Portugalija

Edita
Profesiniai mainai
Porto, 2016m rugpjūtis
Porto centrinė ligoninė (Centro Hospitalar do Porto (ICBAS))

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Porto – nuostabaus grožio miestas, pilnas įkalnių ir nuokalnių, todėl būtina patogi avalynė. Puikus nieko nekainuojantis vakaro praleidimo būdas – saulėlydžio stebėjimas paplūdimyje su vaizdu į Atlanto vandenyną, parke Crystal Palace ar kitoje upės pusėje esančioje Vila de Gaia su kvapą gniaužiančiu Porto vaizdu. Vasarą sekmadienio vakarais vykdavo nemokami koncertai Crystal Palace bei įvairiomis savaitės dienomis Cafe Casa de Musica, kur po atviru dangumi galima ateiti pasiklausyti ne tik tradicinės Fado muzikos, bet ir džiazo ar salsos – būdami Porto, patikrinkite tvarkaraščius ir būtinai nepraleiskite! Naktiniam gyvenimui puikiausia vieta – Piolio gatvė, kuri vakarais būna tiesiog sausakimša. Porto mieste vietų, kur galima skaniai pavalgyti ar kurias verta aplankyti yra labai daug, tad mėnesis ten tikrai neprailgs. Kainos tikrai labai nesiskyrė nuo esančių Lietuvoje, bet, žinoma, galima rasti ir pigesnių ir brangesnių prekių ar paslaugų.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau endokrinologijos skyriuje. Ligoninėje praleisdavau apie 4 valandas. Praktikos metu daugiausiai buvau tik stebėtoja, bet buvo labai įdomu, nes teko pamatyti tokių atvejų, kuriuos retai sutiksi Lietuvoje. Pirmąją praktikos dieną mane supažindino su mano gydytoju, kuris puikiai kalbėjo angliškai ir buvo labai draugiškas. Pirmadieniais su gydytoju dirbau išeminės diabetinės pėdos poliklinikoje, antradieniais-skyriuje, trečiadieniais – skydliaukės biopsijų poliklinikoje, ketvirtadieniais-neuropatinės diabetinės pėdos poliklinikoje, penktadieniais – ir vėl skyriuje, tad kiekviena diena buvo kitokia.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Visi gyvenome bendrabutyje, kuris buvo netoli miesto centro ( ~ 20 min pėsčiomis) ir netoli ligoninės ( ~ 15 min pėsčiomis), tad beveik visur vaikščiojome pėsčiomis. Iš viso buvo 23 studentai. Gyvenimo sąlygos buvo labai puikios: kambariuose gyvenome po du, turėjome mažus šaldytuvus, nuosavus vonios kambarius bei kas savaitę ateidavo išvalyti kambarių, pakeisti rankšluosčių ir patalynę. Kitame aukšte buvo virtuvė visam bendrabučiui, buvo indų, įrankių tad maistą buvo galima gamintis ir namuose. Bendrabutyje taip pat buvo skalbimo bei džiovinimo mašinos, veikė bevielis internetas (eduroam). Lauke, vidiniame kieme turėjome lauko židinį, tad keletą kartų visi rengėme BBQ vakarus.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Buvo suteiktas maitinimas vieną kartą per dieną netoli bendrabučio esančioje valgykloje. Galėjo rinktis iš keleto variantų: žuvis, mėsa ar vegetariškas patiekalas.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Vietinis komitetas buvo suorganizavęs nacionalinę socialinę programą dviems savaitgaliams: Porto ir Lisabonoje, už kurią turėjome susimokėti. Kitomis dienomis ir savaitgaliais socialinę programą planavomės patys su kitais mainų studentais: keliavome į aplink esančius miestelius Braga ir Aveiro, vykome į paplūdimius, lankėmės koncertuose, apžiūrėjome kitas Porto vietas, kartu vakarieniaudavome kur nors mieste ar bendrabutyje.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Vykau lėktuvu. Pasirinkau ne patį patogiausią kelionės maršrutą, tačiau kainos ir kokybės santykis buvo tiesiog puikus. Skridau iš Varšuvos į Porto. Mainams pasibaigus iš Porto skridau į Madridą, kur praleidau 4 dienas, o iš ten tiesiai į Vilnių. Kelionės bilietai kainavo apie 200 eur. Atvykus jau laukė vietiniai studentai ir kartu pasiekėme gyvenamąją vietą.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Būdami Portugalijoje, neišvykite neparagavę Pastel de Nata/Belem!

 

Gediminas
Profesiniai mainai
Braga, 2015 m. rugpjūtis
Bragos miesto universitetinė Minho ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Karšta. Labai. Bet gerai, kad bent naktimis pravėsdavo. Bendrabutis švarus ir tvarkingas, tik gal kiek tolokai nuo ligoninės (maždaug trys kilometrai, iš kurių koks kilometras įkalnės kelionės pabaigoje). Patiko labai draugiški žmonės visame mieste (ypač šiaurinėje Portugalijos dalyje, ko nelabai galėčiau pasakyti apie šalies pietus). Po praktikos mėgdavau lankytis duše, centre, valgykloje, restoranuose, baruose. Labai išplėtotas susisiekimas viešuoju transportu (ypač autobusais). Kainos truputėlį didesnės nei Lietuvoje, tačiau labai stipriai nesikandžioja.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau Otorinolaringologijos skyriuje. Kasdien praleisdavau apie 5-6 valandas, nors kiekvienas galėjo išeiti tada, kada norėjo. Daugiau stebėdavome procedūras, nes visgi nemokėjau kalbos, tačiau buvo progų ir padėti, asistuoti. Daugiausiai bendravau su keliais gydytojais, o į mainų pabaigą iš atostogų grįžo rezidentai – buvo dar geriau. Praktika buvo naudinga ir įdomi. Daugelis mainų studentų ligoninėje neužsibūdavo labai ilgai (moksliniai studentai laboratorijose praleisdavo daug daugiau laiko nei profesiniai skyriuose).
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Bendrabutyje mūsų buvo 9. Gyvenome tame pačiame bendrabutyje tik išskirtyti trijuose korpusuose. Kambariai dviviečiai, tačiau pats tokiame kambaryje gyvenau vienas (išskyrus vieną savaitę, kai turėjau laikiną kambarioką). Vienam aukštui – viena prausykla (dušai, tualetai, kriauklės). Virtuvė prastoka – du šaldytuvai, dvi mikrobangės, dvi kriauklės, stalas, kėdės. Jokių viryklių – pasigaminti valgį buvo beveik neįmanoma. Pėsčias iki ligoninės nueidavau per 30 minučių, autobusas važiuodavo apie 20 min.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Gavome  maitinimą – iš pradžių universiteto valgykloje, o vėliau – netoli ligoninės buvusiame restorane (kuris buvo tikrai labai puikus ir geras!). Bendrai vertinant, maitinimas buvo tikrai labai geras.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Vietinė Bragos socialinė programa buvo labai gera ir aktyvi (daug keliavome po Portugaliją). Tik vieną savaitgalį niekur nevažiavome, kadangi nedalyvavome nacionalinėje socialinėje programoje, nes girdėjome prastus atsiliepimus apie ją, todėl didžiuosius miestus aplankėme patys, atskirai nuo likusių Portugalijos mainų studentų. Keliavome į – Lagos (Algarve), Sagres, Ponto de Lima, Vienna de Castelo, Costa Nova, Aveiro, Geres nacionalinį parką, Lisaboną, Porto.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Į Portugaliją skridau lėktuvu. Nuo pat išėjimo iš oro uosto į Bragos autobusų stotį yra tiesioginis autobusas, tad susisiekimas labai patogus. CP pasitiko mane Bragoje.

