Čekija

Kotryna
Profesiniai mainai
Hradec Kralove, 2016 m. liepa
Hradec Kralove Universitetinėje ligoninėje (University Hospital Hradec Kralove)

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Į Hradec Kralove vykau autobusu iš Vilniaus, kelionė truko apie 23 valandas. Kelionė neprailgo ir, kaip pasirodė vėliau, tai buvo puikus sprendimas, nes skrendant iki Prahos kelionė truktų kelias valandas, bet daug laiko sugaiščiau norėdama pasiekti traukinių stotį. Be to, ne visada atvažiuoja žemagrindis traukinys, o dažnai tenka pakeisti traukinius norint pasiekti Hradec Kralove. O su savim turi 30 kg sveriantį lagaminą, todėl, jei jau gavote vietą šiame mieste, važiuokite autobusu. Hradec Kralove – nuostabus miestelis, ten ramu, tvarkinga, daug parkų. Dviratis – geriausias „draugas“ šiame miestelyje, nes atstumai nedideli. Važiuoti viešuoju transportu neapsimoka, nes gali tiesiog nueiti iki reikiamos vietos. Autobusu naudojausi du kartus: kai atvažiavau ir išvažiavau iš Hradec Kralove. Šalia miestelio daug vaizdingų maršrutų, norint pasivažinėti dviračiu. Todėl kartu su vietiniais studentais dažnai organizuodavome piknikus/iškylas prie ežerų. Nuostabus laikas. Šalia hostelio buvo vandens parkas, į kurį bilietas kainuoja kelis eurus ir gali leisti ten visą dieną. Yra daug, labai daug gerų barų ir kavinių. O jau Čekiško maisto gardumas… Per maisto vakarėlį buvome ekstazėje dėl maisto ir alaus. Garsusis čekiškas alus vertas būti paragautu, nors alaus ir nemėgstate. Alus čia geriamas dideliais kiekiais ir visur. Todėl jei tavęs paklaus, ar geri alkoholį, gerai pagalvok, ar geri tokiais dideliais kiekiais. Nors tai savotiškai gražu, nes procesas yra lydimas dainų, šokių ir gero laiko. Svarbiausia, kad iš Hradec Kralove gali pasiekti daug miestų ir miestelių. Per šią kelionę įsimylėjau traukinius. Kai turi tik kuprinę, tai nuostabi transporto priemonė. Buvome Prahoje, Dresdene, Budapešte, Brno, Kutna Horoje ir kt. Visos kelionės truko neilgai, taip pat pasisekė su traukiniais („Wifi“ ir kt.). Hostelyje taip pat turėjome „Wifi“, sąlygos buvo normalios, kasdien bendrą erdvę sutvarkydavo valytojos. Jei apie kainas… Hradec Kralove – svajonių miestas. Ten taip pigu, kad net sunku patikėti. Mėnesiui gavome 1200 kronų, tai apie 48 eurus, atrodytų juokinga suma, bet tik ne ten. Tai kokie 7 pasisėdėjimai mieste arba 12 apsipirkimų parduotuvėje. Ir dar. Hradec Kralove yra nuostabi arbatėlės krautuvėlė bei gėrimo vieta. Nueikit. Atsigaus ir kūnas, ir siela. Oras liepos mėnesį buvo nuostabus. 30-34 laipsniai šilumos ir viena lietinga diena. Ko dar reik iki laimės? 🙂 Sėkmės!
Įspūdžiai apie praktiką:
Na, ir čia man pasisekė. Atrodytų toks mažas miestelis, bet pamačius ligoninę tenka pripažinti, jog kartais per anksti darome išvadas. Tai didelė, puikiausia įranga aprūpinta ligoninė su nuostabiais specialistais. Viena geriausių Europoje. Gavau vietą Akušerijos ir ginekologijos skyriuje, kur ir norėjau. Kiekvieną dieną mane pasitikdavo gydytojas, su kuriuo aptardavome dienos planus. Jis puikiai kalbėjo angliškai, nebuvo jokių problemų. Kiekviena diena prasidėdavo 7 val. ryto ir baigdavosi apie 13 – 14 val., bet tai jau priklausė nuo noro. Jei nenori, gali neiti arba išeiti, kada nori. O darbo buvo daug, kiekvieną dieną susipažindavau vis su kitu gydytoju, kuris atlikdavo vis kitą operaciją. Pradžioje stebėdavau, vėliau leido asistuoti. Gimdymai, Cezario pjūvio operacijos, ginekologinės intervencijos ir kt. Reikėdavo tik noro, tuomet darbas pats tave susirasdavo. Labai gražus gestas iš gydytojų pusės, kai jie per vizitacijas kalbėdavo angliškai. Tad jei jau gavai vietą šiame skyriuje, tikrai būsi komandos nariu. Geri atgarsiai buvo ir iš chirurgijos skyriaus, kituose skyriuose nebuvo darbo, nes vasarą Hradec Kralove nelabai daug žmonių, todėl nėra pacientų.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenau hostelyje/bendrabutyje. Buvome 8 studentai. Gyvenome viename aukšte, po du viename kambaryje. Virtuvė, valgomasis ir vonia – bendri. Sąlygos normalios. Švara buvo kasdien palaikoma valytojų. Iki ligoninės eidavau apie 10 min. Turėjau savo persirengimo kambarį.
Įspūdžiai apie maitinimą:
1200 kronų mėnesiui, Hradec Kralove – tai didelė pinigų suma. Užteko. Ligoninėje yra kavinių, kuriuose darbuotojai gauna nuolaidų, nebrangus maistas. Pietūs – 50-100 kronų, neįmanoma suvalgyti tokio kiekio, kurį įdeda į lėkštę.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa buvo organizuojama vos ne kasdien. Mums labai pasisekė, nes mus prižiūrėjo fantastiški žmonės. Mokėti nereikėjo, tik už keliones į kitus miestus. Pramogas jau paminėjau.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavau autobusu iš Vilniaus. Kelionė pirmyn ir atgal kainavo 70 eurų. Kaina ta pati, nepriklausomai nuo to, kada perki. Vietiniai studentai pasitiko, problemų nebuvo.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Jei jau gavote vietą mažame miestelyje, negalvokite, jog nebus taip gerai, kaip dideliame. Kartais gyvenimas tave labai nustebina. Patarimas – jokių išankstinių nusistatymų. Tiesiog pasimėgaukite kita šalimi, jos gyvenimo ritmu ir kultūra. Tai nuostabi patirtis.

