Meksika

Povilas
Profesiniai mainai
Merida, 2016 m. liepa
Hospital Materno Infantil

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Praktiką atlikau Yucatano sostinėje Meridoje. Miestas apie pusantro karto didesnis už Vilnių ir yra kone saugiausias miestas visoje Meksikoje. Pats miestas yra pakankamai gražus, bet daugiausiai lankėmės vietose aplink jį. Karštis yra didžiulis, dienos metu +37°C yra normalu, bet atrodo, kad yra dar karščiau dėl didelės drėgmės. Naktį oras siekia apie +27-29°C.
Įspūdžiai apie praktiką:
Mano praktika vyko akušeriniame skyriuje, kuris yra skirtas žemesnio socialinio lygio moterims/merginoms. Skyrius yra itin paprastas ir neturintis daug lėšų. Ypatingų atvejų nemačiau, bet įsigilinti į klasikinius atveju, manau, yra dar svarbiau, o šis skyrius yra tam puiki vieta. Svarbu paminėti, jog gydytojai nešneka angliškai, tad siūlyčiau stipriai apsvarstyti, ar verta važiuoti į šį miestą ir apskritai į Meksiką, nes daug kas susiduria su šia problema. Jei ir pasiseks bei rasit gydytoją/rezidentą kalbantį angliškai, su pacientais bendrauti angliškai yra mažai šansų. Man asmeniškai pasisekė, nes tuo metu šiame skyriuje rotaciją atlikinėjo rezidentas, laisvai kalbantis angliškai, tad prie jo „prilipau“ ir visur vaikščiojau su juo. Leido priimti gimdymus su jo priežiūra, eidavau asistuoti cezario operacijoms, o dažniausiai dirbau kaip instrumentatorius operacijos metu.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenau medicinos studentės namuose su jos tėvais. Šeima buvo itin draugiška, su jais labai susibendravome ir tapome gerais draugais. Namai buvo ganėtinai prabangūs, tad jokių buities problemų neiškilo. Daugelis kitų studentų gyveno „žaliajame name“, kuris yra mainų organizatoriaus vakarėlių namas. Nors ten jie gyveno linksmiau, problemų jiems irgi kilo daugiau, bet galų gale visi liko patenkinti.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Mainams einant į pabaigą man davė visą dienpinigių sumą. Ligoninėje internai nusivesdavo kartu papietauti nemokamai. Maistas buvo ganėtinai paprastas, bet skanus.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo itin gera, pagrindinis organizatorius Charlie buvo itin geranoriškas ir kupinas energijos, mus visur veždavo, viską suorganizuodavo, mums niekuo nereikėjo rūpintis, tik susimokėti.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Skridau Vilnius-Frankfurtas-Dalasas-Mexico city. Meksiko mieste praleidau savaitę ir tada skridau į Meridą. Jei jau nusprendėte atlikti praktiką Yucatane, patarčiau ieškoti tiesioginių skrydžių iš Madrido.

 

Sabina
Profesiniai mainai
Mexico City, 2015 m. rugpjūtis
UAM, Instituto Nacional De Perinatologia

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Labiausiai sužavėjo žmonių draugiškumas, šiltas ir atviras bendravimas, rūpestis. Po praktikos keliaudavau po šalį, eidavau šokti salsą. Pasiūlyčiau aplankyti archeologinių statinių vietas ir susipažinti su turtinga Meksikos istorija. Susisiekimas geras, daug autobusų, metro, transportas pigus.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau akušerijos skyriuje. Ligoninėje būdavau iki 14val, kartais ilgiau, priklausomai nuo gimdyvių skaičiaus. Viską teko daryti pačiai. Turėjau praktikos vadovą, tačiau visą laiką praleisdavau su rezidentais. Praktika buvo labai naudinga, dabar galiu savarankiškai priiminėti gimdymus.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenau meksikiečių šeimoje. Meksikiečiai labai rūpestingi – niekada neišleisdavo rytais iš namų be pusryčių ir visada pasirūpindavo, kad būčiau viskuo patenkinta ir laiminga. 🙂
Įspūdžiai apie maitinimą:
Nebuvo.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Keliavau ir savarankiškai, ir su draugais. Programa buvo suorganizuota tik kelis kartus.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavau lėktuvu. Skrydis ilgas ir varginantis. Patariu skristi su Lufthansa per Frankfurtą. Patogu, geras maitinimas, lėktuve yra kompiuteriukai, galima žiūrėti filmus ir klausytis muzikos. Kelionė neprailgsta. Patariu: dar nežinant miesto, į kurį būsite paskirti, pirkite bilietus iš karto į sostinę, o po to, jau kai bus aišku, kokiame mieste atliksite praktiką, tai nusipirksite bilietą ir į jį. Taip galėsite prieš savo kelionę į paskirąjį miestą aplankyti ir sostinę, o ją tikrai privalu pamatyti būnant Meksikoje.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Šviesiaplaukės merginos, pasiruoškit labai dideliam vaikinų dėmėsio antplūžiui ir visokio pobūdžio pasiūlymams. 😀