 

Ieva
Profesiniai mainai
Lisabona, 2015 m. rugpjūtis
Santa Maria ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Labai džiaugiuosi, kad pasirinkau važiuoti būtent į Lisaboną. Tai didžiausias Portugalijos miestas, sostinė, kuriame kiekvieną dieną galima rasti įvairios veiklos. Tad su kitais mainų studentais stengėmės apžiūrėti Lisaboną tiek kiek įmanoma, o vakarais miestas gali pasiūlyti įvairiausių pasilinksminimo vietų. Taip pat, apie pusvalanį pavažiavus su traukiniu, galima rasti tikrai neblogų paplūdimių. Mieste gerai išvystytas viešasis transportas. Mes pirkome mėnesinį bilietą, su kuriuo galėdavome važinėti autobusais, tramvajais ir metro. Kaina apie 50eur. Tačiau atstumai ganėtinai nemaži, tad nuvykti nuo vienos vietos iki kitos tikrai prireikdavo nemažai laiko.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau Pulmonologijos skyriuje. Kadangi pacientai sunkiai kalba angliškai, visą laiką praleidau bronchoskopijose arba intensyvioje terapijoje. Daugiausia laiko bendraudavau su rezidentais/internais, kurie puikiai kalbėjo angliškai, buvo tikrai draugiški, visada papasakodavo apie procedūras/pacientus, atsakydavo į atsiradusius klausimus. Kiek teko kalbėti su kitais studentais, visi buvo patenkinti savo pasirinkimais. Tad jei jau žinote, kuri sritis jus domina, siūlau nebijoti dėl kalbos ir pasirinkti būtent tą skyrių, nes ir terapiniame skyriuje tikrai bus ką pamatyti ir išmokti.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenau bendrabutyje. Kartu su manimi gyveno visi mainų studentai, kurių buvo apie 40. Gyvenome po 2 kambaryje. Apie bendrabutį nieko blogo negalėčiau pasakyti : tvarkingas, pakankamai vietos, netoli centras, netoli maisto parduotuvės. Atskiri aukštai merginoms ir vaikinams. Kiekviename aukšte po kelis vonios kambarius, tad dalintis problemų nebuvo. Na tik kai surengėme rimtą bendrabučio vakarėlį, kaimynai 3 kartus iškvietė policiją. Vienintelis minusas – iki ligoninės kas rytą tekdavo važiuoti 40min autobusu. Tačiau autobusų stotelės buvo kitoj gatvės pusėje, o autobusas nuveždavo iki pat ligoninės.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Dienpinigių negavome. Gavome 20 maisto talonų, kuriuos galėjome panaudoti ligoninės valgykloje. Maistas buvo tikrai super ! Kiekvieną dieną  galėdavome rinktis iš kelių rūšių mėsos/žuvies patiekalų, prie kurių būdavo galima pasirinkti garnyrą. Porcijos didelės, tikrai užtekdavo.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo super! Tiksliau pasakius – už mus atsakingi portugalai buvo super! Buvo organizuojami du socialiniai savaitgaliai, o kitomis dienomis buvo siūlomos išvykos į kitus miestus, paplūdimius, lankytinus objektus. Vakarais parodydavo kur geriausia linksmintis. Už visas išvykas mokėti reikėjo, tad patarimas, tikrai pasitaupykit pinigėlių prieš išvažiuojant. Apkeliavau beveik visą šalį, tad esu tuo labai patenkinta.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavau lėktuvu, su persėdimais. Bilietus pirkau maždaug 2-3mėn prieš kelionę ir mokėjau apie 300eurų. Visi atvykusieji studentai buvo pasiimti iš oro uosto, tačiau kai vykome atgal, teko iki oro uosto nusigauti patiems. Tai buvo gan didelis išbandymas, bet viskas įmanoma.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Tai buvo pats geriausias mėnesis! Visiems 100% rekomenduoju rinktis Portugaliją ir pasirinkti Lisaboną. Šis mėnuo buvo toks nepaprastas dėl to, kad sutikau nerealių žmonių, susiradau daugybę draugų, su kuriais bendrauju dar ir dabar, ir tikrai susitiksime ateityje.

 

Paulina
Profesiniai mainai
Porto, 2015 m. liepa
Sao Joao ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Nuostabus miestas, kurį rekomenduočiau rinktis gyvenimui, o kitus aplankyti laisvu metu. Sužavėjo naktinis gyvenimas Galeries de Paris gatvėje ir Piolho studentų baruose, žmonių šiltumas, noras bendrauti, aktyvios linksmybės. Po praktikos bandėme aplankyti visus žinomiausius miesto kampelius ir nuvažiuoti į vieną iš dviejų paplūdimių ar aplankyti žymius parkus. Važinėjome metro ir autobusais, kurių bilietai kainavo 32 eurus, taip pat galėjome pasiekti ir paplūdimio zoną. Mieste kainos panašios kaip ir Lietuvoje, kai kurie dalykai – brangesni.
Įspūdžiai apie praktiką:
Atlikau praktiką Dermatovenerologijos skyriuje, ambulatorinėje grandyje. Keletą kartų teko pabūti ir skyriuje per vizitacijas. Ligoninėje būdavau nuo 9-14h, po pietų vykdavo biopsijų ėmimas ir operacijos, jose buvo galima dalyvauti. Praktikos metu kasdien būdavau su vis kitu gydytoju, kurie dirba siauroje srityje, pvz. vaikų dermatologija, onkologija, psoriazės gydymas ir tt. Gydytojai gerai kalbejo angliškai, po pacientų apžiūros būdavo jų aptarimas.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenau bendrabutyje, dviese kambaryje, nors buvo ir keturviečių kambarių. Visuose kambariuose buvo atskiras tualetas su dušu. Virtuvė įrengta rusyje. Joje buvo viryklė, orkaitė, gavome indus, spinteles susidėti sausiems produktams ir po dėžutę maistui dėti į šaldytuvą. Drabužius buvo galima išsiskalbti naudojant žetonus, paskui juos pasikabinti balkone, turėjome lygintuvą. Nuo bendrabučio iki stotelės – 10min. kelio, o su metro iki ligoninės – tik 5min.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Buvo išdalinti maisto kuponai pietums , valgėme ligoninės valgykloje. Porcijos sočios, gaudavome sriubą su bandele, antrą patiekalą galėjome rinktis iš kelių variantų, kaip ir desertą, gaudavome gėrimą. Dėl skonio – manau, kad kiekvienam jis skirtingas, tačiau man maistas visuomet buvo skanus, ar bent jau normalus.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Gavome kalendorių su pažymėtomis datomis, kada bus kelionės į kitus mietus, susipažinimo vakarienės, international food party ir kita veikla. Vykome į šalia esančius miestus ir į sostinę. Aš turėjau progą pakeliauti automobiliu po pietinę dalį. Visiems rekomenduočiau tokią kelionę.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Mane nuo oro uosto savo automobiliu pasitiko vietinė studentė. Skridau su persėdimu Frankfurte, į abi puses bilietai kainavo 290 eurų.