 

Agnė
Profesiniai mainai
Pilsenas, 2016 m.liepa
Bory

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Miestas nedidelis, bet gražus ir tvarkingas. Pagrindines lankytinas vietas, kurios yra centre, galima aplankyti per dieną pėsčiomis. Susisiekimas tramvajumi geras ir greitas, bent jau pagrindinėse miesto dalyse. Į kitus miestus geriausia vykti traukiniu, patogu ir pakankamai pigu. Gyventi Čekijoje yra tikrai nebrangu, kainos dažniausiai mažesnės nei Lietuvoje. Didžiausias minusas – kalba. Labai labai maža dalis žmonių kalba ar supranta angliškai, įskaitant ir jaunus žmones, todėl dažniausiai su vietiniais gali susikalbėti ženklų kalba arba pasitelkus google vertėją.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau Bory ligoninėje kardiologijos skyriuje (nors iš tikrųjų jie tokio neturi, tai tiesiog „internal medicine“ padalinys). Joje buvome tik trys studentai iš penkiolikos. Ji yra pakankamai toli nuo bendrabučių ir pagrindinės universiteto ligoninės, apie 30-40min., nedidelė. Nei gydytojai, nei personalas nebuvo labai pasirengę mūsų priimti, nes tik keli gydytojai galėjo mums kažką pakomentuoti bei papasakoti angliškai. Didžiausia problema ir buvo kalbos barjeras, tačiau stengėmės gauti kaip galima daugiau naudos apžiūrėdami pacientus, domėdamiesi jų ligos eiga.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome bendrabutyje su kitais mainų studentais (iš viso 15), tačiau visi skirtinguose aukštuose. Kambaryje gyvenome dviese, o kadangi kitas kambarys buvo laisvas, tai turėjome ir atskirą vonios kambarį bei mini virtuvėlę. Viskas tikrai tvarkinga bei švaru, gyvenimo sąlygos maloniai nustebino.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maitinimo nebuvo. Atvykę iš savo CP gavome tam tikrą pinigų sumą.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa yra, kiekvieną savaitgalį organizuojamos kelionės, kurios yra mokamos. Taip pat ir savaitės dienomis rengiami pasisėdėjimai ir panašiai. Žinoma, yra puiki galimybė keliauti savarankiškai. Kadangi yra tikrai geras susisiekimas. Vieną savaitgalį patys keliese organizavomės kelionę į Salzburgą. Su mainų komanda vykome į savaitgalinę kelionę po kelis Čekijos miestelius. Atliekant praktiką Pilsene savaitgalį geriausia nelikti mieste ir pakeliauti.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavau autobusu į Prahą (18val.), iš jos traukiniu į Pilseną. Jei yra galimybė, tokios ilgos ir varginančios kelionės autobusu nerekomenduoju.

