Malta

Rūta
Profesiniai mainai
Msida, 2016 m. liepa
Mater Dei ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Malta tikrai puiki šalis – labai civilizuota, saugi, oras ten visada geras, o žmonės draugiški. Man labai patiko tai, kad Malta mažytė – valanda viešuoju transportu ir pasieki kitą salos pusę, tad keliauti labai paprasta, gali tiesiog po praktikos sėsti į autobusą ir važiuoti, kur tik nori. Beveik visada taip ir darydavome, kasdien maudydavomės vis kitame paplūdimyje (o jų daugybė ir įvairių – uolėtų, akmenuotų, smėlėtų, triukšmingesnių ir ramesnių), lankėme Maltos miestelius, grožėdavomės pakrančių vaizdais. Susisiekimo sistema patogi, siūlyčiau įsigyti viešojo transporto kortelę už 15 eurų su 12 kelionių (1 kelionė – 2 val, nepriklausomai nuo persėdimų skaičiaus), kuri galioja visoje Maltoje. Galima į telefoną parsisiųsti apps’ą su tvarkaraščiais, tikrai patogu. Tik perspėju, autobusai dažniausiai nustoja važiuoti anksčiau, nei kad rašoma tvarkaraščiuose, tad paskutinio autobuso patariu nelaukti, kad netektų ieškotis nakvynės kitoje Maltos pusėje.:)) O pamatyti per mėnesį galima tikrai labai daug. Rekomenduoju pažiūrėti saulėlydį ant Dingli uolų, paragauti žymaus šokoladinio torto Fontanella kavinėje senojoje sostinėje Mdinoje, aplankyti Mnajdra ir Hagar Qim šventyklas, nuvykti pašokti į vakarėlių miestą Paceville (net ir tiems, kurie nėra klubų mėgėjai, bent kartą verta apsilankyti ir tai pamatyti tokio masto linksmybes) :)). Taip pat kiekvieną savaitgalį vis kitame miestelyje ar kaime vyksta festivaliai kurio nors šventojo garbei – tikrai siūlau sudalyvauti, tai labai reprezentuoja Maltos kultūrą, papročius. Ir žinoma, būtinai paragaukite tradicinių pastizzi (juos parduoda visur, čia toks tarsi greitas maistas), maltiečių limonado „Kinnie“ ir kitų dalykų. Nemažai kelionių ir veiklų organizuoja patys maltiečiai studentai, gydytojai ligoninėje, taip pat visada parekomenduoja, ką verta pamatyti.
Kainos Maltoje man pasirodė labai panašios kaip Lietuvoje. Prie namų yra mažų krautuvėlių, kur galima nusipirkti pagrindinių dalykų, tačiau jose viskas kiek brangiau, tad siūlau iš karto atvykus susirasti Lidl’ą ir pirkti ten, tada sutaupysite.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau LOR (ENT) skyriuje. Pradėsiu nuo to, kad tai nebuvo skyrius iš mano pasirinkimų sąrašo. Ir ne tik aš, bet dauguma negavome norimų skyrių. Priežastis, manau, ta, kad Maltoje be pagal IFMSA programą atvykusių studentų buvo dar “elective students“, kurie nepriklausė mūsų mainams, bet jiems buvo pirmenybė rinktis skyrių. O ir mūsų buvo LABAI daug – apie 70 (tačiau maltiečiai minėjo, kad čia išskirtinis atvejis, paprastai tiek studentų nebūna, tai negaliu tvirtinti, kad ir kitais metais taip bus). Tačiau praktika esu tikrai patenkinta. Mes dviese buvome paskirti LOR gydytojui, jis buvo informuotas, kad mėnesį su juo bus 2 studentai, tikrai maloniai priėmė, net žinojo mūsų vardus, kai pirmą kartą atėjome. Ir, apskritai, buvo linkęs pamokyti, papasakoti, neretai padiskutuodavome apie vieną ar kitą atvejį, tad tikrai nemažai sužinojau. Lankyti reikėjo 3 dienas per savaitę (2 dienos Outpatients ir 1 diena operacinėje), nes kitomis dienomis mūsų daktaras toje ligoninėje paprasčiausiai nedirbo. Ir ilgai jis mūsų nelaikydavo, dažniausiai apie 12-13 val