 

 

Aurelija
Profesiniai mainai
Porto, 2015 m. liepa
San Joan ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Miestas labai gražus, sena architektūra, labai jaukus ir saugus. Keli parkai, upės pakrantė, kurioje dienos metu vyksta turgus, o vakarais galima tiesiog ateiti išgerti ar užkasti. Yra gatvė pilna parduotuvių, pora prekybos centrų, tačiau miestas apsipirkimui nėra tinkamas. Yra paplūdimių, kelionė iki jų trukdavo 40min. autobusu, tačiau paplūdimiai gražūs, erdvūs. Kainos vidutinės, parduotuvėse maistas nėra brangus, kavinėse – priklauso nuo vietos. Puiki vieta mėgstantiems naktinį gyvenimą, nes yra dvi gatvės pilnos klubų ir barų bei už kelių šimtų metrų studentams skirta pub’ų vieta, kur tikrai pigu. Visur važiuoja metro ir autobusai, kelionė autobusais užtrunka gan ilgai, o metro sistema nėra plačiai išvystyta, tačiau mums tiko tiek nuvažiuot į ligoninę tiek į centrą. Taksi paslaugos taip pat nėra brangios.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau dermatovenerologijos skyriuje. Ligoninėje būdavau nuo 9val. iki 13val., tuomet eidavau valgyti pietų ir būdavau laisva. Buvau ambulatorinės konsultacijos kabinetuose, kiekvieną dieną pas skirtingą gydytoją – onkodermatologijos, pediatrinės dermatologijos, fototerapijos, bendrosios, skubiosios. Viska tik stebėjau, paskui išėjus pacientui su gydytoju aptardavome jį, užduodavau klausimus. Praktika buvo naudinga vizualine prasme, išmokti greitai nustatyti diagnozę, tačiau gilesnių žinių negavau.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenau bendrabutyje. Studentų buvo 37, visi gyveno ten pat. Jų tikrai buvo per daug, todėl visi išsiskaldė grupėmis, o tai nebuvo labai smagu. Kambaryje gyvenome dviese, turėjome savo vonią ir tualetą. Virtuvė viena bendra, esanti bendrabučio rusyje, tačiau didelė, šaldytuvas – atskiras kambarys, kuriame gavęs savo dėžutę gali viską susidėti. Taip pat gavome po spintelę kitiems produktams, nes į kambarį neštis nebuvo galima. Kiekvieną savaitę mums keitė patalynę ir rankšluosčius, kiekvieną dieną plovė grindis. Trūkumas – kambarys buvo tikrai mažas, lova dviaukštė, o langas atsidarė labai nedaug, todėl buvo tvanku. Su metro pasiekdavome ligoninę per 10-15min, o iki metro stotelės nueiti užtrukdavo apie 10min.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Gavau maitinimą ligoninėje vieną kartą per dieną. Pietus sudarydavo sriuba, pagrindinis patiekalas, desertas ir gėrimas. Maisto tikrai užteko, o skonis priklausydavo  nuo savaitės dienos, bet viskas buvo valgoma. Dažniausiai maistą bendrabutyje gamindavomės patys.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Buvo organizuojama socialinė veikla. Du ketvirtadienius turėjome išvykas į gretimus miestus. Kelis kartus į skirtingus paplūdimius. Vieną savaitgalį po Porto, kitą – į Lisaboną. Pirmą savaitgalį buvo sutikimo vakarienė bei ėjome į klubus, paskutinį – atsisveikinimo vakarienė. Po Lisaboną keliavome savarankiškai. Apskritai, trūko tikslesnio organizuotumo, todėl patys išsinuomavome automobiį ir apkeliavome visus pagrindinius piestus ir Algavrės regioną.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavau lėktuvu su persėdimu Frankfurte. Bilietas su bagažu kainavo 1000lt. Keliavome Lufthansa avialinijomis, tačiau ir kitose kainos buvo ne ką mažesnės, nebent skrisite be registruoto bagažo, be kurio aš tikrai nebūčiau išsivertus mėnesį.  Bilietą pirkau gerokai iš anksto, tačiau kainos išliko pastovios visą laiką. Atvykus mane pasitiko vietinė mergina, kuri nuvežė iki gyvenamos vietos, tačiau ji nežinojo jokios reikalingos informacijos.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Klimatas Porto mieste buvo vėsus. Tikrai neužteko suknelių ir sijonų. Pritrūko megztukų ir kelnių.

 

Alma
Profesiniai mainai
Lisabona, 2014 m. rugpjūtis

Hospital de Santa Maria

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Viskas nuostabu: gamta, maistas, žmonės, miestai.
Įspūdžiai apie praktiką:

Puikūs! Gydytojai labai malonūs, puikiai kalba angliškai, leidžia asistuoti operacijose.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:

Gyvenau centre, viskas puiku!
Įspūdžiai apie maitinimą:

Maitinimas – vieną kartą per dieną, ligoninės maistas puikus!
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Buvau tik Porto nacionaliniame savaitgalyje, buvo puiku!
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:

Kontaktinis asmuo ane pasiėmė iš oro uosto su automobiliu, tad viskas labai sklandu.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Važiuočiau ten dar ir dar ir dar!

 

Arnas
Profesiniai mainai
Coimbra, 2014 m. liepa
Hospital Pediátrico de Coimbra, Universidade de Coimbra

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Leidžiant vasarą Portugalijoje įspūdžiai apie šalį daug kartų keitėsi, tačiau kalbant apie galutinę nuomonę – ji yra tik viena – Portugalija tikrai nuostabi šalis, turinti daug “perliukų”, kurie dažnai nustebindavo, o kartais tiesiog patvirtindavo kitų žmonių gerus atsiliepimus. Kadangi Portugalijoje praleidau pusantro mėnesio, pamačiau daug: nuo gamtos iki miestų, bei apleistų pastatų Porto sienamiestyje, susipažinau su begale įdomių žmonių. Patirčių taip pat netrūko: porto vyno rūsių ekskursijos, degustacijos, banglenčių sporto pamokos, vairavimas vidury nakties serpentinais debesyje, laipiojimas po medžius ir daug kitų. Coimbra taip pat buvo šiokia tokia staigmena, tačiau tikrai maloni. Tai miestas, kuris turi daug daugiau nei gali tikėtis kelionės pradžioje, gražus senamiestis – tai tik pradžia.
Įspūdžiai apie praktiką:

Praktiką atlikau vaikų kardiologijos skyriuje, ji buvo pamokanti ir tuo pačiu metu smagi – gydytojai nestokojo humoro jausmo ir susidomėjimo bei noro ne tik išmokyti savo srities subtilybių, bet ir parekomenduoti geriausias kepyklėles mieste. Labai nustebino puiki gydytojų anglų kalba. Galbūt man ir ne taip pasisekė, kaip mano draugui iš Indonezijos, kuris kartu su kardiologijos skyriaus gydytojais važiavo į raftingą, tačiau vietiniame restorane ragauti portugališko maisto tikrai buvau nuvažiavęs! Vertinant bendrai – dešimt su pliusu
Įspūdžiai apie apgyvendinimą 
ir kitas buities smulkmenas:
Na, kalbant atvirai – bendrabutis nebuvo pats geriausias, bet gal tik todėl, kad patekome ne į patį naujausią (tiesiog visi netilpome, gavosi šiokia tokia loterija), o maniškis vis dar laukė eilėje prie renovacijos. Tačiau sąlygos buvo geresnės nei daugumoje lietuviškų bendrabučių, taigi tikrai neblogai.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Maistas superinis ir ne tik todėl, kad buvo nemokamas.
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Socialinė programa buvo gerai planuota ir dažna, be to ir patys mainų studentai rodė didelę iniciatyvą organizuoti vakarus kartu: karaoke vakarai, futbolo mačai, išvykos į kitus miestus, paplūdimius, maisto gaminimas ir pan. Portugalų surengta socialinė programa taip pat buvo puiki,  po jos padariau vieną išvadą – portugalai tikrai mėgsta linksmintis. Taip pat mėgsta alų, labai mėgsta.
Įspūdžiai apie kelionę
 iki vietos:
Kelionė iki Coimbros buvo sklandi, tačiau gan ilgoka nuo antro pagal dydį miesto Porto. Kraštovaizdis važiuojant traukiniu iš pradžių pasirodė skurdus ir žalias, gal kiek netikėtai žalias. Apskritai problemų pasiekti Coimbra tikrai nėra – galima rinktis tiek traukinį, tiek autobusą.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Portugališki desertai tiesiog fantastiški! Be to, saugokitės kaulų ‘’bacalhau’’ žuvyje!

 

Rūta
Profesiniai mainai
Coimbra, 2014 m. liepa
Hospital Pediatrico de Coimbra

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Tik atvykus į Portugaliją, iš pirmo žvilgsnio pamaniau, kad tai kiek skurdi, šalta šalis. Tačiau pagyvenus  mėnesį supratau, kad visiškai klydau! Coimbra yra pats tikriausias studentų miestas Portugalijoje! Kadangi miestas visai nedidelis, nesunku viską pasiekti pėsčiomis. Coimbroje praktiškai nėra lygaus žemės paviršiaus, tad atvažiavus čia reikia iš karto nusiteikti, kad visuomet teks kopti į kalną arba leistis juo žemyn. Čia galima rasti visko, pradedant mažomis jaukiomis kavinukėmis, parkais, ir baigiant istoriniais objektais, kaip žymioji Joanina biblioteka. Taip pat studentiška bendruomenė šiame mieste yra nepakartojama! Vien studentiškos uniformos atrodo tarsi perkeltos iš kokio filmo, o kur dar visos slaptai saugomos naujų studentų įšventinimo tradicijos.
Įspūdžiai apie praktiką:

Atlikau praktiką pediatrijos ligoninėje, vaikų kardiologijos skyriuje. Ligoninė yra šiek tiek toliau nuo pagrindinio ligoninės korpuso, tačiau labai moderni, visur naujausia technika. Visi vaikų kardiologijos skyriaus gydytojai be galo draugiški, puikiai kalba anglų kalba ir yra nuoširdžiai suinteresuoti išmokyti kiek tik įmanoma daugiau. Kiekvieną dieną buvo vis kita tema – elektrokardiogramos, aritmijos, kardiovaskulinė rizika, įgimti defektai, intervencijų bei telemedicinos diena, tad teko pamatyti tikrai visapusišką gydytojų darbą. Kasdien trumpai peržvegdavome ką jau išmokau, gydytojui trumpai paklausinėjant, bei išmokdavau ką nors naujo. Maloniausia praktikos dalis ta, kad gydytojai, su kuriais dirbau visą mėnesį, ne tik buvo nuostabūs dėstytojai bei pašnekovai, bet ir tapo gerais draugais.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą 
ir kitas buities smulkmenas:
Buvome apgyvendinti studentų bendrabučiuose, po du žmones kambariuose. Kiekvienas aukštas turėjo atskiras vaikinų ir merginų dalis, su atskiromis virtuvėmis bei svetainėmis. Kambariai jaukūs ir švarūs,o tik to ir reikėjo vasaros praktikai, nes didžiąją dalį laiko praleisdavome mieste.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Maitinimas buvo itin įvairus – mėsa, žuvis, vegetariški patiekalai, sriubos, desertai, vaisiai! Porcijos didelės, o maistas – tikrai skanus!
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Socialinė programa intensyvi ir tikrai įdomi. Buvo pora savaitgalių didžiuosiuose miestuose – Porto, Lisabonoje. Kiekvieną darbo dieną užpildydavo vis nauja veikla – vakarėliai, orientaciniai žaidimai, tradicinės Fado muzikos vakarai, nuotykių parkai, kelionės į pajūrį ir t.t. Pasirinkimas buvo tikrai didelis, tad viskam reikėjo tik noro ir energijos!
Įspūdžiai apie kelionę
 iki vietos:
Iš Lietuvos galima skristi į Porto ar Lisaboną, o iš šių miestų traukiniu ar autobusu atvykti į Coimbrą. Susisiekimas tikrai paprastas ir nebrangus.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Būnant Portugalijoje tiesiog privaloma aplankyti Algarvę, pamatyti jos nepakartojamą gamtą bei bent kartą pabandyti atsistoti ant banglentės!

 

Eglė
Profesiniai mainai
Lisabona, 2013 m. rugpjūtis

Hospital de Santa Maria

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Nuostabus miestas ir šalis. Lisabona labai skiriasi nuo kitų Europos sostinių. Miestas ypatingai gražus, suderina visus miestietiškus džiaugsmus ir gamtos grožį. Tik pusvalandis kelio autobusu iki pajūrio, labai gerai išvystyta transporto sistema. O geriausias šalies aspektas – šilti ir draugiški portugalai, dėl kurių mėnuo Lisabonoje tikrai neprailgo.
Įspūdžiai apie praktiką:

Man labai pasisekė, kad buvau paskirta į norimą skyrių – LOR. Skyriuje buvau viena, todėl turėjau labai geras galimybes viską pamatyti. Mane kuravo jaunas entuziastingas gydytojas su dideliu noru mokyti, todėl praktika buvo labai naudinga. Dvi dienas praleisdavau konsultacijose, dvi operacinėje ir vieną – skubioje pagalboje, todėl pamačiau visus specialybės apektus. Taip pat, turėjau galimybę ateiti į savaitgalinius budėjimus.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:

Gyvenome studentų bendrabutyje po du ar tris. Kambariai tvarkomi, yra skalbimo mašina. Bendrabutis buvo labai geroje vietoje, 2 minutės nuo metro stotelės, keturios stotelės iki ligoninės.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Maitinimas – kartą per dieną ligoninės valgykloje. Porcijos labai labai didelės, o maistas dažniausiai tikrai skanus ir įvairus – portugalai mėgsta pavalgyti.
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Socialinė programa buvo gana įdomi ir įvairi, tačiau organizuojama visos Portugalijos mastu, todėl dažnai iškildavo techninių nesklandumų. Rekomenduoju būtinai dalyvauti kelionėje į Portą, aplankyti žvejų ir banglentininkų miestelius, Algarve.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:

Skridau lėktuvu per Frankfurtą. Kadangi skridau anksčiau, turėjau naktį praleisti hostelyje. Miesto transporto sistema labai gerai sutvarkyta, todėl jokių nesklandumų, net ir keliaujant naktį, nekilo.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Esu labai labai patenkinta mainais Portugalijoje – tobula tiek socialinė dalis, tiek akademiniai mainai. Tačiau svarbu atsakingai pasirinkti skyrių ligoninėje – terapiniuose skyriuose veiksmo mažai, o ir komunikuoti sunkiau.