 

Rūta
Profesiniai mainai
Hradec Kralove, 2015 m. liepa
Fakultni nemocnice Hradec Kralove
Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Hradec Kralove – nedidelis miestelis, liepos mėnesį gana tuštokas, nes visi studentai išvyksta į savo miestus arba atostogauja. Pliusas, kad miestas palyginti netoli Prahos, traukiniu kelionė užtrunka apie 2 valandas, kelionės kaina taip pat nedidelė – apie 100 kronų. Todėl savaitgalius patogu ir linksma leisti Prahoje. Po praktikos leisdavom laiką bendrabutyje, nes visi gyvenom (apie 20 žmonių) vienoje vietoje. Būdavo smagu susiburti ir aptarti dienos įspūdžius praktikoje. Jei būdavo geras oras, eidavome į viešąjį lauko baseiną. Taip pat eidavome į boulingą, ar šiaip pasisėdėti kokioje nors kavinėje-bare.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau anesteziologijos skyriuje. Manimi rūpinosi labai mielas gydytojas, jis visada visur mane pristatydavo, paaiškindavo, kad aš studentė iš Lietuvos, tada aplinkiniai žmonės operacinėje tapdavo draugiškesni, kas mokėdavo pakalbindavo angliškai. Mano gydytojas puikiai šnekėjo angliškai, stengdavosi viską paaiškinti, susitardavo su savo kolegomis, kad aplankyčiau ir kitus skyrius – vaikų chirurgijos, skausmo kliniką. Deja, praktiškai kažko atlikti neteko, nes pagal jų tvarka man negalima, taigi tekdavo viską tik stebėti.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome sovietinio tipo bendrabutyje, tačiau sąlygos buvo neblogos. Visi mainų studentai gyveno kartu. Kambariuose įsikūrėme po du. Dušai ir tualetai bendri, virtuvė taip pat. Iki ligoninės 15-20 min. pėsčiomis.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Mes gaudavome dienpinigius. Pinigai buvo išduoti iš karto visoms dienoms, todėl kur juos išleisi, ar maistui, ar kam kitam, priklausė tik nuo tavęs.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Buvo suorganizuota socialinė programa, turėjome „Food and Drink Party˝, kitų vakarėlių. Taip pat buvo organizuojamos ir išvykos, ekskursijos, kuriose galėjai dalyvauti pasirinktinai už papildomą mokestį. Patys irgi susiorganizuodavom ir kur nuvykti, ir ką nuveikti.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavome autobusu, apie 18 val. Kaina į vieną pusę apie 40 eurų. Atvykus į vietą, mus pasitiko ir palydėjo iki bendrabučio.

Modesta
Profesiniai mainai
Hradec Kralove, 2015 m. liepa
Faculty hospital in Hradec Kralove

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Pats miestelis gana mažas, studentiškas, dėl to vasara jame nėra daug ką veikti. Tačiau miestelis gana pigus (panašiai kaip Lietuvoje, kai kas net pigiau), todėl pasitaupydavom pinigų ir savaitgaliais visi važiuodavome, kur norėdavome. Iki ligoninės nebūdavo labai toli (15-20 min.) pėsčiomis.
Įspūdžiai apie praktiką:
Oficialiai mano praktika buvo bendrosios chirurgijos skyriuje, tačiau mums padarė rotacija ir kas savaitę vis būdavome naujame chirurginiame skyriuje. Tai labai nepatiko, nes nespėdavome priprasti prie mums skirtų mokytojų, mumis nespėdavo pradėti pasitikėti, dėl to ir neduodavo nieko daryti. Vienintelį kartą (ortopedijos skyriuje) leido asistuoti operacijoje.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome bendrabutyje, jis gana tvarkingas. Buvo labai gerai tai, jog mūsų bendrabutyje buvo apie 22 studentus, visi gyvenome viename aukšte ir tapome didele šeima. Tualetas ir dušai atskiri moterims ir vyrams, bet bendri visam aukštui. Taip pat bendra virtuvė, kurioje tilpdavo daugiausiai 4 žmonės.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Davė dienpinigių visam mėnesiui apie 2400 kronas (apie 80 eurų).
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinės programos nelabai buvo. Pirmą savaitgalį važiavome į Kutna Horą, vėliau kiekvieną savaitgalį planavome patys. Viena kartą, viduryje savaitės, buvo barbekiu vakaras. Tai tiek tos socialinės.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Važiavome su autobusu iki Prahos, iš jos su traukiniu iki miestelio (apie 2h). Dėl to problemų nekilo. Miestelyje mus pasitiko studentė, su mašina nuvežė iki bendrabučio.