būdavome laisvi (na, kartais operacinėje gal kiek ilgiau užtrukdavome). Dėl pačios praktikos, tai daugiausia stebėjome, pamokė ir apžiūros, palpacijos, tačiau jokių didesnių procedūrų neatlikome. Operacinėje taip pat stebėjome, nors kartą gydytojas leido man pašalinti tonziles (žinoma, su griežta priežiūra) :)). Likusias 2 savaitės dienas dažniausiai vis tiek ateidavome į ligoninę, tiesiog nueidavome į operacinį bloką, pasigaudavome kokį chirurgą ir paprašydavome, kad leistų pažiūrėti vieną ar kitą operaciją. Tai visus kartus mus geranoriškai priimdavo, dar ir viską papasakodavo ir paaiškindavo, taip pamatėme ne tik LOR, bet ir kraujagyslių chirurgijos, pilvo chirurgijos, ortopedinių ir kt. operacijų. Apskritai, ligoninėje visi labai draugiški, negirdėjau nė iš vieno mainų studento, kad kurį būtų ignoravę, nepamokę ar nepriėmę. Tikrai visi daugiau mažiau buvo patenkinti.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome butuose po 5-6 žmones, kambariuose po 1-2. Iš visų butų ligoninę buvo galima pasiekti per 15-20 minučių pėsčiomis. Kas atvyko anksčiau, gavo geresnius butus. Man šiuo klausimu nepasisekė, atvykau viena paskutinių, tad ir butą gavau tikriausiai patį prasčiausią. Iš esmės viskas jame buvo, visi patogumai, lyg ir nieko netrūko, tačiau jis buvo seniai nevalytas, gana nugyventas ir jame labai viskas gedo, pradedant skalbimo mašina, baigiant tuo, kad paskutinę savaitę neturėjome dujų. Tačiau išsprendėme tas problemas, pavyzdžiui, išsiskalbdavome pas kitus studentus, kurie gyveno šalia. Negaliu labai skųstis. Tik patariu, jei yra galimybė, atvykite anksčiau. Beje, visuose butuose yra wifi, tad su internetu problemų nebuvo.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Buvome maitinami 1 kartą per dieną, visada taip pat – sumuštinis, obuolys ir buteliukas vandens. Baisiai pabodo 🙂 Bet tai irgi nedidelė problema, o ir smagu būdavo visiems susirinkti kavinėje po praktikos suvalgyti tą sumuštinį ir paplepėti.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Organizuojamos buvo kelionės po Maltą, Gozo, Comino salas, BBQ, boat party, kartais tiesiog važiuodavome kur nors maudytis ir pan. Visi šie dalykai būdavo ne kasdien, tad kitomis dienomis veiklos susigalvodavome savarankiškai. Kelionėms maltiečiai parūpindavo transportą, už kurį visada reikdavo mokėti po 3 eurus, nepriklausomai nuo kelionės trukmės ir keliaujančių žmonių skaičiaus, šita jų politika tai mums labai įdomi buvo. 🙂 Tad kai kas paskaičiuodavo, kad pigiau yra važiuoti su viešuoju transportu, o kai kurie iš viso nuspręsdavo keliauti atskirai, nes grupė, kaip minėjau, buvo gana didelė. Tai čia kiekvieno pasirinkimas, bet iš esmės socialinė programa buvo tikrai nebloga ir įvairi. O mokėti visur reikėjo ir norėdamas visur sudalyvauti, pinigėlių išleidi tikrai nemažai.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Vykau lėktuvu, pirmadieniais ir ketvirtadieniais yra tiesioginiai skrydžiai iš Kauno. Patarimas būtų bilietus pirkti iki vasario vidurio, nes paskui labai pabrangsta. Aš net nelaukiau Card of Acceptance, nusipirkau bilietą iš anksto. Su bagažu sumokėjau apie 230 eurų į abi buses.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Malta buvo nuostabus mainų pasirinkimas, tai buvo vienas geriausių mėnesių mano gyvenime, tad tikrai labai rekomenduoju. 🙂