 

Vaidilė
Profesiniai mainai
Monterrey, 2015 m. liepa
Hospital Universitario. „Dr. José Eleuterio González“ UANL (La Universidad Autónoma de Nuevo León)

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Monterėjuje labiausiai nustebino ir sužavėjo praktika, o pačioje Meksikoje – Akapulkas, Jukatano pusiasalis, Mechikas (ypač nacionalinis antropologijos muziejus), piramidės ir senųjų Amerikos civilizacijų palikimas. Akapulkas – tai pats gražiausias miestas, kokiame esu buvusi, o Tulum (majų griuvėsiai prie Karibų jūros) – pati gražiausia vieta. Po praktikos lankydavome įvairias vietas, pavyzdžiui, vaikščiojome po miestą, eidavome į muziejus, kavines, barus, naktinius klubus. Monterėjuje yra dvi metro linijos, tačiau daugiausiai važinėjome vietinių studentų automobiliais, taksi arba vaikščiojome pėsčiomis. Meksikoje įprasta į kitus miestus skristi lėktuvu arba važiuoti autobusu. Šalyje pakankamai pigūs vietiniai lėktuvų skrydžiai (pvz., iš Monterėjaus į Mechiką ir atgal galima nuskristi už maždaug 110 eurų) ir autobusų bilietai (patys autobusai itin geri ir modernūs).Kitiems, kurie lankysis Meksikoje, siūlyčiau nuvykti  į Teotihuacan, Chichen Itza, Tulum, Cenote Ik Kil, Oaxaca, aplankyti miestus – Mechiką, Kankuną, Akapulką, Verakruzą, Los Cabos, o jei būsite netoli Monterėjaus – Matacanes ir Xilitla.
Įspūdžiai apie praktiką:

Praktiką atlikau akušerijos ir ginekologijos skyriuose. Ten praleisdavau apie 6val. per dieną, teko eiti ir į naktinius budėjimus savaitgaliais (ten buvo galima ateiti, kada nori). Teko ne tik stebėti, bet ir pačiai rūpintis pacientėmis ir asistuoti operacijose. Akušerijos skyriuje rūpinausi pacientėmis ir priimdavau gimdymus, užrašinėjau kardiotokogramas, kirpau ir siuvau tarpvietes, asistavau Cezario pjūvio operacijose, konsultacijose matuodavau gimdos aukštį, nustatydavau vaisiaus padėtį, išklausydavau jo širdį. Ginekologijos skyriuje asistavau operacijose (pvz., histerektomijose), atlikau makštinį tyrimą, kolposkopijas, ultragarsinį tyrimą, imdavau Papanicolaou testo mėginius. Praktika buvo labai naudinga, nes galėjau, daryti tiek pat, kiek ir skyriaus gydytojai. Lietuvoje tokios galimybės neturėtume. Stengiausi išmokti kiek įmanoma daugiau. Labiausiai buvau patenkinta įgytais įgūdžiais priimant gimdymus ir atliekant chirurginį siuvimą. Kiek teko girdėti, studentai labiausiai patenkinti savo praktika akušerijos ir ginekologijos, bendrosios chirurgijos, infekcinių ligų skyriuose. Ypač įdomu tai, kad infekcinių ligų skyriuje studentai galėjo matyti ligonius, sergančius maliarija, čikungunija, denge hemoragine karštlige ir kitomis egzotiškomis ligomis.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:

Gyvenome bendrabutyje. Iš viso buvo 33 mainų studentai, gyvenome po du, tris arba keturis žmones viename kambaryje. Kiekvienas kambarys buvo su atskira vonia. Virtuvė buvo bendra visiems studentams, tačiau jos labai neprireikė, nes dažniausiai valgėme ligoninėje. Gyvenimo sąlygos buvo neblogos/geros. Nuo bendrabučio iki ligoninės pėsčiomis eidavome 10 minučių.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Buvo suteiktas maitinimas ligoninėje tris kartus per dieną, visomis mėnesio dienomis. Maistas buvo skanus, jo duodavo labai daug ir įvairaus. Ant stalo visuomet patiekdavo tradicinio meksikietiško maisto.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo organizuojama dažnai. Darbo dienomis ji kisdavo atsižvelgiant į studentų pageidavimus (pvz., muziejai, parduotuvės, dažasvydis, barai, naktiniai klubai), savaitgaliais buvo didesnės išvykos (pvz., laipiojimas kalnais, plaukiojimas upe ir šokinėjimas nuo uolų Matacanes, Real de Catorce) . Teko sudalyvauti ir vietinių studentų organizuojamuose vakarėliuose (pvz., nacionalinis Meksikos vakarėlis, pool party, National food’ and drinks’ party). Vakarėliai buvo puikūs, tačiau vietiniai studentai prašydavo mainų studentų susimokėti už nuomą, maistą, gėrimus, dekoracijas, transportą. Už išvykas taip pat reikėjo susimokėti.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Iki Monterėjaus paprastai skrisdavau lėktuvais, kartą važiavau autobusu iš Mechiko į Akapulką. Bendra skrydžių kaina buvo apie 1300 eurų – skridau iš Vilniaus į Helsinkį, Londoną, Mechiką, iš Akapulko į Monterėjų. Iš Monterėjaus skridau į Kankuną, Majamį, o iš ten – į Europą.
Iš pradžių bilietų ieškojausi pati, tačiau galiausiai juos įsigijau kelionių agentūroje. Geriausia lėktuvų skrydžių kaina į Meksiką ir atgal, kurią pavyko rasti, buvo apie 1000 eurų, tačiau verta paminėti, kad bilietų pirkimu reikėtų pradėti rūpintis kiek galima anksčiau.
Vietiniai studentai nepasitiko atvykusiųjų, iš oro uosto į bendrabutį ir atgal reikėjo važiuoti taksi, kurio kaina į vieną pusę buvo 300 Meksikos pesų, t.y. 16 eurų.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Labai patiko meksikietiška virtuvė. 🙂

 

Justinas
Profesiniai mainai
Monterrey, 2015 m. liepa
Hospital Universitario „Dr. Jose Eleuterio Gonzalez“