Kristina
Profesiniai mainai
Hradec Kralove, 2015 m. liepa
Faculty Hospital in Hradec Kralove

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Gyventi Hradec Kralove tikrai pigu, palyginus su Praha ar Vilniumi, o pati Praha tik už 100 km, tad savaitgaliais ten ir važiuodavom. Miesto dydis kaip Panevėžio, bet galima surasti smagių vietų pasisėdėti. Pats miestelis gražus, turi gana didelį senamiestį. Kai būdavo labai karšta eidavome į baseiną, kuris buvo pigus ir šalia bendrabučio. Taip pat šalia buvo didelis prekybos centras!
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau pediatrijos skyriuje, gydytojai gerai šnekėjo angliškai, mumis rūpinosi: niekada nebūdavom be darbo, atlikdavom fizinį ištyrimą, rašydavom statusus angliškai.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Visi gyvenome bendrabutyje (22 studentai). Gyvenimo sąlygos geros: dviese kambaryje, vonia ir virtuvė vienam aukštui, tik internetas prastas. Ligoninė 15 min. pėsčiomis nuo bendrabučio.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Davė dienpinigius. Ligoninėje buvo valgyklų, šalia buvo kebabinė.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Buvo organizuojami vakarėliai bendrabutyje, taip pat kelionės į miestelius.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavome autobusu, nes tai pigiausias variantas. Atvykus mus pasitiko.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Nors Praha yra didesnė, bet ten studentai gyveno atskiruose namuose. Mes gyvenome bendrabutyje Hradec Kralove, todėl labai susibendravom.

Goda
Profesiniai mainai
Pilsenas, 2015 m. liepa
Lochotin hospital

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Miestas nedidelis, tačiau gražus. Pagrindinius miesto objektus lengva pasiekti pėsčiomis. Kainos tokios, kaip Lietuvoje, tik alus pigesnis. Po praktikos eidavome į miestą pasisėdėti bare ar parke. Netoli buvo ežeras, kuriame galima maudytis. Savaitgaliais keliaudavome po šalį – labai rekomenduoju pamatyti mažuosius miestelius. Taip pat patogu keliauti į Vokietiją, Austriją. Susisiekimas labai lengvas, nebuvo jokių sunkumų.
Įspūdžiai apie praktiką:
Buvau akušerijos-ginekologijos skyriuje. Gydytojas buvo labai malonus, laisvai kalbėjo angliškai, daug pasakojo ir aiškino. Pačiai padirbėti savarankiškai daug galimybių nebuvo, kartais asistuodavau operacijose (daugiausiai praktikos gavo studentai LOR skyriuje).
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome bendrabutyje, kambariuose po du, vienu vonios kambariu dalinosi du kambariai. Virtuvės nebuvo, tik mini elektrinė plytelė ir šaldytuviukas. Jokių indų, puodų, tačiau buvau perspėta dėl to. Mainų studentų buvo 10. Ligoninę pasiekdavau per 5 min pėsčiomis.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Buvo skirti dienpinigiai, tačiau per mažai, kad būtų galima nusipirkti karštą maistą. Ligoninės valgykloje leisdavo valgyti tik gydytojams, o mums – kaip gaudavosi.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Už socialinę programą reikėjo mokėti papildomai, keliavome ir po miestą, ir po šalį. Tačiau vietinė programa buvo gana skurdi.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavau autobusu, buvo gana sunku, nes kelionė truko apie 15h, o nuo Prahos dar reikėjo apie valandą važiuoti iki Pilseno. Tačiau kelionė kainavo tik 70 eurų į abi puses. Žymiai lengviau būtų su lėktuvu, tad jei kaina nesvarbi – tikrai rekomenduočiau.

Paula
Profesiniai mainai
Praha
, 2014 m. liepa
General University hospital

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Esu sužavėta Praha, tai nuostabus, pilnas turistų, ir svarbiausia lankomų vietų miestas.
Įspūdžiai apie praktiką:
Esu labai dėkinga gydytojams, dirbusiems kartu. Nuoširdžiai išdėstė ir supažindino su savo darbo ypatumais, sugebėjo sudominti ir parodyti, kokia ši sritis gali būti įdomi.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Apgyvendinimas – pirmasis įspūdis nuvylė, tai gana neypatingos tvarkos studentiško tipo barakas. Nepatiko, kad ten administracijoje ne visi kalbėjo angliškai, o nenorėdami bendrauti ir gilintis į iškilusias problemas imdavo kalbėti čekiškai.  Trūko instrukcijų, kad reikia apsirūpinti vos ne svarbiausiais virtuvės įrankiais, nes visiškai nieko nebuvo, tai sudarė nenumatytų keblumų. Keista, kai bendravau su kontaktiniu žmogumi, sakė bus internetas, tačiau jį reikėjo išsipirkti patiems.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maitinimas buvo tiesiog savarankiškas. Būtų buvę nuostabu, jei bent pusryčiai ar pietūs būtų įėję į mainų sutartį.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Socialinė programa tikrai įdomi ir naudinga. Viskas buvo organizuota, o ir mainų dalyviams netrūko noro bendrauti ir patiems susikurti bendrų kelionių ir veiklos.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Lėktuvas ir nusileidus oro uoste laukė kontaktinis žmogus, kuri palydėjo iki gyvenamosios vietos. Tai tikrai gražus mostas.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Tikrai verta rinktis Praha, kaip mainų miestą, nuostabi patirtis pažinti tokį įspūdingą savo istorija ir architektūra miestą. O taip pat praktika naudinga ir reikšminga, gydytojai tikrai rimtai žiūri į mainus, leidžia patiems prisiliesti ir pajusti, koks gydytojo darbas ir elgiasi kaip su sau lygiais. Žinoma noriai aiškina ir puikiai šneka angliškai, tiesiog sukuria komfortabilaus bendravimo atmosferą.

