procedūrų; apklausinėjome ir apčiupinėjome daug ligoniukų (daugiausiai gastroenterologijos skyriuje – arba mamos kalbėdavo angliškai, vaikai nuo 14 m. jau patys atsakinėdavo; kitu atveju mentorius padėdavo). Kituose skyriuose taip pat buvo ką pamatyti ir padaryti, dalyvaudavom vizitacijose (irgi referuodavo angliškai dėl mūsų); matėm ir pasimokėm daryt spirometriją ir inkstų echoskopiją…ir t.t. Į klausimus mentoriai taip pat atsakinėdavo noriai ir išsamiai. Patys paklausdavo, matėsi, kad suinteresuoti, jog kažko ir mes išmoktume. Ir kontaktinis asmuo sakė, kad tie, kurie pasirinkdavo pediatrijos skyrių, visuomet likdavo labai patenkinti.

 

Eglė
Profesiniai mainai
Maribor, 2011 m. liepa

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Miestas nedidelis, labai jaukus. Iki ligoninės ir praktiškai visur, kur gali reikėti, galima nueiti pėsčiomis, todėl nėra jokių išlaidų viešajam transportui (apart kelių atvejų, kai pavažiavom truputį toliau). Bendrabučiai šalia parko, pačiam centre, maistas puikus ir nemokamas (apmoka slovėnai), žmonės malonūs, o oras šiek tiek nenuspėjamas 😀 Visą savaitę karšta ir staiga per vieną dieną gali gerokai atvėsti, o kitą vėl „užpleškinti“. Ten irgi lyja, bet ne tiek daug, kiek Lietuvoj 😀 Pirmą savaitę liepos dar vyko Lent festivalis, todėl žmonių buvo daugiau, po tos savaitės jų gerokai sumažėjo.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau akušerijos – ginekologijos skyriuje. Pradedant ligonine, tai visas skyrius atnaujintas ir sutvarkytas, išplanavimas paprastas ir aiškus. Visi gydytojai noriai šneka angliškai, su kalba tikrai jokių keblumų nepasitaikė, jei ką, visada „pasimaišo“ koks jaunesnis gydytojas, kuris jau tikrai gerai žino anglų 🙂 Praktiniai dalykai priklauso nuo tavo noro ir ryžto ką nors išmokti ar padaryti (leidžia ir operacijose asistuoti, ir tepinėlius imti, ir apžiūrėti).

 

Dovilė
Profesiniai mainai
Maribor, 2010 m.

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Maribore visur keliavom pėsčiomis, nes tai nėra didelis miestelis.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau anesteziologijos skyriuje. Kiekvieną dieną dirbdavau skirtingose operacinėse, todėl pamačiau įvairiausias operacijas. Mane prižiurėjo skyriaus vedėjas, tačiau su juo dirbau gal tik kelias dienas. Bet tai įšėjo tik į naudą, nes susipažinau su kitais ligoninės anesteziologais. Darbas buvo privalomas nuo 8 iki vidutiniškai 14 valandos. Per savo praktiką  išmokau intubuoti, leisti vaistus, bei įgavau supratimą apie anesteziologiją.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Aš keliavau lėktuvu iki Vienos, o iš Vienos – traukiniu. Bilietai kainavo apie 1500 Lt.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Kambarys buvo dvivietis, buvo galimybė prisijungti internetą. Kambarys sutvarkytas, švarus, man labai patiko. Tik dušas yra vienas visame aukšte, tad rytais budavo problemų… Ypač su vaikinais, tokiais kaip dabita meksikietis.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Mus maitindavo dukart per dieną. Rytais – ligoninės valgykloje, o vakare eidavome į kavines. Maistas ten labai skanus! Priaugau 5 kilogramus.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Buvo nerealu! Tikrai verta važiuoti.