 

Indrė
Profesiniai mainai
Porto, 2012 m. rugpjūtis

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Graži ir draugiška šalis. Malonūs ir pasiruošę padėti žmonės, daili architektūra, saulėta ir vėjuota vandenyno pakrantė, Porto tikrai dailus ir jaukus miestas. Yra ką aplankyti, ką pamatyti. Didžiausias pliusas Portugalijai – žmonės. Portugalai be galo draugiški ir šilti.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką  atlikau bendrosios chirurgijos skyriuje, stebėjau operacijas, kartais asistavau, Praktikos metu įgytos žinios ir patirtis daugiausiai priklausė nuo manęs pačios. Gydytojai nebuvo itin suinteresuoti manęs mokyti 😉 kiek prašydavau, klausdavau – tiek ir sužinodavau, Tiesa, nors visi buvo gana užsiėmę, bet  visada būdavo draugiški ir malonūs.  Anglų kalba nėra barjeras – dauguma jaunesnių ar vidutinio amžiaus gydytojų kalba (arba labai stengiasi) kalbėti angliškai.

 

Rita
Profesiniai mainai
Lisabona, 2012 m. rugpjūtis

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Buvau girdėjusi daug gražių atsiliepimų apie šalį ir Lisaboną, todėl ir tikėjausi, kad bus puiki vieta. Tik atvykus Lisabona nesukėlė kažkokio nerealaus susižavėjimo – simpatiškas miestas, nemažai lankytinų objektų. Tačiau praėjo pora savaičių ir aš įsimylėjau. Lisabona turi savo nepakartojamą atmosferą, sunku apie ją pasakoti, reikia tiesiog ten nuvykti ir paklaidžioti Alfamos gatvelėmis, aplankyti begalę apžvagos aikštelių, pasiklausyti Fado muzikos, paragauti kepyklėlių maisto ir kitų patiekalų, Santini ledų, praleisti porą naktų Bairo Alto (naktinis gyvenimas virte verda, gėrimai nebrangūs)… Ir tiesiog, Lisaboną rekomenduočiau ir atostogoms, nes ten netoli yra ir paplūdimiai (galima plaukioti banglentėm), yra ką turistinio pamatyti pačiame mieste, portugalai labai draugiški, šalis ganėtinai pigi,  o oras tiesiog tobulas (buvo 25-30 laipsniai visą mėnesį) – nei per karšta, tik vieną dieną palijo.
Jei bus galimybė – važiuokit!
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau pediatrijos skyriuje, Hospital Santa Maria. Ligoninė aukšto lygio, ten koncentruojasi sunkiausi šalies pacientai, todėl teko pamatyti nemažai retų ligų. Praleidau po savaitę vaikų pulmunologijoje, infekcinėse, gastroenterologijoje, neonatologijoje. Kadangi tai terapiniai skyriai, tai daug daryti pačiai neteko – tiesiog bendrąją apžiūrą, palpaciją, auskultaciją. Mane prižiūrėdavo rezidentai. Gydytojai ir rezidentai gerai mokėjo angliškai, buvo draugiški, viską paaiškindavo. Didžiausias visos praktikos trūkumas – portugalų kalbos nemokėjimas. Nesuprasdavau pacientų, gydytojai irgi per susirinkimus šnekėjo portugališkai. Todėl norint daugiau sužinoti, reikia mokėti kalbą.
Na dar reikėtų paminėti, kad ligoninėje reikėdavo pabūti bent 4 valandas per dieną, todėl nuo mūsų pačių priklausė, kiek mes tos praktikos norime gauti. Kiek pasakojo kiti studentai, retas kuris ilgai užsibūdavo ligoninėje, nes veiklos nebuvo labai daug. Taigi, praktikos bus, bet tikėtis labai daug neverta.

 

Girėna
Profesiniai mainai
Porto, 2011 m. rugpjūtis

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Portas – be galo gražus ir jaukus miestas, asmeniškai labiausiai patiko iš visų aplankytų Portugalijos miestų.Didžiausi pliusai- pliažas mieste, o beveik visi įdomiausi Portugalijos miestai pasiekiami per valandą traukiniu. Visgi, jei  patinka didmiesčiai – labiau tiktų Lisabona
Įspūdžiai apie praktiką:
Atlikau neurofiziologijos klinikoje, gydytojai malonus, visa laika bendraudavom angliškai/prancūziškai. Išmokau daug, nes viską stengdavosi aiškinti ir parodyti. Visgi nesusipratimų tikrai buvo – praktika prasidėjo beveik savaite vėliau, ir beveik niekas negavo tos vietos, kuri buvo pažadėta card of acceptance.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenom bendrabutyje, labai patogioje susisiekimui vietoje-10 min pėsčiomis nuo ligonines, 20 min pėsčiom iki centro. Fakultetas nupirko transporto bilietus- į centro bei pliažo zonas 🙂 Minusai- yra tik šaldytuvas ir mikrobangė, ir nėra jokiu puodų, lekščių, šakučių. Viską reikia turėt savo.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Pietūs darbo dienomis- labai sotūs. Savaitgaliais ir vakarienės- galima nusipirkti toje pačioje fakulteto valgykloje- 1 valgymas ~2,5 €.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Kelionė ilga ir nėra tiesioginio skrydžio. Taigi rekomenduoju pradėt ieškotis skrydžio gegužės/birželio mėnesiais.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Visas mėnuo, šalis, praktika, žmonės buvo puikūs. Jei tik turite galimybę važiuoti, labai linkiu tą ir padaryti 🙂

 

Tadas
Profesiniai mainai
Braga, 2010 m.