Ugnė
Profesiniai mainai
Brno
, 2014 m. liepa
Universitetinė Brno ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Brno miestas panašus į Kauną, šalis irgi nedaug kuo skiriasi, bet strategiškai patogu keliauti į kitas šalis, o pragyvenimas Čekijoje labai pigus 
Įspūdžiai apie praktiką:

Nedaug gydytojų kalba angliškai, bet kurie kalba, tai buvo draugiški ir noriai aiškino
Įspūdžiai apie apgyvendinimą
ir kitas buities smulkmenas:
Viskas buvo labai gerai organizuota, viskuo pasirūpino iki smulkmenų. Pvz., net mums nupirko SIM korteles.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Valgyti gamindavomės patys arba su studentų pažymėjimais galėjome valgyti valgykloje ir picerijoje. Valgykloj daug gražiau ir skaniau nei pas mus 🙂
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Patiko. Nors čekų suorganizuotos kelionės kažkaip gaudavosi brangesnės negu organizuojantis patiems, tai greitai patys studentai perėmė organizacinius reikalus 
Įspūdžiai apie kelionę
iki vietos:
Važiavome su Ecolines autobusu, kelionė tikrai neprailgo, visą laiką buvo wi-fi 
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Čekijoj alus bare pigesnis už arbatą kavinėje 🙂

Ieva
Profesiniai mainai
Hradec Kralove
, 2013 m. liepa

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Jaukus miestelis, graži, pigi šalis 
Įspūdžiai apie praktiką:

Puiki praktika, gydytojai išskirtinai draugiški ir paslaugūs, tačiau nedaug personalo moka anglų kalbą.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą
ir kitas buities smulkmenas:
Bendrabučiai prasti, tačiau netoli ligoninės.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Buvo skirta kortelė iš kurios galima buvo maitintis valgykloje arba iš jos nusiimti pinigus, kadangi maistas pigus daugelis pinigus atsiėmė ir valgė netoliese esančiame prekybos centre (kur yra skaniau). Taip dariau ir aš.
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Nebloga socialinė programa, su tam tikrais nesklandumais.
Įspūdžiai apie kelionę
iki vietos:
Racionaliausias sprendimas – vykti autobusu, tačiau tai nėra didelis malonumas.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Tikrai verta dėmesio šalis.

Vita
Profesiniai mainai
Hradec Kralove, 2011 m.

Įspūdžiai apie šalį miestą:
Miestas – nelabai didelis (kad būtų lengviau įsivaizduoti – už Vilnių mažesnis). Kaip CP paaiškino – Hradec Kralove yra studentų miestas, todėl vasarą ten tuštoka. Nepaisant to, miestas labai gražus: nedidukas, mažų gatvelių išvagotas senamiestis, keli labai gražiai sutvarkyti parkai, per miestą teka dvi upės Elbė ir Orlicė, yra puikus vandens pramogų parkas (kažkas panašaus kaip Vilniuje „Vichy“, tik mažesnis ir po atviru dangumi)…. Čekijoje žmonės labai draugiški ir paslaugūs. Be abejo, yra ir išimčių, tačiau daugiausia, kiek teko susidurti, tai visi maloniai sutikdavo padėti (jei suprasdavo angliškai). Su Čekijos studentais sutarėm gerai – manau dėl to, kad panašaus mentaliteto esam 🙂
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau Universitetinėje ligoninėje, intensyvios terapijos skyriuje. Pati ligoninė – labai moderni ir šiuolaikiška. Dydis – didesnė nei Santariškių klinikos. Iš esmės, visa praktika buvo laiko leidimas operacinėse stebint anesteziologų darbą ir, aišku, pačias operacijas. Kadangi mano tutor’ė buvo labai gera, tai kiekvieną dieną praleisdavau vis kitoje operacinėje, vis su kitu gydytoju. Manęs netgi klausė, kokios srities operacinėje norėčiau pabūti (pvz., kardiochirurginėje, ortopedinėje ir t.t.). Visi gydytojai puikiai šnekėjo angliškai, tad jokių problemų dėl kalbos barjero nekilo. Buvo klausiančių, ar kalbu rusiškai, vokiškai. Kadangi kiekvieną dieną buvau vis kitur, susipažinau su daugybe puikių specialistų, kurie daug ką pasakojo, rodė, leido pabandyti (pvz., ventiliuoti, įvesti kateterį ar pan.), nešykštėjo patarimų ateičiai. Buvo ir tokių, kurie paklausinėdavo (pvz., kam naudojamas toks ar anoks vaistas? Ką reikia daryti tokioje ar kitokioje situacijoje), duodavo praktinių užduočių (pvz., guli pacientas komoje – išegzaminuoti). Dar teko iš arti susipažinti su skausmo klinika. Lietuvoje daug apie tai kalbama, tačiau mažai rodoma. Čekijoje iš arti pamačiau kas tai per dalykas, kam to reikia ir kokios procedūros ten atliekamos.