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Patiko visas patirtas kultūrinis šokas. Žmonės labai skirtingi, bet tuo pačiu ir labai įdomūs. Patiko tai, kad vietiniai labai šilti, paslaugūs ir visada pasiruošę padėti (mūsų CP kartais, atrodo, net persistengdavo, kad tik mes būtume laimingi ir nesakė mums jokių priekaištų, net kai to nusipelnydavome… 😀 ). Aišku, dažnai jausdavau pašalinių žvilgsnius į save, „baltaodį gringo“, bet jie nebuvo labai įkyrus ar niekinantys. Po praktikos dažnai “chilindavome” bendrabutyje, arba eidavome į kokį barą ar klubą. Mūsų topine vieta tapo prie pat bendrabučio naktį dirbantis restoranas, kuris gamino vienus geriausių taco mieste (ir kainavo jie tik kiek daugiau nei vienas euras!). Vykstantiems į šią šalį siūlyčiau išnaudoti visą laisvą laiką: apžiūrėti miestą, nes nors jis ir nėra turistinis, bet turi, kuo nustebinti (pvz., viršūnė, nuo kurios matosi nuostabi panorama, muziejai, „blusų turgus“, turčių regionas ir pan.). Visa tai geriausia apžiūrėti metro (dieną) arba taxi (bet kuriuo paros metu) pagalba. Kainos, turint omenyje, jog tai yra pats turtingiausias Lotynų Amerikos miestas, yra panašios ar net mažesnės nei Lietuvoje (ne stebuklingai, bet visvien neblogai).
Įspūdžiai apie praktiką:
Aš savo praktiką atlikau urologijos skyriuje. Praleistas laikas ten buvo maždaug 4-7val. per dieną. Teko girdėti, kad Meksikoje, profesinių mainų atžvilgiu, leidžiama daryti viską, tačiau taip nebuvo, todėl kiek nusivyliau, ypač, kai akušerijoje ar greitosios pagalbos skyriuje dirbantiems studentams buvo leista daugiau. Gali būti, kad tai dėl pačios specialybės, ar dėl to, Monterėjus yra vakarietiškiausias miestas Meksikoje. Bet, nepaisant to, man leido atlikti tikrai nemažai, ir jaučiuosi pasisėmęs daug žinių, kurios man padės ateityje. Mano skyrius buvo labai draugiškas, visada turėjau ką nors, kas man padėtų ar patartų ir niekada nebuvau paliktas vienas.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome bendrabutyje, kuris buvo skirtas beveik vien tik mums. Be mūsų jame gyveo dar keli CP ir pora papildomų studentų. Studentų vienu metu buvo apie 40, bet skaičius dažnai keitėsi, nes kai kurių mainai buvo trumpesni. Kambariai 2-4 vietų, kiekviename buvo dušas, tualetas. Man pasisekė, nes vienas gyvenau keturviečiame kambaryje, jaučiausi kaip karalius :D. Virtuvė buvo bendra visiems, su viena spiraline virykle ir šaldytuvu. Apskritai, bendrabutis tikrai geros kokybės, prižiūrėtas, buvo gera jame gyventi. Tik tikiuosi, kad nebijote tarakonų, nes jie net didesni nei pas mus ir dar moka skraidyti 😀 . Iki ligoninės man buvo 5-10 min pėstute. Miestas tikrai labai saugus, aišku, naktį vienam vaikščioti nepatartina, tačiau bent mūsų mainuose niekam nieko blogo neatsitiko.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Ligoninėje, kur dirbome, maisto gaudavome 3 kartus per dieną ir darbo dienomis, ir savaitgaliais. Maistas tikrai labai skanus, nors kiek kaloringas, trūko daržovių, o porcijos tokios, kad dažnai daugumai tekdavo išmest dalį savosios, nes jos buvo tiesiog per daug.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo nuostabi. Kiekvieną mielą dieną mums organizuodavo kažką naujo, kartais net ko nors atsisakydavome, nes buvo per daug, norėjome tiesiog pailsėti. Tačiau beveik viskas vyko Monterėjaus regione, tad jei norėsite pamatyti likusią Meksiką, gausite keliones organizuoti patys. Už kelionę mokėti dažniausiai nereikėdavo, nebent ji būdavo tolimesnė. Brangiausia kainavo apie 30 dolerių, bet šitie pinigai tikrai atsipirko. 🙂 )
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavau Lėktuvu, maršrutas buvo Vilnius-Frankfurtas-Hiustonas-Monterėjus. Pirkau bilietus iškart į abi puses ir jie man kainavo apie 1500 eurų. Vietiniai studentai, deja, nepasitinka (nors kiek girdėjau, žadama šitai keisti), o taksi kainuoja apie 20 dolerių. Man pasisekė, nes į oro uostą nusileidau kartu su kita studente, kuri turėjo draugą, atvažiavusį jos pasitikti. :)) Dėl bilietų pirkimo nieko naujo nepasakysiu: pirkite kuo ankščiau ir ieškokite nuolaidų. Skrydžiui labai patariu rinktis Lufthansa, nes ten net ir skrisdamas ekonomine klase nepervargsti.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Patarčiau pasimokyti ispanų kalbos, nes daug kas net ir tokiame šiaurietiškame mieste angliškai kalba labai prastai arba išvis nekalba (nors ligoninėse tai problemų nesukėlė). Taip pat būtinai grynus pinigus vežkitės doleriais, o ne eurais, nes daug kur žymiai blogesnis jų keitimo kursas. Taip pat daug kas, kas turėjo Mastercard kortelę, ypač Debit, patyrė problemų ja atsiskaitant. Be to tikiuosi, kad mėgstate aštrų maistą :D, nors, žinoma, yra ir kitų pasirinkimų. Jeigu mėgstate, tai per daug nesigirkite ar  juo labiau – nedrįskite sakyti, jog jis nepakankamai aštrus, nes dar kaip ir aš gausite išbandyti 250000 Scovilio vienetų aštrumo tacą (jalapeno aštrumas, viso labo, 100 kartų mažesnis).

 