Įspūdžiai apie praktiką:
Anesteziologijos klinika. Beveik visą praktikos laikotarpį praleidau operaciniam bloke, kur teko talkinti prižiūrinčiam daktarui. Manau, tai yra geriausias departamentas norint tikrai pamatyti viską. Prižiūrintis daktaras buvo labai šaunus, kaip ir kiti jo kolegos. Labai noriai ir šiltai bendravo, dalinosi patirtimi. Gydytojui leidus, galima buvo atlikti įvairių procedūrų.
Visiškai nėra būtina apsistoti tik viename skyriuje, jei norite nukeliauti kur kitur, tiesiog paprašykite daktaro ir jis Jus mielai palydės ir supažindins su kitais daktarais.
Ligoninės lankymas ir laikas praleistas joje buvo labai lengvai derinamas su gydytoju, tačiau, nors ir turint galimybę neiti, nesinorėjo praleisti nė dienos.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome studentų bendrabutyje, po du žmones kambaryje. Kambariai buvo labai tvarkingi: patalynės, rankšluosčių tikrai nereikia vežtis. Dušai su tualetais ir virtuve bendri aukštui, tačiau tokiu metu studentų beveik nėra, tad problemų tikrai jokių nekyla. Vienintelė bėda – virtuvė. Joje yra tik mikrobangų krosnele ir šaldytuvas. Tad jei ketinate ką kepti ar gamintis – bus sudėtinga. Bendrabutyje yra skalbimo ir džiovinimo mašinos. Saugumas nepriekaištingas. Kiekvienas studentas turi elektroninę kortelę, tik su kuria gali patekti į teritorija ir į bendrabutį. Kambary kiekvienas turi nemažą spintą, kuri yra rakinama, tad galite joje palikti savo vertingiausius daiktus be jokių rūpesčių. Nepamirškite pasiimti puodelio, lėkštutės, šakutės, peilio ir šaukštelio, jei nenorite pirkti vietoje. Jei mėgstate ryte pasigaminti sau kavos ar arbatos, nepamirškit kaitinimo spiralės vandens užvirinimui.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Su maitinimu buvo šiek tiek kėbloka. Iš pradžių, gavome maitinimą valgykloje vieną kart per dieną. Po to ta valgykla užsidarė vasarai. Tada gaudavom 2.5 eu pavalgyti šalia esančioj kavinėj, kur vakarienė pilna kainavo 3.5eu. Po to ir ši užsidarė. Teko ieškoti patiems kitų maitinimosi taškų. Vidutiniškai vakarienė kainuoja nuo 5 iki 8 eurų, į kurią įeina gėrimas (alus, sultys ir tt.), sriuba, karštas patiekalas, desertas ir kava ar arbata. Tačiau yra kavinių, su kuriom universitetas yra sudaręs sutartį ir tereikia pasiimti talonėlį iš bendrabučio budinčio ir gauni nuolaidą tam tikrose kavinėse. Maistas gan paprastas, beveik visos sriubos buvo kreminės. Jie labai mėgsta žuvį ir kitas jūros gėrybes bei puikiai moka paruošti viščiuką, tad paragauti būtina. Kalbant apie saldžius patiekalus, jų visa galybė ir neturėtų likti neparagautas nei vienas.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Transportas idealiausiai iš Lietuvos – skrydis į Porto miestą, nuo kurio iki Bragos yra apie 80-90km. Tačiau tikrai ne problema yra atskridus ir į Lisaboną, nes Portugalijoj yra labai gerai išvystyta traukinių bei greitkelių sistema ir Jūs lengvai galėsite keliauti kur tik norite. Kelionė nuo Lisabonos iki Bragos keliaujant paprastesniu traukiniu turistinėje klasėje Jum kainuos apie 23 eurus O autobusu – apie 15 eurų (ISIC suteikia nuolaidą, taip kad nepamirškit pasidaryti).
Nuo Porto traukinys kainuos tik 2.2 eurus. Apie traukinius daugiau informacijos galite rasti – www.cp.pt Apie autobusus – http://www.rede-expressos.pt/default.aspx
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Apsiginkluokite kantrybe, nes portugalai yra žmonės, kurie labai mėgsta vėluoti. Pas juos 10 min svyruoja nuo mūsų 30-40min. Patarimas – jei ketinate kur nors nukeliauti su likusiais mainų dalyviais ar tiesiog asmeniškai pats, imkite ir susiorganizuokite patys, taip sutaupysite savo gražų laiką ir puikią nuotaiką…

Simona
Moksliniai mainai
Covilha, 2016 m. liepa
University of Beira Interior

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Covilhos miestelis buvo nedidelis ir jaukus, išsidėstęs kalnų papėdėje. Mūsų visa studentų grupė gyveno studentų rezidencijoje su vaizdu į kalnus ir kiekvieną rytą atsikėlus ir pravėrus langus terasoje galima buvo grožėtis nuostabiais vaizdais. Žinoma, kadangi pats miestelis buvo nedidelis, žmonių nebuvo labai daug, bet mes su kitais mainų studentais susidraugavome kaip šeima ir mums linksmybių tikrai netrūko. Vietinių portugalų studentų organizacinė grupė buvo pati geriausia, kokią tik galėčiau įsivaizduoti: visa local social program buvo itin įtempta, kiekvieną dieną mums būdavo suorganizuotos vis kitokios veiklos (,,climbingai’’ kalnuose, dažasvydis, lipimai į kalnus, astronomijos sesija kalnuose su profesionaliais teleskopais, važiavimas prie kalnų upių, kitų nuostabių miestų aplankymas), taip pat mus beveik kiekvieną vakarą vesdavosi išbandyti tradicinių portugališkų patiekalų ir už visus šiuos malonumus mums nereikėjo mokėti, kainavo tik national social program į Portą ir Lisaboną. Mane be galo nustebino vietinių studentų rūpestingumas ir nuoširdumas. Jei tik kildavo neaiškumų ar reikėdavo pagalbos, galėdavai drąsiai prašyti bet ko ir problemų nebelikdavo. Pats pragyvenimas buvo išties nebrangus, nes mums patiems reikėjo pirktis ir gamintis labai nedaug maisto. Labai džiaugiuosi, jog papuoliau būtent į šį miestą atlikti savo praktiką ir praleidau čia patį įsimintiniausią ir pilną nepamirštamų įspūdžių mėnesį.
Įspūdžiai apie praktiką:
Mano atliekamas projektas laboratorijoje buvo „Estrogenų įtaka vyrų reprodukcinės sistemos funkcijoms“. Laboratorijose dirbdavome nuo 8h ryto iki 15h. Iš pradžių tik stebėjome kitų laborantų darbą, bet po to ir patys galėjome atskirti DNR iš sėklidžių audinio ir vėliau išskirti baltymus bei atlikti elektroforezės tyrimus, paveikti skirtingomis medžiagomis išskirtus baltymus ir tirti vaisingumo ar nevaisingumo lygį.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Mes gyvenome studentų bendrabutyje (rezidencijoje). Mano mieste buvo 25 studentai ir mes gyvenome visi kartu, todėl buvo labai smagu, kadangi visi buvome šalia ir labai susidraugavome. Kambariuose miegojome po du ir kiekvienas studentas turėjo savo aukštą, todėl kambaryje vietos išties netrūko, o vonios kambarį dalijomės keturiese. Virtuvės visame bendrabutyje buvo dvi, bet mes patys mažai jomis naudojomės, nes gavome dažną maitinimą. Gyvenimo sąlygos buvo labai geros. Su autobusu iki ligoninės nuvažiuoti užtrukdavo apie 20minučių.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Mums buvo paskirtas maitinimas ligoninėje vieną kartą per dieną. Maistas buvo kokybiškas, porcijos buvo išties didelės, portugalės virėjos tikrai nepagailėdavo maisto studentams, galėdavai dar pasiimti daržovių ir vaisių kiek tik norėdavai. Na, o per vakarienes mus vietiniai portugalai studentai vesdavosi į įvairias kavines ir valgydavome ten.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo puiki, tobulai suorganizuota. Kaip jau minėjau, kiekvieną dieną turėjome vis kitas veiklas. Keliavome ir į kalnus, ir po kalnų upes, ir į kitus miestus: Bragą, Lisaboną, Algarvę, Portą, Koimbrą, Belmontą ir kitus mažus miestelius, aplankėme daugybę pilių (o jų Portugalija turi išties daug).
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Iš Kauno autobusu nuvykau į Varšuvą, o iš Varšuvos skridau į Lisaboną. Iš viso visi bilietai, tiek autobuso, tiek lėktuvo kainavo 230 eurų. Patarčiau visada pirkti bilietus iš anksto ir geriau skristi iš Varšuvos, nes iš Lietuvos skrydžiai brangesni.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