Aistė
Moksliniai mainai
Olomouc, 2010 m.

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Nuo bendrabučio per 10 min. galima pėsčiom pasiekti centrą, iki ligoninės apie 25-30 min kelio pėsčiomis ir eiti reikia per parkus, tad gražus kelias. Taip pat mieste važinėja tramvajai ir autobusai, kurie tokie patys kaip Lietuvoje
Įspūdžiai apie praktiką:
Mano mokslinių mainų tema buvo ,,Steroidinių hormonų receptorių aptikimas įvairiuose audiniuose ir sąsaja su Huntingtono liga“ ir priklausiau anatomijos katedrai. Laiko praleisdavau apie 3-4 valandas ir daugiausiai prozektoriumuose. Pamačiau, kiek daug dėmesio skiria, kad studentai įsisavintų anatomijos žinias skrosdami. Tad ir man buvo galima tai daryti, naudotis jų knygom, auditorijom. Ir tikrai buvau labai draugiškai priimta, visiem pristatyta ir visur apvedžiota.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Mes buvom apgyvendinti bendrabutyje ir tikrai galiu rašyti 10 balų. Viskas naujai suremontuota, patogu, jauku. Visai šalia teka upė ir aplink yra parkas.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Pietus valgėm ligoninės valgykloj, kurioje būdavo sunku užsisakyti (meniu čekų kalba), bet tikrai pigu (38 kronos, tai išeitų apie 5 litus) ir skanu. O pusryčius, vakarienę dauguma gaminosi bendrabutyje. Jei valgyti miesto kavinėje, kainos panašios į Lietuvoje esančias (alus pigesnis). Maitinimosi įstaigose reikia turėti savo šaukštą ir šakutę.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Į Čekiją keliavom mašina, kadangi buvom trys lietuviai. Kelionė užima kažkur 13 valandų be ilgesnių sustojimų. Kelionė kainavo apie 600lt, tikrai mažai ir labai džiaugėmės, kad turim mašiną, nes aplankėm daug kitų miestų.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Šios temos apie Huntingtono ligą neturėjo būti tarp pasirenkamų, kadangi tai nebuvo suderinta su mus prižiūrinčiais dėstytojais ir jie nebuvo pasiruošę. Galiausiai, kad ir kaip stengėsi jie suorganizuoti laboratoriją, nepavyko ir moksliniai mainai buvo nutraukti, rinkausi kitą skyrių ir ten ėjau. Gaila, kad viskas taip išėjo, bet taip pat nesigailiu išvažiavus, nes ėjau tartis su chirurgais ir man leido vaikščioti į operacines su profesiniuose mainuose esančiais žmonėmis, tad laikas tikrai nebuvo prarastas veltui.

Aurimas
Profesiniai mainai
Olomouc, 2010 m.

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Mieste vieššasis transportas iššvystytas gan puikiai, važinėja tramvajai, autobusai. iki ligoninės nuo gyvenamosios vietos, tramvajumi apie 15 minučių.
Įspūdžiai apie praktiką:
Mano praktikos vieta buvo Kardiochirurgijos klinika. Daugiausia laiko praleisdavau operacinėse. Visi gydytojai laisvai kalbėjo anglišškai, taigi dėl bendravimo sunkumų neišškilo. Dauguma chirurgų noriai pasakojo apie visas manipuliacijas, atliekamas operacijos metu, atsakinėjo į visus klausimus, jei atsakymo nerasdavo – po operacijos eidavome kartu jų iešškoti, konsultuotis su kitais chirurgais. Mane prižiūrėti turėjo vienas chirurgas, bet iššreišškus norą, galėjau laisvai vaikščioti po kitas operacines ar net nukeliauti į kitus skyrius. Laikas praleistas ligoninėje nebuvo griežtai kontroliuojamas – ateini išš ryto į operaciją, poros valandų trukmės operacija ir jeigu nebėra jėgų būti, galima laisvai keliauti namo. Buvo galima susitarti ir išš viso neateiti kai kuriomis dienomis. Vidutinišškai ligoninėje praleisdavau po 3 – 4 valandas. Išš pradžių operacijas tik stebėdavau, bet kai chirurgai pamatė, kad stoviu prie paciento galvūgalio ne tik dėl to, kad stovėti, bet kad ir kažkiek susigaudau situacijoje – leido keletoje operacijų asistuoti, bet, deja, mainai ėjo į pabaigą ir tokių operacijų nebuvo daug. Pamačiau iššties daug. Visas pagrindines kardiochirurgines operacijas, buvo ir sudėtingų atvejų, tokių kurie praktikoje pasitaiko itin retai.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenimo sąlygos buvo puikios. Bent jau man, įpratusiam prie mūsų universiteto, trečiojo bendrabučio sąlygų. Kambariai blokiniai – trims kambariams (kiekviename po du žmones) tenka vienas tualetas ir vienas duššas taip pat virdulys ir virtuvė, kuri visame aukššte yra viena.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Maitinimui mes gavome dienpinigius, kuriuos sklandžiai galėjome iššleisti ligoninės valgykloje, maistas ten tikrai pigus, bet va dėl čekišškos virtuvės subtilybių ne visi ir ne visada valgydavo būtent ten.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Keliavome trise automobiliu, taigi kelionė gavosi gan pigi. Tikslaus skaičiaus negaliu pasakyti, nes keliavome dar ir į aplinkines ššalis ir panaššiai. Esmė ta, kad gavosi bent du kartus pigiau nei autobusu, o ir žymiai patogiau.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Tai buvo pirmoji mano mainų kelionė ir neturėdamas su kuo lyginti negaliu labai objektyviai visko įvertinti. Bet viskas buvo puiku: ir patys čekai, kurie mumis rūpinosi, ir jų organizuota socialinė programa ir ypač mainų dalyviai. O jų buvo daug – 29.

