Islandija

Rūta
Profesiniai mainai
Reikjavikas, 2011 m. liepa

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Islandijos sostinė, kaip ir visa šalis yra cozy vieta 🙂 Miesto centras pereinamas pėstute per pusvalandį, namai neaukštesni nei 3 aukštai 🙂 Mieste daug ‘street art’ vietų, labai populiarūs second hand shops. Islandų gatvės stilius labai savitas ir nerealus 🙂 Mieste turėjome mėnesinius autobusų bilietus (juos nupirko islandai, šiaip kainuotų 50eurų mėnesiui…). Na, viešojo transporto infrastruktūra nelabai išvystyta, nes jie visi turi savo automobilius ir tik imigrantai naudojasi autobusais 😀 Tiesa, autobusai važiuoja tik 2 kartus per valandą 😀 todėl buvo labai lengva atsiminti mūsų autobuso grafiką: iš namų 27 ir 57 valandos minutę, o iš centro namo 14 ir 44 valandos minutę 😀 3 savaites saulė žeme ritinėjosi, dangus buvo giedras. Visi islandai rėkė kaip jiems karšta, na o mes džiaugėmės 20-22 laipsnių temperatūra 🙂 Netgi deginomės sode, ant pievos prie namų 🙂 tik paskutinę savaitę pradėjo lyti, bet paskutinę savaitę pradėjo po truputį visi skirstytis, todėl nebelabai ką ypatingo ir veikėme 🙂
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką 2 savaites atlikau onkologijos ir 2 savaites hematologijos skyriuose. Abiejuose skyriuose gydytojai, kai tik galėjo, puikiai kalbėjo angliškai, taip pat ir pacientai su manimi mielai bendravo anglų kalba. Patirties ir naujų išmoktų dalykų buvo daug. Kiekvieną dieną ruošdavau pranešimus, prezentacijas gydytojams ir rezidentams kokia nors paskirta tema, tad teko daug skaityti, ruoštis, mokytis ir mažai miegoti 🙂 Taip pat patys mokė, klausinėjo, paaiškindavo kas buvo neaišku, aptarinėdavome gydymo planus ir t.t.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Bilietus pirkau kovo pradžioje, todėl manau keliavau visai pigiai. Iš viso lėktuvo bilietai į abi puses man kainavo 1500lt, tačiau, turėjau grįždama, rugpjūčio pradžioje, sustoti savaitei Kopenhagoje. Jeigu sustojimo būčiau nedariusi – skrydžiai į abi puses iš viso būtų kainavę apie 1200lt (skrydis: Vilnius-Kopenhaga-Reykjavik)
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome tobulame NAME. Visiems, atvykusiems pagal šią mainų programą, studentams apgyvendinti ligoninė buvo skyrusi visą ligoninei priklausantį namą. Mūsų jame gyveno 12, o name buvo 7 kambariai ir žiemos sodas (kuriame buvo didžiulis stalas prie kurio visi kartu valgydavome, taip pat miela sofa ant kurios ‘chillin’ome’ :)) tad kambariuose gyvenome po 2. Name buvo 3 WC ir 2 dušai (1 dušas, 1 vonia). Virtuvėje buvo visa buitinė technika: orkaitė, el. vyryklė, šaldytuvas, net indaplovė. Taip pat turėjome skalbimo mašiną ir džiovyklę. Svėtainėje turėjome televizorių, kuris rodė viso labo vos 3 kanalus rodė (ir tai 1 iš jų live view iš Alphingi – jų parlamento 😀 tai vakarais žiūrėdavome į tuščią posedžių salę). Bet turint galvoje, kad gyvenome išprotėjusioje aplinkoje, buvo visai smagu (taip taip, va čia ir smagumas, mūsų namas buvo viena siena sujungtas su psichiatrine ligonine – visi islandai negalėjo patikėt, kad ten mus apgyvendino, o mes tai priemėme kaip gerą mėnesio anekdotą, be to ir keistų draugų susiradome, su kuriais galėdavome kroketą popietėmis žaisti) 😀