 

Laura
Profesiniai mainai
Msida, 2016 m. liepa
Karin Grech ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Parsivežiau puikius įspūdžius tiek apie šalį, tiek apie atliktą praktiką ligoninėje. Beveik kasdien turėjome „social program“, važiavome į įvairius paplūdimius, kitas lankytinas vietas. Tiems kas mėgsta paplūdimius (beje daug ir uolietų krantų) ši išvyka neprailgs. Taip pat buvo suorganizuota keletas vakarienių visiems kartu, ragavome tradicinių patiekalų (tradicinis patiekalas – triušis vyno padaže, tikrai rekomenduoju paragauti, nustebino). Nors Maltoje buvau ne pirmą kartą, ji ir vėl sugebėjo mane nustebinti savo grožiu, tarsi iš naujo. Nuostabi sostinė Valeta, kurioje galima tiesiog vaikštant smagiai praleisti laiką, grožėtis vaizdais ar stebėtis suvenyrų gausa. Taip pat dalyvavome vyno, džiazo festivaliuose. Iš tikro visų įspūdžių perteikti neįmanoma, buvo NUOSTABU. 10 balų.
SUSISIEKIMAS MALTOJE – tikėjausi nusipirkti mėnesinį bilietą už 20 eurų, bet nuvykus sužinojau, kad dabar jį būtina užsisakyti ineternetu ir kol pagamins laukti 2-3 sav. ir dar atsiunčia paštu, todėl nusprendžiau, kad neverta. Tad pirkome nuolatinį bilietą už 15 eurų 12 kelionių. Jį galima
įsigyti Mater Dei ligoninėje registratūroje.
Apsipirkti dažnai važiuodavome i LIDL, ten kainos tos pačios kaip LT LIDL, tik didesnis pasirinkimas jūros gėrybių. Maisto parduotuvėlėse kainos užkeltos gerokai.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau geriatrijos skyriuje. Puiki medicinos kokybė, išmokau daug naujo, mačiau įvairiausių intervencijų, procedūrų, gydytojai viską rodo, pasakoja, moko, jeigu tik tau įdomu. Vien dėl to jau verta būtų čia atvykti. Mano gydytojas buvo profesorius, išmokau is jo ne tik daug medicinių žinių, bet ir kaip gražiai bendrauti su pacientais, med. personalu. Aukščiausio lygio pagarba vieni kitiems. Lygybė, tolerancija šioje ligoninėje kasdieninis svečias.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome bute naujai įrengtame, tvarkingame. Iš viso mainų studentų buvo 60 iš visų šalių. 2 – 3 žmonės kambariuose, bute iš viso 5. Penki žmonės dalinosi vonios kambariu. Virtuvėje visi reikiami indai, įrankiai, dažnai gaminomės maistą patys. Iki ligoninės 20 min pėsčiomis.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Kavinėje 1 kartą per dieną gaudavome obuolį, bananą, sumuštinį ir vandens. Maistas skanus, tik greit pabodo.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa puiki, beveik kasdien. Reikėjo mokėti. Aplankėme daug salų, viena iš jų Comino, kuri tikrai atrodė nuostabiai. Vertą apsilankyti, nors kaina nebuvo maža apie 15-20 eurų.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Kelionė lėktuvu kainavo apie 100 eurų, nes skridau su rankiniu bagažu. Pirkau iš Raynair.com Pasitiko vietinis studentas, teko truputi palaukti, bet viskas ok.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Verta išvykti.

 