Justina
Profesiniai mainai
Praha, 2009 m. liepa

Įspūdžiai apie praktiką:
Praktika man labai patiko. Daktarai draugiški, viską paaiškindavo, dažnai išversdavo ligos istorijas iš čekų į anglų kalbą, padėdavo susikalbėti su pacientas. Šiaip viskas priklauso nuo studentų, jei nori daug pamatyti – pamatysi, jei ne – tai čia jau tavo reikalas 🙂
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenau bendrabutyje ir ten sąlygos nebuvo tobulos. Dušas neužsirakino, bendras vaikinams ir merginoms, maudydamiesi galėjome gėrėtis vabaliukais, kurie ropojo sienomis. Tualetas – na, manau, kaip kiekvienam bendrabutyje. Virtuvė tragiška, nuolat palikta neplautų indų, stalai aptaškyti riebalais ir t.t. Maisto namuose nesigamindavau. Kambarys buvo dvivietis, su spinta, stalu ir spintelėmis. Manau, kaip bendrabučiui visai neblogai. Bendrai parašyčiau kokius 6-7,nes patiko atmosfera, aplinka gražiai sutvarkyta.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Maitinimui mes gavome pinigų, už kuriuos galėjome pavalgyti. Daugiausia valgydavau mieste ar nusipirkdavau maisto į namus. Ligoninėje maistas vidutiniškai skanus. Valgydavau 2-3 kartus per dieną.
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Socialinė programa buvo organizuojama kiekvieną savaitgalį. Kartu aplankėme žymias Prahos vietas, aplinkinius žymius miestelius. Taip pat buvo organizuojami vakarėliai, vienas jų buvo organizatorės namuose. Skųstis tikrai negaliu, vertinu 9.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:

Iki Prahos važiavau su autobusu, nes tai buvo pigiau nei skristi. Kelionė pirmyn ir atgal kainavo apie 300 lt. Ten nuvažiavę įsigijome nuolatinį mėnesiui, kuris kainavo apie 80 lt. Taigi su juo galėjome naudotis tramvajais, autobusais ir metro. Transportas gana patogus. Taip pat naktimis grįžti iš miesto nebuvo jokių problemų.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Dėkui, kad suteikėte man šią galimybę, pabūti mėnesį kitoje šalyje, susipažinti su užsienio studentais. Tikrai džiaugiuosi tokia patirtimi savo gyvenime 🙂

Ieva
Moksliniai mainai
Praha
, 2014 m. liepa
University hospital in Motol

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Labai gražus miestas, verta pamatyti.
Įspūdžiai apie praktiką:
Pamatyta daug sudėtingų ir retų operacijų, išmokta daug įdomių dalykų.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Labai nepatogi bendrabučio vieta. Iki ligoninės reikėjo važiuoti valandą, nors buvo vienas bendrabutis už 5 min nuo ligoninės.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Jo nebuvo. Mums buvo duoti maistpinigiai. Bet ligoninės valgykloje nuolaidos negavom (mes asistuodavom operacijoms ir išeidavome 13:00 ir vėliau, taigi valgyti norėdavosi, o mokėti gerokai daugiau nei darbuotojai dirbant nelabai).
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Turėjom kelis susitikimus, bet realiai patys mainų studentai organizavosi sau veiklą.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Paprastas skrydis lėktuvu.