Žyginta
Profesiniai mainai
Monterrey, 201
4 m. rugpjūtis
Hospital Universitario

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Meksika labai įvairi šalis, galima pamatyti daug kontrastų: tarp šiaurės ir pietų, tarp turtingųjų ir vargšų kvartalų. Monterrey miestas labiau amerikietiškas nei meksikietiškas, čia Meksikos biznio centras, žmonės geria kolą ir alų, o ne tekilą. Pats miestas gražiai įkomponuotas tarp kalnų, tačiau senamiesčio kaip ir nėra, kelios alėjos ir dirbtinis kanalas Santa Lucia, kuris dabar yra turistų traukos objektas. Taip pat klimatas čia dykuminis, sausas karštis, tad dieną vaikščioti daug nesinori.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktika buvo nuostabi, labai daug išmokau. Atlikau praktiką vaikų chirurgijos skyriuje. Man labai pasisekė, kad mano gydytojas buvo profesorius, tad pamačiau ir asistavau visose įdomiausiose operacijose. Taip pat atlikau kelias naktines pamainas, kur viskas vyko kaip filme, pašauti, padurti žmonės. Kagangi dažnai pacientų būdavo labai daug, įgavau daug žaizdų siuvimo įgūdžių.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome studentų rezidencijoje dvieviečiuose arba keturviečiuose kambariuose. Buvo bendra zona, kur vykdavo vakarėliai. Kambariuose buvo kondicionieriai, tik kas man pasirodė keista, kad daugumoje kambarių nebuvo langų.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maitinimas buvo nuostabus, tris kart per dieną ligoninės valgykloje, kur prie pagrindinio patiekalo galima pasiimti salotų ir tris desertus. Tikrai maisto pirkti neteko, nebent įvairumo dėlei.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo nebloga, tačiau organizavimas buvo kiek chaotiškas, keisdavo laiką ar datą, o kartais net ir veiklą. Tačiau tikrai smagus buvo pool party, taip pat nepamirštama ekskursija po Matacanes kalnus.
Įspūdžiai apie kelionę:
Kelionė ilga, keliavau su trim persėdimais: Vilnius-Berlynas-Majamis-Kankunas-Monterrey.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Verta pakeliauti po pačią Meksiką, tikrai neišdildomi įspūdžiai pamačius Majų piramides ir Meksiko miestą.

 

Rytis
Profesiniai mainai
Chihuahua, 2014 m. liepa

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Chihuahua miestas, šiaurinė Meksikos dalis. Klimatas vasaros metu labai karštas ir gali siekti 40 laipsnių, tačiau rugpjūčio mėnesį galima sulaukti gaivinančio lietaus. Teko nukeliauti į pietinę Meksikos dalį, kurioje dėl daug didesnės drėgmės karštį toleruoti gerokai sunkiau. Pats miestas buvo nedidelis, neturėjo daug kultūrinio paveldo, įspūdingų vaizdų. Meksikiečiai – itin paslaugūs ir malonūs žmonės, ypač jei ir pačio veide dažniausiai spindi šypsena, tačiau reikia nusiteikti, kad beveik visada vėluojama. Lėktuvai buvo vienintelis dalykas veikiantis pagal kažkokį grafiką. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad Meksika nėra saugiausia šalis. Tamsiu paros metu būtina vengti vaikščioti po vieną – apie tai jums gali priminti ir gatvėse patruliuojanti policija.
Įspūdžiai apie praktiką:
Dirbau centrinėje ligoninėje – pačioje mažiausioje ir seniausioje gydymo įstaigoje mieste, skubios pagalbos skyriuje. Grafikas buvo itin laisvas, kiek nori, tiek ir būni. Dažniausiai praleisdavau ligoninėje 8-9h per dieną, nors privalomos pagal nuostatus tik 4h. Veikti galėjau viską, ko paprašydavau. Nuo gipsavimo iki smulkių odos persodinimų. Taip pat galima asistuoti operacijose, jei tik turi laisvesnio laiko ir noro.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
 
Gyvenau vienos studentės namuose kartu su studente iš Čekijos. Būstas buvo labai šaunus, priekaištų neturiu. Vienintelė problema – didelis atstumas iki ligoninės.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maistas Meksikoje – nuostabus, nebent esi vegetaras. J Valgyti galima visur, tiek restoranuose, tiek smulkiose kavinėse. Vis dėlto patartina vengti maistą pirkti tiesiog gatvėje, tačiau ir žiūrint į jį apetitas nekyla. Svarbu tik paklausti, ar konkretus patiekalas yra aštrus, nes Meksikoje visi skoniai, ypač aštrumas, yra labai stiprūs.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Vietinis komitetas buvo, matyt, blogiausia mainų dalis. Tie, kurie buvo atsakingi, nesugebėjo paaiškinti, kaip važiuoti autobusu, kur geriausia valgyti ar kaip pigiausia keliauti, todėl pirmos dienos buvo labai sunkios. Socialinės programos nebuvo jokios, veikėme tai, ką tą vakarą sugalvodavome. Vis dėlto pavyko užmegzti pažintį su kitais studentais iš organizacijos, kurie nebuvo tiesiogiai už mus atsakingi, tačiau puikiausiai pasirūpino mūsų laiko praleidimu savo mokslų sąskaita. J Manau šis nepasiruošimas yra būdingas tik mažiems miestams kaip Chihuahua.
Įspūdžiai apie kelionę:
Visuomeninis transportas dažnai pilnas žmonių, autobusų vairuotojai viršija greitį ir stoja vos ne bet kur. Jokio grafiko nėra, nes jo niekas nesilaikytų. J Vis dėlto dalis autobusų yra nauji, turintys oro kondicionierių. Kaina dienai iki 2 dolerių. Rekomenduoju skydžius Meksijos oro linijomis, kurios yra pigios ir kokybiškos, ypač jei norite pakeliauti šalies viduje.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Iš viso kelionei išleidau 9000Lt įskaitant skrydžius ir keliones šalies viduje. Meksijoje beveik viskas yra pigiau nei Lietuvoje, ypač degalai, jautiena. Išimtys: sviestas, pienas.
Be abejonės raginu rinktis Meksiką kaip šalį atlikti praktinius mainus, tačiau rekomenduoju rinktis didesnius miestus (Mexico city, Gvadalajara, Merida ir kitus).