Gintarė
Profesiniai mainai
Msida, 2015 m. liepa
Mater Dei ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Maltoj – labai karšta. Vėjo, pavėsio ar debesų nelabai įmanoma rasti, todėl po praktikos geriausiai būdavo atsigaivinti vienam iš daugelio paplūdimių. Mieste susisiekimo sistema gana įdomi, daug maršrutinių numerių, tačiau dauguma važiuoja kas valandą. Bilietėliai brangūs – 2eurai, bet galioja 2h, taigi galima važiuoti su persėdimais (arba tiesiog bandyti zuikiu 😀 ). Bet nuo savo buto iki ligoninės, Vallettos, paplūdimio, prekybos centro eidavau pėsčia.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau bendrosios chirurgijos skyriuje. Vidutiniškai praleisdavau 6 val. ligoninėje. Asistuodavau operacijose, pirmadieniais konsultuodavome pacientus, ketvirtadieniais stebėdavau kolonoskopijas, gastroskopijas. Turėjau nuolatos prižiūrintį gydytoją, bet kartais būdavau ir su jo kolege. Praktika buvo naudinga.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome bute. Mainų studentų buvo labai daug, kadangi buvo atliekančių ir internatūrą ir erasmus. Gaila, bet gyvenome atskirai butuose. Mano name buvo tik vienas studentų butas, kituose – po du ar tris. Namai nutolę apie 10-15 min pėsčiomis. Bute buvom 7, mano kambary – 3. Buvo du vonios kambariai. Iki ligoninės 15 min. pėsčiomis.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maitinimą gavome kavinukėje netoli ligoninės. Maisto pasiėmimo laikas 10-14h. Pietus sudarė buteliukas vandens, obuolys/mandarinas ir sumuštinis su vištiena/kumpiu/tunu/sūriu. Realiai mėnesio vidury beveik visi ėjo tik dėl vandens.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Keliavome po Maltą ir mažesnes jos salas (Komino, Gozo). Kiekvieną savaitgalį buvo po didesnę išvyką, o savaitės bėgyje buvo organizuojami važiavimai į toliau esančius paplūdimius ar šiaip gražias vietas 😀 Mokėti reikėdavo visada ir gana brangiai.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Skridau su persėdimu Vienoje. Maltiečiai pasitiko gana prastai, vėlavo, patys turėjome jų ieškoti automobilių aikštelėje. Vėliau apie 2-3h praleidome oro uoste, kadangi laukėme kitų incomingų.

 

Greta
Profesiniai mainai
Msida, 2015 m. liepa
Mater Dei ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Malta – nuostabi šalis. Tarytum dalis kito žemyno Europoje. Gyvenau miestelyje Msida, netoli ligoninės, kurioje atlikdavau praktiką (kelio pėstute 20min.). Tai vadinamas ,,studentų miestelis“, kuris strategiškai buvo be galo patogus – į visus pagrindinius Maltos miestus galėdavai keliauti pėstute: sostinė Valletta buvo už 4km, turistinis ir be galo judrus miestelis Sliema vos už 1,5km, na o ,,siautulių“ šalis Paceville už 4,5km. O dar ir bet kur keliaudamas gali įkristi į žydrą jūrą – paplūdimiai kas 15metrų ir saulė lepina +30C. Jei tokie atstumai gąsdina jūsų kojas – tai viešojo transporto kainos išgąsdins Jūsų pinginę – vieno bilietėlio kaina 2 eurai, galioja 2 val, važiuoji nuo 40min-2val iki tau reikiamos vietos, o ir autobuso lauki dar 40min. Maltoje vėluoti įprasta 🙂 tuo ir žavus tas miestas bei jo gyventojai – jie niekur neskuba. Neskubėti priverčia ir tave. Kainos – didelės, pragyvenimas – brangus. Tačiau studentiškai išmoksti suktis – randi ,,Lidl“ ir perki dar pigiau nei Lietuvoje.