 

Gabrielė
Moksliniai mainai
Covilha, 2015 m. liepa
Beira Interior universitetas

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Pats miestas – Covilha – labai mažas, bet jaukus, įsikuręs and vieno kalno šlaito. Galėčiau pasakyti, kad miestas yra „vertikalus“, tad teko nemažai patreniruoti kojas 🙂 Vasarą miestas atrodė tuščias, bet stebėtis nėra ko – tai studentų miestas, o visi vasarą išvažiavę. Daugeliui mainų studentų miestas buvo per daug nuobodus, vakarais skundėsi, kad „niekas nevyksta“, nėra kur išeiti. Tačiau, kaip įsitikinau, eiti yra kur, tereikia žinoti vietas. Pati įdėjau nemažai pastangų, kol atradau jaukias kavines ar barus. Šioje vietoje mažokai padėjo vietiniai studentai, manau, jei būtume žinoję tas vietas, kurias atradau pati, tiek nepasitenkinimo nebūtų buvę. Geriausia miesto dalis – kalnai ir upės. Tačiau juos pasiekti reikia mašinos. Man pasisekė, kad vietiniai parodė kitą kalno pusę, kur gamta tiesiog pribloškė. Manau, kad vietiniai limsiečiai galėjo daugiau padėti ir kitiems mainų studentams pamatyti tą grožį, esantį čia pat. Susisiekimas iki ligoninės buvo patogus, gal kiek sunkiau buvo rasti parduotuvę, nes greta nieko nebuvo, tekdavo pavažiuoti, o su visais pirkiniais grįžti ir vėl kopti iki bendrabučio buvo sunku, bet įveikiama. 🙂
Įspūdžiai apie praktiką:
Atlikau mokslinę praktiką laboratorijoje. Daugiausia laiko praleidau su merginomis, rašančiomis magistrinius darbus. Buvome beveik bendraamžės, labai greitai susibendravome. Su savo „tutor“ praleidau labai mažai laiko, bet magistrantės man viską paaiškindavo, tad dėmesio nestigo. Mokslinis darbas buvo susijęs su plastmasėje esančių medžiagų, pvz. bisfosfonatų įtaka virkštelės arterijų tonusui. Daugiausiai laiko praleidome ruošiant terpes, ląsteles bei arterijas pačiam tyrimui. Iš pradžių buvau kiek nusivylusi, kad nieko negaliu daryti, tik stebėti. Buvo labai nuobodu, paprašiau, kad leistų pačiai ką nors atlikti, tad po truputį vis daugiau ir daugiau dirbdavau pati : ruošiau terpes (daug kruopštaus pilstymo), ruošiau arterijas (pvz. teko pašalinti endotelį iš arterijų, prakišant pro jas adatą), prisidėjau prie vieno aparato „Organ bath“ paruošimo. Taigi, buvo įdomu, bet iš kitos pusės – labai toli nuo medicinos. Nors tyrėme arterijas, tiek teorinė, tiek praktikinė dalis buvo susijusios su biochemija ar chemija. Jaučiausi neturinti reikiamų žinių apie laboratorines technikas, o tai ką išmokau, deja, medicinoje nelabai pritaikysiu. Laboratorijos darbo grafikas buvo labai įvairus. Dažniausiai, pradėdavome po pietų ir kiekvieną dieną vidutiniškai praleisdavau apie 2-3h. Buvo dienų kai likau ir 7 valandas. Nepatiko tai, kad klinikiniai mainai būdavo ryte, tad jeigu turėdavome kokios nors veiklos, tai vykdavo po pietų. Teko rinktis – ar eiti į laboratirją, ar praleisti kokį nors užsiėmimą.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome labai prastame bendrabutyje. Kambariai buvo neblogi, tačiau virtuvė siaubinga. Labai purvina, nebuvo indų, teko patiem viską pirktis. Dėl tokios virtuvės beveik niekas negamino valgyti. Dažnai dingdavo maistas ir pan. Tačiau dėl tokių gyvenimo sąlygų labai gerai susibendravome su mainų studentais – bėda suvienija.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Gaudavome nemokamus pietus ligoninėje. Iš pradžių teko priprasti prie naujo maisto, bet buvo tikrai skanu. Patiko ragauti portugališkus patiekalus, porcijos buvo sočios.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Turėjome dvi išvykas į kitus miestus – vieną savaitgalį į Porto, kitą – į Lisaboną. Abu savaitgaliai įskaitant transportą, nakvynę, vakarienę, muziejus kainavo 120 eurų.  Žinoma, miestus aplankyti labai patiko, bet organizaciniai dalykai buvo prastoki. Visų pirma, buvo labai daug studentų iš kitų miestų. Tekdavo labai ilgai laukti kol visi susirinks, kol gausime kambarį, kol pavakarieniausime. Tai vargino ir iššvaistėme daug laiko laukdami. Nepatiko, kad neturėjome gidų mieste ar muziejuje (turėjome tik Porto mieste, o Lisabonoje – ne). Trūko laisvo laiko. Labai patiko pasiplaukioti upe Porto mieste, taip pat ekskursija po vyno rūsius, išvyka į Sintrą. Po kelionės sulaukdavome labai sočios ir skanios vakarienės! Kovilijoje turėjome gana mažai suorganizuotos veiklos. Nepatiko tai, kad nebuvo suorganizuotas susipažinimo vakaras. Manau, tai būtų buvę naudingą visiems geriau susipažinti. Labai norėjome išvykos po kalnus, kurios nepavyko suorganizuoti. Patiko tradicinių patiekalų vakarėlis ir “grafičių” ekskursija.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Nusileidau Porto. Iki Kovilijos atvažiavau autobusu (apie 4h). Pati kelionė labai paprasta, nieko ypatingo. Kovilijoje mane pasitiko studentai ir nuvežė iki bendrabučio. Ten palaukė, kol įsikursiu ir pan. Buvo tikrai labai draugiški ir paslaugūs.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Pati Portugalija paliko labai gerą įspūdį. Šalis graži, žmonės malonūs, lengva susibendrauti. Mainų pabaigoje beveik visi studentai šiek tiek susitrumpino praktikas, kad galėtų pakeliauti. Turėjau 5 laisvas dienas. Aplankiau Coimbrą ir Aveiro. Abu miestai labai patiko, o Aveire mane priėme mergina, su kuria susipažinau laboratorijoje! Labai norisi sugrįžti ir pamatyti Portugalijos pietus, taip pat pasiilgau jų maisto!