 

Agnesė
Profesiniai mainai
Monterrey, 2013 m. liepa
Hospital universitario

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Meksika nuostabi, žmonės geri, malonūs, paslaugūs, rūpestingi. Aišku kiek pavojinga, bet nereikia naktį vaikščioti gatvėmis. Dažniausiai mus visur vežiodavo mašinomis, ar taxi. Labai pigu. Labai daug žmonių. Muziejai nemokami. Patogūs dideli autobusai keliavimui, studentams su ligoninės kortele -50%. Siūlyčiau aplankyt ir šiaurinius miestus, ir centrą, Mexico city, ir pietus, ypač Tulum, kituose miestuose man per daug žmonių, ir kvailų amerikonų, ir vakarų krantinę, čia daug ramiau, kitokia gamta, atsipūtę meksikiečiai. Kiekvienas kiekvieno miesto rajonas labai skiriasi, tad nepagailėkit laiko pinigų, pabukit visur.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktika tobula, keliavau įgyti praktinių įgūdžių, ką ir gavau. Tiek mokslinių tiek profesinių mainų metu galima daug laiko praleisti ER, ir ten daryti viską, VISKĄ.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
 
Apgyvendinimas rezidencijoje su kitais studentais, manau tikrai geriau nei šeimose, gali bendrauti, linksmintis, ilsėtis, grįžti, valgyti, miegoti, mokytis bet kada. Ir ponia Juanita kasdien išvalydavo kambarius. Tiesiog nuostabu.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Ligoninės maitinimas 3k/d, gali valgyti tiek kiek telpa, tad atsargiaii. J Šiais metais meksikiečiai labiausiai nutukę pasaulyje. Maistas aštrus, man tai buvo įprasta, o kiti priprato, pamėgo.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Labai geri, daug aktyviai praleisto laisvalaikio, ir daug dvejonių, dalyvauti socialinėje programoje, ar geriau likti ligoninėje.
Įspūdžiai apie kelionę:
25h. 3 skrydžiai. Ne tiek ir daug.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Važiuokit į Meksiką, sužydėsit, suspindėsit, sušilsit, +40, pamatysit visko, ir norėsit grįžt.

 

Agnieta
Profesiniai mainai
Guadalajara, 2012 m. liepa

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
KITAS PASAULIS:) Ten nuostabu!! žmonės nepakartojami – tokio svetingumo dar nesu mačius. Nekartą meksikiečiai atvėrė savo namų duris ir priėmė kaip senus pažįstamus. Gamta labai graži, prižadu sau sugrįžti dar ne kartą ir aplankyti kampelius kurių neturėjau galimybės apžiūrėti. Žinoma, atstumai beproto dideli, o ir pati Guadalajara milijoninis miestas, tai ten visko yra: linksmybių, skurdo, nusikaltimų, žodžiu, tikrai reikia saugotis. Kadangi važiavau su savo grupioke, buvo smagiau:) tikrai ne kartą galėjo mums liūdnai baigtis, bet grįžom gyvos ir sveikos:). Bailiukams geriau nevažiuoti, bet žmonės mėgstantys iššūkius būtinai keliaukit į MEKSIKĄ!
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau Kardiologijos skyriuje. Vertinčiau puikai, kadangi daug pamačiau, sužinojau ir prisiminaiu, o ir daryt galėjau daug ką. buvo galima rotacija, t.y. kardiologijos intensyvi pagalba, paprastas stacionaras, intervencinė kardiologija, konsultacijos – tiek vidinės tiek išorinės, neintervenciniai tyrimai. Aš daugiausia laiko praleidau intensyvioj ir konsultacijose, nes buvo idomiausia, o į intervencinę buvo baisoka eit, kažkaip chalatų nuo spinduliuotės nesimatė:DD kadangi visi šneka praktiškai tik ispaniškai, tai išmokau ispanų kalbą, bet kardiologijos žinių galėtų būt ir daugiau, nes tik praktikos antroje pusėje pradėjau laisviau jaustis ispanų kalboje. Praktine prasme dariau pakankamai: ėmiau veninį, arterinį kraują, keičiau centrinius kateterius, leidau į juos vaistus, ėmiau pasėlius, auskultavau(ypač daug konsultacijose užsiimdavo ir paaiškindavo), analizavau EKG, būdavo rytinės paskaitos. Žodžiu veiksmo tikrai užteko, liūdna nebuvo.Gydytojai, rezidentai, studentai, visi be galo malonus, visada turėdavo kantrybės paaiškinti kokybiškai. Keletą kartų buvau kardiochirurginėse operacijose, ir išvis, galėjau eit paspoksot nesvarbu į kokį skyrių, visi su malonumu priimdavo, domėdavos iš kur atvykus, kaip sekasi, ir džiaugdavos.