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau akušerijos-ginekologijos skyriuje. Maltoje sveikatos sistema tokia pat kaip Didžiojoje Britanijoje. Šiek tiek skiriasi nuo įprastos ,,europinės“ sistemos. Mano superviser’is buvo konsultantas – ten jis didžiausią galią turintis klinicistas savo skyriuje. Taigi, buvau be galo nuliūdinta, kai man paaiškino, jog studentai Maltos ligoninėje, o ypač ginekologijos skyriuje, negali liestis prie pacientų. Taigi jie užima tik žiūrovo poziciją. Tačiau ,,apšilus kojas“ skyriuje susiradau gydytoją-rezidentą, kuris mane išmokė labai daug visko ir leido daryt labai daug sveikatos centruose (lietuviškos poliklinikos, tik modernesnės. Iki jų labai LABAI toli vykti, tačiau verta). Taigi, gavau įvairios praktikos. Pati ligoninė be galo didelė ir su tvirta disciplina, kuri kiek religinė. Personalas ,,labai international“. Dėl anglų kalbos ligoninėje – gydytojai noriai su tavimi bendrauja angliškai. Personalas taip pat. Tačiau visgi bendravimas tarp gydytojo ir paciento – maltietiškai.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buitines smulkmenas:
Gyvenome bute, kaip jau minėjau, Msidoje, St. John name. Butas buvo trijų kambarių – septynių lovų. Mano kambarys buvo trivietis (į Maltą reikia atvykti dieną prieš ir ryte, jei nori gerą apgyvendinimą gauti ;D). Ir mes buvome visai atskirti nuo kitų mainų studentų. Likę studentai gyveno didesnėse grupėse – 4-5 kambarių butuose po du, o butų name po 2-3. Kambarių būklė tikrai nėra prasta, tačiau ir prabangos nereikia tikėtis. Vaduojiesi nuo karščio tik su varganu vėjeliu… Kondicionierių nerasta… Buvo internetas už papildomą 5 eurų kainą. Kiti apartamentai buvo dar geresnės būklės 🙂
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maitinimas buvo viena didžiausių tragedijų per šį mėnesį. Gaudavome sumuštinį, obuolį ir vandens. Sumuštiniai nuolat to paties skonio. Tai po pirmos savaitės nė pažiūrėt į juos nesinorėdavo.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo SUPER. Daugiau nei tikėjausi. Tačiau kiekvienos pramogos kaina dažniausiai siekdavo 15-30eurų. Nardėme, kopinėjome, šokinėjome nuo uolų, vaikščiojome į festivalius (vyno, alaus, muzikos), turėjome Boat Party (nerealu:))), eidavome į klubus, barus, paplūdimius. Plaukėme į Gozo salą ir aplankėme man labiausiai patikusią vietą – Comino salą. Beveik negyvenama sala, su nuostabia gamta ir dar nuostabesniu ,,Blue Lagoona“ paplūdimiu. Žodžiu, liūdėti nebuvo kada – tik turėk sveikatos patempti tokį pramogų ritmą ;D
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Skridome su persėdimu Vienoje. Kelionė pirmyn ir atgal kainavo apie 300eurų, tačiau esu įsitikinusi, jog galima rasti ir pigesnių bilietų. Atskridus į Maltos oro uostą teko tuputį pasiklaidžioti, tačiau po valandos ieškojimo, radome žmogų, kuris mus turėjo pasitikti. (jau sakiau, vėlavimas ten įprasta)
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Taip pat – ligoninėje nereikės nei scrubs’ų, nei chalatų. Jie dirba su pusiau formalia apranga – uždarais batais, kelnėmis ir marškiniais. Ligoninėje baisiai šalta nuo kondicionierių – pravartu turėti švarką/megztuką. Taip pat nepamiršk kremo nuo saulės, vaistų nuo peršalimo (kad ir kaip tai juokingai skamba) ir atsipalaiduok.