Audra
Moksliniai mainai
Pilsenas
, 2013 m. liepa
Charles University in Prague, Faculty of Medicine in Pilsen

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Tvarkinga, graži ir lyginant su lietuviškomis kainomis – nebrangi šalis. Puikiai išvystytas viešasis transportas.
Įspūdžiai apie praktiką:

Dirbau radiologijos skyriuje, gydytojas man negailėjo laiko – vis stengėsi, kad būtų įdomu, kad pamatyčiau kuo daugiau, daug pasakojo, aiškino. Gavau echoskopuoti. Daugiausia laiko praleidome analizuodami KT, MRT vaizdus.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą
ir kitas buities smulkmenas:
Studentų bendrabutis erdvus ir patogus. Svarbu tai, kad nėra nei puodų nei jokių kitų virtuvės įrankių, nes kiekvienas kambarys turi po šaldytuvą, po viryklę, po dušą bei tualetą, be jokių papildomų įrankų ar indų – tad juos reikėjo atsivežti savo.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Valgiau ligoninės valgykloje, kiekvieną dieną vis kitokį patiekalą. Maistas sotus, jo tikrai daug duoda, tačiau, deja mažai daržovių. Valgykloje valgiau tik pietus, juos už gautus kišenpinigius. Parduotuvėse maistas nebrangus, gal net pigesnis nei Lietuvoje.
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Nuostabi. Labai draugiški žmonės buvo susirinkę – tai visi drauge ir planavome ką veiksime, kur važiuosime. Aplankėme Prahą, Plasy, Česky Krumlov, Čekijos Šveicarijos kalnus, Karlovy Vary ir dar daug vietų Pilsene. Rengėme tradicinių patiekalų vakarėlį, lankėmės muziejuose ir kitose svarbiose Pilsen vietose.
Įspūdžiai apie kelionę
iki vietos:
Susitariau su koordinatoriu Pilsen, kad mane pasitiktų stotyje – tad nebuvo jokių problemų, susirašėme ir mane pasitiko. Palydėjo iki studentų bendrabučio.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Viena nuostabiausių kelionių, puiki patirtis ir nepamirštami įspūdžiai.

Aistė
Profesiniai mainai
Olomouc
, 2013 m. liepa
Olomouc universitetinė ligoninė

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Olomouc yra savo istoriją turintis, vasarą ramus miestelis. Viešasis transportas yra labai gerai išvystytas. Traukiniu ar autobusu lengva nuvykti tiek į Prahą, tiek į kitus miestus.
Įspūdžiai apie praktiką:

Praktiką atlikau Anesteziologijos ir intensyvios terapijos skyriuje. Džiaugiuosi, kad pasirinkau šį skyrių, nes kartu teko pamatyti ir daug chirurginių operacijų. Visi gydytojai, su kuriais teko bendrauti, buvo labai malonūs ir draugiški. Daugelis iš jų šneka anglų ar vokiečių kalba, tad bendrauti sunku nebuvo. Ligoninėje praleisdavau dažniausiai5-6 val., tačiau laikas nebuvo normuojamas ir galima buvo būti kiek tik nori. Praktikos metu leido ne tik stebėti anesteziologo veiklą, bet ir praktiškai daug ką išbandyti (intubaciją, kateterių įvedimas ir t.t.). Gydytojai noriai tiek patys pasakodavo, tiek atsakydavo į visus iškilusius klausimus.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Gyvenimo sąlygos buvo labai geros. Kambariai blokiniai – du triviečiai kambariai dalijasi vienu dušu ir tualetu. Kiekviename aukšte galima rasti puikiai įrengtą virtuvę, tačiau puodukais ar lėkštėmis reikia pasirūpinti patiems. Internetas kambariuose veikia tik su kabeliu, o nemokamą Wi-Fi galima rasti pagrindiniame pastate. Važiuojant tramvajumi, ligoninę nuo bendrabučio galima pasiekti per 15-20 min., miesto centrą per10 min.
Įspūdžiai apie maitinimą:
Šalia ligoninės yra valgykla, skirta gydytojams ir studentams. Renkamasi kiekvieną dieną iš5patiekalų, tačiau valgyklos darbo laikas nėra ilgas, tad daugelis valgydavo kitur ar gamindavosi patys. Maitinimui buvo skirti dienpinigiai, tad galima rinktis kaip juos išleisti.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Kontaktiniai asmenys buvo labai aktyvūs ir tikrai stengėsi kuo geriau ir įdomiau viską parodyti. Buvo rengiamos kelionės į šalia esančius miestus, organizavo Ropes courses, rafting’ą ir kitokius užsiėmimus. Olomouc‘as vasarą yra gan tuščias (tai yra studentiškas miestas), tad vien šiame mieste laiką leisti būtų nuobodu.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Iš Vilniaus iki Prahos vykau autobusu, o Olomouc‘ą iš Prahos pasiekiau traukiniu (trukmė: 2,5 val.).
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Tai buvo pirmoji mano mainų programa, tad neturiu su kuo palyginti, tačiau ji pateisino visus mano lūkesčius. Laikas praktikos metu praėjo tiek įdomiai, tiek naudingai.