 

Andrej
Profesiniai mainai
Monterray, 2010 m.

Įspūdžiai apie praktiką:
Traumatologija. Gavau viską, ko tik norėjau. O norėjau nuo asistavimo operacinėse iki žaizdų siuvimo „emergency room“ ir paaišškinimų kas, kur, kaip ir kada. Daugiausia bendravome su rezidentais, bet ir gydytojai buvo ššaunūs. Buvau ligoninėje tiek, kiek norėjau ir kada norėjau. Kiekvieną dieną skirtingai.
Įspūdžiai apie kelionę:
Lėktuvai kaip lėktuvai, kiek sumoki, tiek ir gauni. Čia jau pasirinkimo reikalas. Per du mėnesius su visomis kelionės, šėlionėmis ir baudomis už vieššosios tvarkos pažeidimus išėjo apie 7000lt.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Puikus.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Nemanau, kad kokioj nors ššalyje ar mieste buvo tiek daug ir įvairaus maisto!
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Manau, kad brangokas ššis reikalas ir toli gražu ne kiekvienam. Sėkmės.

 

Akvilė
Profesiniai mainai

Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau Ginekologijos – Akušerijos skyriuje. Tai turbūt pats naujausias skyrius visoje ligoninėje. Visi gydytojai be galo suinteresuoti padėti ir išmokyti, jeigu tik pats rodai iniciatyvą. Jie net kviečiasi pas save į namus pietų ar vakarienės ! Nesvarbu, mokeisi ar nesimokei to dalyko, kurį tau siūlo atlikti, svarbu norėti ir jie visko tave išmokys. Todėl man teko ir gimdyme sudalyvauti, operuoti (ne asistuoti), padirbėti su pacientėmis konsultacijoje (tai leidžiama tik mokant ispanų kalbos pradmenis), bei naktiniuose priėmimuose. Viena bėda ta, kad ne daugelis kalba angliškai, reiktų bent minimalių ispanų kalbos žinių.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gvadalacharoje visi mainų studentai gyvena šeimose pas savo CP, tačiau tai nereiškia, kad studentų susibėgimai neįmanomi 🙂 Šeima, kurioje gyvenau buvo nuostabi, vežėsi mane ko ne po visą Meksiką , pamačiau turbūt net daugiau nei galėjau tikėtis.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maistas labai įvairus, sotus ir riebokas, tačiau galima rasti begales vaisių, daržovių, o jau mėsos pasirinkimas.. Beje, meksikietiški valgiai garsėja savo aštrumu ir praktika tai rodo. Beveik kiekviename patiekale galima rasti čili ar jelapeno. Man asmeniskai labiausiai patiko tacos barbacoa (būtinai paragaukit!).
Beje, maistas čia gal keturis kart pigesnis nei Lietuvoje, tad galit būti ramūs – alkani neliksit 🙂
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Kelionė į Meksiką ilgoka ir brangoka (ką jau padarysi…). Aš skridau su pora persėdimų ir užtrukau apie 25 val. , tačiau kelionė buvo labai konfortabili ir tikrai neprailgo.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Šiame mieste vietinis komitetas nerengia socialinių programų(social program) taigi teks jums patiems su kitais studentais kooperuotis ir galvoti, ką norėtumėte aplankyti. Tačiau tai mums buvo labai smagi patirtis :). Galėjome šalį atrasti iš naujo. Patarčiau būtinai aplankyti šalia Gvadalacharos esančią Chapala, Tonala, Tequila, Puerto vallarta ir daugybę kitų :))). Ši šalis nuostabi ir labai sunku viską nusakyti žodžiais, tai reikia patirti savo kailiu!