Tiesa, minusas – name nėra interneto, bet mes jį rasdavome mieste kavinėse arba nešdavomės laptopus į ligoninę 🙂 vis mažiau sėdėjimo namie buvo.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Tokio kaip maitinimo kasdien nebuvo, nes ligoninės valgykla yra UAB ir neremia studentų, todėl mums buvo duota kišenpinigių, beveik 100 eurų. Valgyti ligoninėje, kaip ir neapsimokėjo, nes už lėkštutę prikrautą maisto tekdavo mokėti 20lt arba 8lt už sumuštinį, todėl dažniausiai maistą pasidarydavome namie ir nešdavomės. Ligoninės viršutiniame aukšte, palėpėje buvo įrengtas nerealus studentų kambarys-biblioteka-skaitykla, kur buvo ir TV ir sofa ir wi-fi ir lentynos pilnos angliškos literatūros ir šaldytuvas ir mikrobangė, tad puikiai ten leisdavome pertraukas ir popietes.
Maistas parduotuvėje yra tikrai pigus – kainos kaip ir lietuvoje, na o kai kurie produktai (pvz: beveik visi pieno) buvo net pigesni ir skanesni nei pas mus (pvz: skyr – islandiškas jogurtas, nuo kurio tapome priklausomi :D)
Valgyti ir gerti alų mieste, žinoma buvo brangu… Lėkštė makaronų, viena pigiausių, kainavo 40lt, 0,5l bokalas alaus 20lt, kalmarų sriuba 24lt (nerealaus skonio! kas važiuosit pasakysiu, kur ten pats geriausias žuvies restoranas ir už prieinamą kainą). Turėjome ir islandų, ir tarptautinį ‘food and drinks’ vakarėlius 🙂 valgėme eriena, banginį ir pūdytą ryklį. Savotiška, originalu, valgoma :))) paragausit ir jūs 🙂
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Netilps ir čia viską išsakyti 🙂 trumpai apie tai ką mes veikdavome ne praktikos metu:
– keliavome! Kiekvieną savaitgalį ir paskutinę savaitę. Aplankėme: savaitgalio išvyka į Westmannayer salas pietuose, savaitgalio išvyka į šalies vidų, į vienos CP žirgyną, kur jodinėjome, vakare turėjom salsa pamokas ir salsa party. Taip pat matėme geizerius, gullfoss krioklį, buvome ir žydrojoje lagūnoje. Buvome išsinuomavę mašiną ir važiavome į Snæfellsnes pusiasalį. Be to, ir pačiame Reykjavike yra ką pamatyti ir kuo žavėtis 🙂 Į visas savaitgalio išvykas važiavome su CP mašinomis (: išsinuomoti mašiną irgi nėra labai brangu, o kuro kainos kaip ir pas mus Lietuvoje. Tikrai už poros metų vėl ten važiuosiu ir keliausiu aplink visą Islandiją.
-Islandai: crazy crazy crazy žmonės!!!! Man jie pasirodė labai savi, jie pilni linksmų, genialių idėjų, žmonės – kurie moka džiaugtis gyvenimu, su dideliu polėkiu ir labai gabūs, o jų tik 300 000! 🙂
-baltosios naktys! O taip! Nepakartojama! Pirmas dvi savaites gyvenome vien dienoje 🙂 šiek tiek iš pradžių buvo sunku, nes naktį gal 5 kartus šokdavom iš lovų ir galvodavom, kad pramigom praktiką 😀 bet vis nenustojome žavėtis tuo 🙂 Islandai tomis savaitėmis tikrai nemiega!
-ugnikalniai 🙂 Na taip, jie ten išsiveržia 😀 Tiems, kas šalia jų gyvena – baisu, bet tai jiems yra įprasta 🙂 Ir, kai aš buvau, Katla ugnikalnis rodė išsiveržimo ženklus (sakė, jei išsiverš Katla, išsiverš ir Hekla, o tada aš jums šias naujienas rašyčiau turbūt vis dar kažkur iš Islandijos :D), aptirpo jį dengiantis ledynas, buvo potvynis, kuris nuplovė pagrindinio kelio tiltą pietuose ir vakarų islandija buvo atskirta nuo rytų 3 savaites, kol pastatė naują :> Bet tokiomis sąlygomis yra skirti vietiniai lėktuvai :> Ir TAIP – terminiai baseinai mieste 🙂 Reykjavike jų yra virš 10 jei neklystu, mes eidavom į patį didžiausią ir pasak vietinių geriausią, kuris buvo visai šalia namų 🙂 Nusipirkom 10 apsilankymų bilietą, kuris kainavo 60lt ir visam mėnesiui buvo per akis 🙂 Galėdavai nueiti ir mirkti ten visą dieną kol uždaro 22val 🙂 Smagu sedėti karštame baseine, kai tave iš viršaus lietus gaivina 🙂