 

Saulė
Moksliniai mainai
Lisabona, 2014 m. liepa
University of Lisbon

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Lisabona, o taip pat ir pati Portugalija, man paliko neišdildomą įspūdį: nuostabi gamta, mandagūs, visada pasiruošę pagelbėti žmonės, daugybė istorinių vietų, į kurias tikiuosi dar sugrįžti.
Įspūdžiai apie praktiką:

Praktika Lisabonos universitete buvo labai įdomi ir naudinga. Jos metu susipažinau su įvairiomis mokslinėmis technologijomis, išmokau pati jas pritaikyti praktiškai dirbant su vėžinėmis ląstelėmis. Taip pat paruošiau ir pristačiau projektą laboratorijos mokslininkams. Vienas geriausių įspūdžių praktikoje: daugybė įvairiausių su medicinos mokslu susijusių paskaitų, į kurias buvau kviečiama ir kuriose sudalyvauti galėdavau, kai tik atrasdavau laisvą valandėlę.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą 
ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenau merginų bendrabutyje, kambariu dalinausi su dviem kambariokėmis iš Lenkijos ir Ispanijos. Jokių nesklandumų nepasitaikė, buvo smagu gyventi su skirtingais žmonėmis, pažinti jų kultūrą. Gyvenimo sąlygos buvo labai geros.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Maitinimas buvo geras: tik atvykę gavome maisto bilietus, kurių visiškai užteko iki praktikos pabaigos. Valgykloje už juos valgydavome vieną kartą per dieną.
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Socialinė programa buvo labai gerai suorganizuota. Vieną savaitgalį praleidome Lisabonoje, lankydami įsimintiniausias jos vietas, taip pat keliaudami po Belem ir Sintrą. Antrasis savaitgalis buvo paskirtas viešnagei senoviniame Porto mieste – ten aplankėme vyno rūsius, plaukėme laivu, pėsčiomis apėjome gražiausias ir svarbiausias miesto vietas. Taip pat be ekskursijų turėjome ,,Food & Drink party“, susipažinimo vakarėlį, Fado naktį.
Įspūdžiai apie kelionę
 iki vietos:
Aerouoste mane pasitiko mano kontaktinis asmuo ir taip pat keli kiti mainų programje dalyvaujantys portugalai, kurie su mašina nuvežė iki pat bendrabučio.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Tai buvo mano vienas įdomiausiai praleistų mėnesių!

 

Marija
Moksliniai mainai
Lisabona, 2013 m. liepa

Universidade de Lisboa, Hospital de Santa Maria

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Iš tikro esu labai patenkinta ir laiminga, kad praktiką atlikau tikrai įspūdingo grožio krašte. Kalbu apie visą šalį. Bet pirmiausia, apie sostinę. Važiuodama kažko įspūdingo nesitikėjau, todėl ir atvykus, Lisabona nesukėlė didelio susižavėjimo. Bet su laiku pamilau šį miestą, kuris man tapo antrais namais. Lisabona – tai miestas, žavintis ne tik savo istoriniu paveldu, bet ir alsuojantis gyvybe ir gera nuotaika. Ypatingai vasara – turtingas turistais ir jaunimu. Tai gyvas miestas, kuriame tiek dieną, tiek naktį verda gyvenimas. Lisabonos centras turi dvi pagrindines dalis: Alfamą – žavinčią kerinčiu senamiesčiu, siauromis gatvelėmis važinėjančiais antikvariniais tramvajais, mažomis parduotuvėlėmis ir terasėlėmis, kviečiančiois palydėti saulę Lisabonos panoramoje ir pasiklausyti Fado, bei Bairo Alto muzikos. Tai puiki vieta naktiniam pietų gyvenimui. Atrodo, kad visas Lisabonos jaunimas susirenka ten! Daug puikių, nebrangių vietų pasimėgauti Sangria ar Ginginja. Aplink pačią Lisaboną yra daug puikių miestelių, kuriuos verta pamatyti ir kuriuos rekomenduočiau! Užtenka vienos popietės ar savaitgalio dienos juos aplankyti traukiniu. Tai Sintra – pasakų miestas, su daugybe įspūdingų pilių ir vienuolynų kalnuose; Marfra – buvusi karalių vasaros rezidencija; Caiscais – žavintis gražiais paplūdimiais; Ericeira –  tipiškas, tikras portugališkas miestelis vakarinėje pakrantėje ir Belem – kuris garsėja skaniausiais Pastel de Belem plikytais pyragėliais. Taip pat, būtina aplankyti Porto, šiaurės Portuglijoje! Turbūt dar nesu mačiusi jokio panašaus miesto į Porto Europoje. Visiška priešingybė gyvybe alsuojančiai Lisabonai. Porto dvelkia ramybe, romantika ir žavi architektūriniais paminklais. Tai miestas – uostas.
Įspūdžiai apie praktiką:

Savo praktiką atlikau prie ligoninės esančiame Lisabonos universiteto Biologijos institute. Tikėjausi, kad paskirtas tutorius daugiau skirs dėmesio man. Visgi, visą laiką darbą laboratorijoje stebėdavau ir dirbdavau kartu su doktūrantūrą studijuojančia studente. Visi puikiai kalbėjo angliškai – tiek tutorė, tiek studentai. Džiaugiuosi, kad kilus neaiškumams, visados gaudavau atsakymus, paaiškinimus ne tik žodžiu, bet netgi atliekamus eksperimentus man paaiškndavo, pavaizduodavo schematiškai. Buvo smagu pamatyti ekperimentus, atliekamus praktiškai, kuriuos dar mokykloje ar pirmame kurse mokėmės tik teoriškai, net neįsivaizduodami kaip jie atliekami. Kai kuriuos iš jų dariau pati.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:

Gyvenome universiteto bendrabutyje. Niekuo negaliu skųstis. Kambariai dviviečiai, tvarkingi. Patalynė buvo keičiama kiekvieną savaitę. Kiekviename auškte – po tris tualetus, dušus. Vasaros laikotarpiu studentų gyvena nedaug, tad jokių spūsčių nebuvo. Yra bendra virtuvė, skalbykla, poilsio kambarys, kompiuterių klasė. Svarbu nepamiršti atsivežti indų, įrankių, puodų. Kadangi bendrų nėra, kiekvienas studentas turi savo. Tik vienas minusas, kad bendrabutis, kuriame gyvenau buvo maždaug valanda kelio nuo ligoninės ir universiteto.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Maitinimą gaudavome vieną kartą dienoje, ligoninės studentų valgykloje. Buvo du atskiri aukštai su skirtingais meniu – vienas vegetarams, kitas įprastas. Porcijos gana nemažos.
Įspūdžiai apie socialinę programą

Socialinė programa išties buvo puikiai organizuota. Nors dažnai kas nors buvo atšaukiama, bet vis tiek, kad ir vėliau nei planuota, bet įvykdavo. Patys portugalai su mumis būdavo gana retai, tik vienas – lydintysis. Į programą buvo įtraukta: Welcome party, International Food and Drink party, pamoka su banglentėmis, Porto ir Lisabonos pažintiniai savaitgaliai. Daug kitos veiklos susiorganizuodavome mes patys, mainų studentai.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:

Kelionė sklandi. Turėjau skrydį su persėdimu Briuselyje, iš kurio atskridau tiesiai į Lisaboną. Lisabonos oro uostas – pačiame miesto centre (kad ir kaip tai būtų keista). Nuo jo pasitiko kontaktinis asmuo, kuris su mašina nuvežė iki gyvenamos vietos.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Reikėjo mokėti už mėnesinį transporto bilietą pačioje Lisabonoje. Tai –  išties brangu. Nuo Lisabonos centro iki paplūdimių maždaug pusvalandis – 50min kelio. Portugalų mentalitetas kaip italų ar ispanų. Todėl nusiteikite, kad daug kas gali vėluoti ir nebūti pagal tvarkaraštį – tiek autobusai, tiek gidai.