Augustė
Moksliniai mainai
Monterėjus, 2014 m. birželis
Department of Human Anatomy, Autonomous University of Nuevo Leon

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Monterėjus – gyventojų 7 mln, miestas milžiniškas ir labai įvairiapusiškas. Nėra tradicinis Meksikos miestas, nes Monterėjus yra šiaurinėje šalies dalyje, dėl to galėčiau teigti, kad tai JAV ir Meksikos miestų mišinys. Gausu istorinio paveldo, senovinių turgaviečių, daug gyvos tradicinės muzikos barų, kita vertus miestas yra modernus ir vis dar augantis. Daug dangoraižių ir šalia jų, įspūdį paliekantis kontrastas –lūšnynai.  Mieste susiliejusi istorija, moderni architektūra ir skurdas.
Įspūdžiai apie praktiką:
Mokslinė dalis: gausu laboratorijų, beveik kiekvienas skyrius ar padalinys turi savo laboratoriją, kurios vykdo didelį kiekį projektų. Buvau anatomijos skyriuje, jie dirba su neuromokslų projektais. Tyrinėjome peles, jų atmintį po dirbtinai sukeltų insultų, vykdėme įvairias genetines modifikacijas ir kt. Klinikinė praktika: jos metu pamatai dar kitą medicinos bei pačios šalies pusę. Gausu neturtingų ir skurstančių pacientų, kurie miega prie ligoninės, nes net neturi kur apsistoti. Kadangi miestas netoli sienos su JAV, tai priimamajame pacientų spektras buvo nuo kalinių, pabėgėlių su šautinėmis, durtinėmis, pjautinėmis žaizdomis iki narkotikų, susišaudymų, padegimų aukų ir t.t. Realiai – kažkas įspūdingo. Jei važiuoji kaip mokslininkas ir tenka dalyvauti budėjimuose – ekstremaliomis sąlygomis išmoksite ne tik siūti žaizdas.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
 
Gyvenimas – gyvenau pora kvartalų nuo universiteto ir ligoninės, tai apie 5 min. kelias. Turėjome problemų su internetu, tačiau po poros dienų viskas susitvarkė. Prastesnė situacija buvo su susisiekimu, tačiau per pora savaičių įpratome prie milijoninio miesto ritmo.  Kambariai buvo tvarkomi kiekvieną dieną.  Didžiausia problema buvo magnetiniai raktais, nes vis užsitrenkdavome kambariuose. Tačiau apgyvendinimą vertinu tikrai gerai.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maistas tikriausiai buvo pati geriausia kelionės dalis. Maitinimas ligoninėje tris kartus per dieną. Bet tai tikrai ne mūsų ligoninės maistas. Patiekalų, pasirinkimų, užkandžių, gėrimų ir vaisių gausa buvo įspūdinga. Jei mėgstate mėsą, vaisius ir aštrų maistą – Meksika Jums kaip tik. Mieste kainos panašiai kaip Lietuvoje. Kai kur pigiau, kai kur brangiau. Būtinai rekomenduočiau pabandyti gatvės maistą ir tradicines tavernas.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Su socialine programa birželio mėnesį reikalai ne kokie, nes CP laiko egzaminus ir nelabai turi daug laiko. Priešingai – liepos mėnuo. Prasideda visur atostogos, begalės renginių, festivalių, koncertų – į kuriuos organizuojamos ekskursijos visiems mainų studentams. Tačiau negaliu teigti, kad buvau labai nusivylusi. Savaitgaliais – vakarėliai prie baseino, šiokiomis dienomis lankydavome miesto įžymias vietas, sekmadieniais – tradicinis turgus miesto senamiestyje. Vakarais – salsa vakarai ir kt.
Įspūdžiai apie kelionę:
Mane pasitiko draugė, kuri gyveno Monterėjuje. Tačiau iš oro uosto yra taksi, kurie nuveža iki gyvenamos vietos, jei nemoki ispanų kalbos, parodai adresą, kur reikia nuvykti. Kaina apie 20-30 dolerių. Bet tai saugiausias variantas.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Nuostabus kraštovaizdis, miestas tarp kalnų, gausu krioklių, ekstremalių pramogų. Galima susitarti keletui dienų dėl praktikos kitose miesto privačiose ligoninėse, kurios atrodo įspūdingai. Linksmiausias pastebėjimas, kad iki budėjimų, vadinamų – guardia klubuose gali sutikti studentų/rezidentų/gydytojų su chirurgine apranga arba chalatais, kurie iš karto po trumpo apsilankymo vakarėlyje skuba į darbą arba po darbo užsuka pasilinksminti.