Bulgarija

Giedrė
Profesiniai mainai
Sofija, 2015 m. liepa
Aleksandrovska Medical University

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Labai patiko kalnai. Jie netoli miesto, nuostabi gamta. Taip pat pats miestas, Sofija yra gana gražus, smagu pasivaikščioti. Nuostabi jūra, tikrai verta pabūti prie jos, tik ne jaunimo pamėgtuose, pigiausiose kurortuose.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau nefrologijos skyriuje, gydytoja puikiai šnekėjo angliškai, viską paaiškino. Bendravau su pacientais, stebejau echoskopijas. Kartais tekdavo pabūti ilgiau, kartais trumpiau, bet dažniausiai būdavau iki pietų.
Įspūdžiai apie apgyvendinimąir kitas buities smulkmenas:

Gyvenau bendrabutyje, pats kambarys prastas. Virtuvė labai negraži, susisiekimas irgi sudėtingas, bendrabutis toli nuo universiteto.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Nepietavau.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Aš keliavau atskirai, nes pati socialinė programa susidėjo is klubų (šokių) lankymo, kas man ne prie širdies.
Įspūdžiai apie kelionę
iki vietos:
Važiavau savo automobiliu. Mane pasitiko vietiniai studentai.

Neringa
Profesiniai mainai

Stara, 2014 m. rugpjūtis

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Šalis labai patiko. Miestas paprastas, bet tikrai galima rasti, ką veikti. Pamatėm labai didelę dalį Bulgarijos, verta pabuvoti.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktika patiko. Pamatėm naujų operacinių technikų, papasakojo apie vykdomus mokslinius tyrimus.

Agnė
Profesiniai mainai
Sofija, 2013 m. liepa

Lozenetz hospital/Sofia University of St.Kliment Ochridski

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Patys nuostabiausi.
Įspūdžiai apie praktiką:

Mūsų daktaras, skyriaus personalas ir studentai buvo labai draugiški ir paslaugūs, tad ir praktika buvo šauni.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:

Galėtų būti ir geriau, bet ne taip ir blogai.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Jis buvo grynais, tai neblogai.
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Įdomu, nors ir ne visur dalyvavau.
Įspūdžiai apie kelionę
iki vietos:
Be problemų.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Nepamirškit pasiimti spiralės ar mažo virduliuko kavai darytis, nes tokios, prie kokios esate pripratę, ten negausite, nebent McDonald’e. Jų kava expresso ir kitokios jie nesupranta.

Viktorija
Profesiniai mainai
Sofia, 2014 m. liepa

University hospital “St. Ekaterina”

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Prieš važiuodama į Bulgariją galvojau, kad tai yra nedidelio ekonominio lygio šalis, „posovietinė“ ir net neįsivaizdavau, kas manęs laukė. Mano nuostabai, viskas buvo super… Atvykus į Sofiją, mane pasitiko kontaktinis asmuo, kuris labai maloniai su mašina aprodė visą miestą, jo apylinkes, pavalgydino ir pristatė į bendrabutį. Visi gyventojai malonūs, paslaugūs, klausiant tau visada bus atsakyta ir pagelbėta. Sofija mane sužavėjo architektūriniais paminklais, didingais statiniais, puikiu viešuoju transportu (pvz., metro stotys visiškai naujos ir dar blizgančios), smagiu naktiniu gyvenimu. Vis dėlto Sofija – milijoninis miestas. Čia visą parą matu galima rasti, ką veikti. Bulgarija graži savo kalvomis, kalnais, nuostabia juodosios jūros pakrante. Mes daug kur keliavome, taigi turėjome galimybę pamatyti tikrai daug.
Įspūdžiai apie praktiką:

Praktiką atlikau kardiochirurgijos skyriuje. Pirmomis dienomis reikėjo atlikti mikrobiologinius tyrimus dėl rezistentiškų bakterijų (nes bet kas į operacines eiti negali). Esant geriems tyrimams, keliavome į operacines. Mačiau visų tipų operacijas, bet asistuoti neleido. Mus mokino kaip rišti mazgus, pasiruošti operacijai, taip pat padėjome perrišti ligonius.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:

Gyvenimo sąlygos ne pačios geriausios. Gaila, kad bendrabutyje neturėjome nei virtuvės, nei šaldytuvo. Retkarčiais prabėgdavo vienas kitas tarakonas. Visos patalpos atrodo tikrai siaubingai, bet gerų draugų būryje nebematai visų blogybių, juk didžiąją dalį laiko praleidi ligoninėje ar mieste, o savaitgaliais išvažiuoji su socialine programa. Taigi, nors gyvenimo sąlygos klaikios, bet išgyventi galima.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Maitino restorane, esančiame netoli ligoninės, vieną kartą per dieną.
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Visiems mūsų savaitgaliams buvo suplanuotos kelionės. Aplankėme kitus miestus, buvome prie Juodosios jūros, kalnuose. Kartais būdavo suplanuoti nedideli pasibuvimai miesto centre, parkuose, degustavome tradicinius patiekalus, žaisdavome žaidimus.
Įspūdžiai apie kelionę
iki vietos:
Kelionė ilga ir varginanti. Kadangi nėra tiesioginio skrydžio, teko skristi su persėdimais. Jeigu yra laiko, galima važiuoti ir autobusu.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:

Bulgarija – graži ir saulėta šalis. Jeigu renkiesi šią šalį, patarčiau rinktis sostinę – Sofiją (tikrai nesigailėsite) – arba Varną ir pasiruošti nedidelėms atostogoms prie šiltos jūros.

Vygintas
Profesiniai mainai

Stara Zagora, 2012 m. rugpjūtis

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Šalis labai graži, oras visa laiką geras, jūra fantastiška, viskas aplinkui pigu 🙂
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktika  būtų  buvusi sunki jeigu nebūtume mokėję rusų kalbos, šiaip visas personalas draugiškas ir geranoriškas 🙂

Birutė
Profesiniai mainai

Sofija, liepa 2012 m.

Įspūdžiai apie miestą:
Labai graži šalis. Visuomet geras oras:) Pirmas dalykas, kuris krenta į akis atvykus į šią šalį, tai daugybė laukinių šunų. Jų pilna visur – autobusų stotelėse, skveruose, miesto centre ir t.t., tačiau jie nėra agresyvūs. Pati Bulgarija yra varganesnė šalis nei Lietuva. Čia gali grįžti truputi į praeitį, nes kai kur gali pasijusti kaip prieš 5-20 metų Lietuvoje. Kadangi aš buvau sostinėje, tai šis dalykas nelabai jautėsi (tai labiau tinka kitiems miestams). Taip pat įdomus dalykas Bulgarijoje, jog galvos linkčiojimas reiškia „ne“, o galvos purtymas – „taip“. Taigi dėl šito būdavo įvairių linksmų nutikimų:) Kalbant apie žmones, bulgarai galbūt šiek tiek linksmesni ir draugiškesni nei lietuviai. Bet, jei kalbėsim apie vairuotojus, tai Lietuvoje vairuotojai žymiai mandagesni. Bulgarijoje susikalbėti gali anglų, vokiečių, rusų kalbomis. Vyresni žmonės šneka rusiškai, jaunimas – angliškai ir nemaža dalis moka vokiečių kalbą. Maistas panašus kaip Lietuvoje. Kainos kai kur šiek tiek mažesnės nei Lietuvoje. Kadangi kontaktiniai asmenys buvo tikrai organizuoti, pamatėme daug gražių vietų Bulgarijoje.
Įspūdžiai apie praktiką:
Aš važiavau į mokslinius mainus, bet turėjau tik praktiką. Bet tai man labiau patiko:) Važiavau į akušerijos-ginekologijos skyrių. Šiame skyriuje buvau pirmoji, kuri atvažiavau iš LIMSA mainų, todėl iš pradžių gydytojai nelabai suprato kas, kur ir kaip. Pirmą mano  praktikos savaitę skyriuje tebuvo tik keli gydytojai, kurie nelabai šnekėjo angliškai. Tačiau stengėsi kažką parodyti, nusivesti į konsultacijas. Antra savaitė buvo šiek tiek geresnė. Ją praleidau operacinėje. Likusias dvi savaites praleidau gimdykloje. Čia tikrai galima gauti daugiau praktikos nei per mūsų akušerijos-ginekologijos ciklą.
Mano praktikos mėnesį didelė dalis gydytojų atostogavo, buvo kongresuose užsienyje, o skyriuje  buvo nedaug angliškai kalbančių gydytojų, todėl buvo sunkiau susišnekėti. Tačiau, mokant rusų kalbą, kalbos barjero nebūtų. Tačiau ir be rusų kalbos viskas buvo gerai 🙂

Artūras
Profesiniai mainai
Sofija, 2011 m.