 

Eimantas
Profesiniai mainai
Msida, 2014 m. liepa
Mater Dei Hospital

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Malta – itin maža sala, iš esmės – didelis miestas. Ši valstybėlė turi labai įdomią istoriją, kultūrą, čia gyvena malonūs žmonės. Tai vieta, kuri itin tinkama praleisti atostogas: nuolat puikus oras, nuostabūs paplūdimiai, daug įdomių žmonių. Nors viena iš valstybinių kalbų yra anglų, tačiau vietiniai gyventojai noriau vartoja maltiečių kalbą. Žinoma, jei gatvėje užkalbinsite bet kurį žmogų angliškai, jis tikrai sugebės suprasti, atsakyti, padėti, todėl kalbos barjeras neiškilo. Kainos nesiskiria nuo Vakarų Europos. Verta paminėti, jog čia gana pigus viešasis transportas (savaitinis bilietas ~6,5 €), tačiau ne itin patogus. Kita vertus, jeigu nežinote kažkokio maršruto, kur išlipti ir pan. – visada galima pasiteirauti vairuotojų. Jie tikrai padės. Maistą perkant prekybos centre “Lidl” tikrai galima sutaupyti, kitur kainos didesnės.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau didžiausioje ir beveik vienintelėje Maltos ligoninėje – Mater Dei Hospital. Tai daugiaprofilinė, išties didelė ligoninė, teikianti įvairiausias sveikatos paslaugas. Dirbau ortopedijos-traumatologijos skyriuje. Nedidelę dalį praktikos laiko praleidau kartu su gydytoju konsultuodamas ambulatorinius ligonius, o daugiausiai laiko būdavau operacinėse. Didžiąją dalį laiko praleidau stebėdamas įvairias operacijas. Darbas operacinėje prasidėdavo apie  8:30 val., baigdavosi iki 14 val. Mačiau įvairių sąnarių keitimo operacijų (kelio, klubo irk t. sąnarių), daugybę traumatologinių operacijų (įvairių lūžių atvejų), artroskopijų ir kt.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome kotedžo tipo name visai netoli ligoninės (eiti apie 15 min. pėsčiomis). Mūsų name buvo apie 20 mainų studentų, tad atmosfera buvo tarptautinė, smagi. Nors ir gyvenome kambaryje po du žmones, gyvenimo sąlygos buvo tikrai neblogos: turėjome virtuvę su indais, skalbimo mašiną ir visus kitus buities įrankius. Visai netoli nuo namų – stotelė, iš kurios galima autobusu pasiekti daugelį šalies vietų, tiesiogiai nuvykti į oro uostą. Visai šalia namų buvo prekybos centras “Lidl”.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Mainų studentai gaudavo pavalgyti vieną kartą per dieną. Mainų pradžioje gavome kuponiukų, kuriuos pateikus maitinimą teikiančioje kavinėje gaudavome sumuštinį, vaisių ir vandens. Maisto galima nusipirkti prekybos centre “Lidl” (čia kainos mažiausios ir tokių prekybos centrų Maltoje tikrai daug), taip pat Tower prekybos centre ir kt. mažose parduotuvėlėse (tik jose brangiau). Vaisiai pardavinėjami tiesiog gatvėje iš automobilių priekabų. Maltoje begalė įvairių maitinimo įstaigų, kavinukių, restoranų.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo puikiai suorganizuota (ir informacija apie ją buvo paskelbta iš anksto, dar net neatvykus). Iš esmės kiekvieną ar beveik kiekvieną dieną buvo suplanuota, ką veikti. Aplankėme įspūdingiausias Maltos lankytinas vietas (Gozo salą, Valetą, Mdina miestą, Blue Grotto), taip pat dienas leidome paplūdimiuose, kurie Maltoje išties puikūs. Ateityje keliausiantiems labai patariu apsilankyti St. Peter’s pool, Paradise Bay, Mellieha, Golden Bay ir kt. Malta yra apsupta Viduržemio jūros, tad galima dienų dienas leisti maudantis. O vanduo tikrai geras, skaidrus ir pakankamai šiltas. Be to, nemažai kartų teko keliauti įvairiais keltais, laiveliais. Mėnesio trukmės mainus vainikavo BOAT PARTY – vakarėlis laive.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Iš anksto Maltos MMSA studentams reikėjo pranešti, kada tiksliai atvyksim į oro uostą. Iš čia mus mašina pasiėmė maltietis studentas ir nuvežė iki apgyvendinimo vietos.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Jei kyla problemų dėl gyvenimo sąlygų, praktikos ir kt. dalykų, visada galima kreiptis į maltiečius studentus.

 

Sabina
Profesiniai mainai
Msida, 2014 m. liepa
Mater Dei Hospital

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Malta – labai jauki vieta. Žmonės labai draugiški ir paslaugūs, niekada nepaliks tavęs bėdoje ir padarys viską, kad tik tu jaustumeisi patenkintas ir laimingas. Oras fantastiškas, temperatūra visą laiką buvo apie 35 laipsniai, gal dėl to žmonės niekada nenustoja šypsotis. Rekomenduočiau karšto klimato mėgėjams. Tiems, kurių mėgstamiausias metų laikas – žiema, gali būti ir per karšta. Paplūdimiai fantastiški, dauguma jų – akmenuoti. Tai šioks toks privalumas: grįžus namo nereikia tris dienas kratytis iš savęs smėlio. Architektūra – žavinga. Yra puikių vietų, kurias galima aplankyti, jei mėgstate keliauti, o ne vien gulėti paplūdimyje. Rasite, kur nuvykti. Kiekvieną savaitgalį vyksta religinės šventės, tad jei 7 val. ryto išgirsite šūvius, žinokite, kad karas dar neprasidėjo, o tai tiesiog jau švenčiantys žmonės.
Įspūdžiai apie praktiką:
Ligoninė aukšto lygio, nepaisant to, kad visa šalis yra mažesnė už Vilnių. Gydytojai draugiški. Tačiau, kaip ir visur, reikia rodyti savo aktyvumą ir tada galima daug ką pamatyti ir padaryti. Ligoninė labai didelė, todėl pasiklysti joje labai lengva, tad nesijaudinkite, jei pirmomis dienomis iki operacinių nueiti jums užtruks apie 15 min 😀
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Buvome apgyvendinti puikiai suremontuotame bute, kur nieko netrūko. Gyvenome 4 kambarių bute po du žmones kiekviename kambaryje. Du bendri tualetai ir vonia. Virtuvėje buvo visi reikiami įrankiai.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maitinimas kavinukėje vieną kartą per dieną. Paprastas sumuštinis, vaisiai ir buteliukas vandens. Tokie lengvi pusryčiai. Malta yra Italijos kaiminystėje, todėl itališko maisto mėgėjai galės skanauti tikrai puikų maistą.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo puiki, viskuo buvo pasirūpinta. Ekskursijos ir transportas suplanuotas. Beveik kiekvieną dieną buvo suplanuota įvairios veiklos.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Patarimai keliausiantiems kitais metais – susirasti tiesioginį skrydį, nes dabar jau turėtų būti toks įvestas.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Tai puiki vieta, norintiems suderinti kokybišką praktiką ir gerą poilsį viename. Reikėtų keliaujant pasiimti specialius vandens batus – pravers akmenuotuose paplūdimiuose. Taip pat reikia būti atsargiems su medūzomis: kartais jos būna pašėlusios, tačiau reikia būti gimus po nelaiminga žvaigžde, kad su jomis susidurtum ir smarkiai nukentėtum. Po įgėlimo padeda actas 🙂