 

Simona
Profesiniai mainai
Reikjavikas, 2010 m.

Įspūdžiai apie miestą ar šalį:
Transportui mieste ir netolimam užmiesčiui turėjome nuolatinius mėnesio bilietus, kuriuos mums parūpino islandai. Norint važiuoti toliau nei netolimas užmiestis buvo galima pasinaudoti keliom galimybėm: keliauti autobusu- nėra labai pigu, tačiau jei keliauja nedaug žmonių tai labai paranku, o jei keliauja didesnė grupė (5-7 žmonės) labiau apsimoka nuomotis automobilį. Aišku galima pasinaudoti ir islandų svetingumu ir keliauti autostopu arba kviesti į kompaniją ratuotus studentus! Mes išbandėm visus būdus, vieno geriausio išskirti negalėčiau, visi su savotiškais smagumais ir nuotykiais. Svarbiausia- keliauti!
Įspūdžiai apie praktiką:
Pirmas 2 savaites praktiką atlikau kardiotorakalinės chirurgijos skyriuje, likusias 2 savaites- kraujagyslių chirurgijos skyriuje. Abiejuose skyriuose man buvo paskirta rezidentė, kuri mane prižiūrėjo ir kuravo. Praktikos buvo nedaug, nes liepos mėnuo Islandijoj atostogų metas, taigi daugelis gydytojų atostogauja, planinių operacijų nėra, daugelis skyrių išvis uždaryti ar sujungti su kitais. Kardiotorakaliniam skyriuje gulėjo 6 pacientai, o angiochirurgijoj trys. Tačiau buvo atliekamos atviros širdies operacijos (CABG), kurių anksčiau nebuvau mačiusi, taigi buvo išties įdomu. Taip pat dalyvavau ir kitų skyrių operacijose, jei maniškiuose nieko nevykdavo. Chirurgai labai draugiški, leido asistuoti operacijose, taigi atlikau tokias procedūras kaip pirmų metų rezidentai- laikiau kablius, koaguliavau, sausinau kraują, siuvau žaizdas. Išties įdomu ir naudinga pasipraktikuoti. Ligoninėj būdavau vidutiniškai 5 valandas. Jei nebūdavo operacijų, rezidentės pasakodavo įdomius atvejus, diskutuodavome kaip galima būtų elgtis tam tikrais atvejais. Teko net pristatymą daryti ir pristatyti keliems rezidentams!
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome visi 11 studentų viename name. Jis stovėjo prijungtas prie psichiatrijos ligoninės. Kadangi tai buvo vyriausiojo gydytojo namas buvo įrengti visi patogumai: virtuvė su visa įranga ir indais, ir net indaplove, skalbimo kambarys su skalbimo mašina ir džiovykle, dušai, tuoletai, svetainėj buvo net televizorius kuris rodė 3 kanalus. Vienintelis nepatikęs dalykas tai interneto prieiga: buvo tik vienas laidas prisijungti ir jokio belaidžio interneto, o mūsų 11 ir daugelis su kompiuteriais, taigi teko šiek tiek pasiplanuoti laiką ar panaršyti internete ligoninėje ar kavinėje. Namas turėjo galinį kiemą ir žiemos sodą, kur smagiai leisdavom popietes. Kambarys taip pat be priekaištų. Daugelis jų buvo dviviečiai. Patalynę ir užvalkalus davė. Kambaryje buvo rūbų spinta ir kelios lentynos, taigi laisvai buvo galima išsipakuoti viską. Namas stovėjo netoli autobusų stoteles. Iki centro atvažiuodavai per 15min, iki ligoninės per 20min. Apgyvendinimą vertinčiau 10 balų iš 10.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maitinimo ligoninėje su nuolaida negavome, dėl pasikeitusių tiekėjų, kurie nesutiko studentus maitinti pigiai. Taigi teko maistą pirktis parduotuvėje ir gamintis namie arba valgyti kavinėse/ligoninės valgykloje. Maistas skanus, yra įvairių produktų, patiekalų. Kainos dėl krizės nukritusios, tačiau vis tiek 30% brangiau nei Lietuvoj. Siūlyčiau nieko nevengti ir ragauti viską, net pūdytą ryklį, juk kokia smagi patirtis!
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Islandija – nepaprasto grožio šalis. Žmonės, nors ir šiaurietiško būdo, labai paslaugūs, dėmesingi ir taikiai nusiteikę. Išties nepamirštama vasaros praktika, kiek mažiau įsimintina dėl pačios medicininės praktikos, tačiau pakerėjusi sutiktais žmonėm, nuostabia gamta, baltom naktim ir…Ir būtinai turit aplankyti Islandiją!