 

Aistė
Profesiniai mainai
Valeta, 2013 m. liepa
Sir Paul Boffa

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Malta – labai graži sala, nors ji ir nedidelė, tačiau tikrai yra ką pamatyti. Gamta nepaprasta, žmonės labai šilti ir visuomet pagelbės, jei yra kažkokių problemų. Visi kalba angliškai, nes anglų kalba – valstybinė. Miestai labai maži ir dažnai sunku suprasti, kur vienas baigiasi, o kur jau kito pradžia. Saloje labai gerai išvystytas visuomeninis transportas, todėl autobusu galima nuvykti į bet kurią salos dalį. Valeta įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Įspūdžiai apie praktiką:

Praktiką atlikau onkologijos skyriuje ir ja labai džiaugiuosi. Pirmiausia todėl, kad gydytojai buvo be galo geranoriški ir pasirengę perduoti savo patirtį. Visi kalbėjo angliškai, todėl problemų dėl kalbos nekilo. Išmokau vieną, nors elementarų, tačiau man labai svarbų dalyką – paimti kraujo iš venos. Lietuvoje mūsų to nemoko, tarsi visa tai – ne gydytojo darbas, o Maltoje viską atlieka būtent gydytojai. Ligoninė įsikūrusi labai gražioje vietoje, pro langą matosi Viduržemio jūra ir uolėti krantai.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Apgyvendinimas pranoko lūkesčius. Gyvenome keturių kambarių apartamentuose, kur buvo virtuvė, trys vonios, skalbimo mašina. Gyvenome 10 žmonių, po du arba tris kiekviename kambaryje. Viską turėjome, ko reikėjo, nieko netrūko.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Valgydavome netoli ligoninės esančioje kavinėje. Priklausė vienas valgymas per dieną, kurį sudarydavo skirting rūšių pasta arba bagetė. Labai trūko daržovių, vandenį ar kitus gėrimus pirkdavome patys. Greitai pabodo toks maistas.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo labai gera: daug pamatėme, turėjome daug vakarėlių, koncertų. Važiavome į Raudonąjį paplūdimį, kuris gavo pavadinimą dėl raudono smėlio jame. Aplankėme Gozo ir Komino salas. Gozo saloje įspūdingiausias “Azure window”, kuris atrodo tarsi stalo formos uola jūroje. Komino sala labai maža, tačiau ją būtina pamatyti, nes vanduo ten krištolinio skaidrumo. Vykome į Calvis Harris koncertą – buvo įspūdinga.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Skridau su Ryanair iš Kauno, bilietas kainavo apie 800 Lt, skrendant tik su rankiniu bagažu – apie 500 Lt. Skrydis tiesioginis. Nuskridus, pasitiko vietiniai organizacijos nariai ir mašina nuvežė iki gyvenamosios vietos.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Rekomenduoju visiems, norintiems suderinti darbą su poilsiu.