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Karšta, bet ne baisiai, lietus pasirodo gana retai. Naktys dėl kalnų būna pakankamai šaltos, bet man asmeniškai, nepakeliančiam didelio karščio, buvo gal per karšta, nors, kai grįžau į Lietuvą, buvo jau per šalta. Kai tik atvažiavau, buvau įspėtas dėl didelio čigonų kiekio, bet arba aš nemokėjau jų atskirti, arba jų tikrai nėra daug. Bulgarai, kaip žmonės, man žymiai mielesni, nei lietuviai, tik bėda, kad kaip ir visi pietiečiai vėluoja ir nėra punktualūs. Angliškai kalba, sakyčiau, didesnė žmonių dalis, nei Lietuvoje, rusiškai menkai. Beje, labai daug laukinių šunų 🙂
Įspūdžiai apie praktiką:
Buvau traumatologijos skyriuje, iš esmės viskas buvo super: ir gydytojas, ir kalbos, ir medicininės žinios  Negavau labai didelės praktinės naudos tik dėl jų finansinių problemų – viskas kiek skurdžiau, operacijų mažiau ir pan. Kitose ligoninėse, kiek girdėjau, situacija geresnė.

Justina
Moksliniai mainai
Bulgarija, Sofija, 2016 m. liepa
Sofijos universitetas

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Vienintelis dalykas, ko labai tikėjausi vykdama į Bulgariją – geras oras. Taigi ten būdama vasara tikrai pasidžiaugiau (visą mėnesį temperatūra svyravo tarp 25-32°C). Nustebino, kad daugelis žmonių absoliučiai nieko negirdėję apie Lietuvą ir labai dažnai painioja ją su Latvija. Šalyje juntama sovietmečio dvasia: taip jau istoriškai susiklostė, kad Rusija bulgarų sąmonėje yra šalis išvaduotoja. Žinoma, turbūt keisčiausias dalykas: bulgarai, išreikšdami pritarimą kraipo galvą į šonus, o neigdami – linksi (nors bendraudami su užsieniečiais stengiasi prisitaikyti). Taip pat Bulgarijoje labai daug benamių šunų ir reiktų vengti čigonų. Kitas patarimas – niekada nesėsti į gatvėje stovintį taksi, nes teks sumokėti keliskart didesnę sumą nei iš tiesų reikėtų. Patogu keliauti autobusu ar metro.
Įspūdžiai apie praktiką:
Dirbau mikrobiologijos ir patologijos instituto laboratorijoje, projekte apie įvairių metalo komponentų priešvėžinį aktyvumą (tačiau iš tiesų dalyvavau visuose laboratorijos darbuose). Profesorė ir doktorantai, su kuriais dirbau, labai stengėsi parodyti ir išmokyti kaip įmanoma daugiau: mačiau įvairių tipų vėžines ląsteles, reikėjo pačiai jas išauginti ir „gydyti“ skirtingomis medžiagomis, o vėliau vertinti tų medžiagų efektyvumą ir atlikti statistinę analizę. Laboratorijoje būdavau maždaug nuo 09:30 iki 13-14val. Ligoninėse atlikę praktiką studentai skundėsi, kad su personalu sunku susikalbėti angliškai, chirurgijos skyriuje jiems pritrūko „veiksmo“ ir pabodo būti tik stebėtojais, o labiausiai džiaugėsi vienas dalyvis, buvęs kardiologijos skyriuje.
Įspūdžiai apie apgyvendinimą ir kitas buities smulkmenas:
Visi gyvenome viename bendrabutyje, tačiau skirtinguose aukštuose. Įvertinimas priklauso nuo patirties ir lūkesčių: man, pirmąkart dalyvavusiai mainuose ir gyvenančiai LSMU bendrabutyje, sąlygos buvo patenkinamos, nes ir tikėjausi kažko panašaus, tačiau buvo dalyvių, kurie viskuo pasibaisėjo. Blogiausia, kad neturėjome virtuvės, šaldytuvo ir interneto (bent mieste visur buvo galima prisijungti prie neapsaugoto wi-fi). Kambariuose gyvenome po 2 žmones, kiekvienas kambarys turėjo dušą ir tualetą (tik labai jau talpiai suprojektuotą).
Įspūdžiai apie maitinimą:
Buvo duoti kišenpinigiai. Suteikta suma pavalgymui kaip ir pakankama, nes maisto kainos Bulgarijoje mažesnės nei Lietuvoje (nors, žinoma, viskas priklauso nuo maitinimosi įpročių, norų bei apetito). Žmonės, dalyvavę profesiniuose mainuose, galėdavo gana pigiai papietauti ligoninės valgykloje. O mes, atlikę praktiką laboratorijoje, dažnai pasitenkindavome prie bendrabučio buvusio prekybos centro „Fantastico“ fantastišku asortimentu.
Įspūdžiai apie socialinę programą:
Buvo organizuojama vietinė (Sofijoje) ir nacionalinė (lankytinose Bulgarijos vietose: kalnai, pajūris) socialinė programa. Už jas reikėjo mokėti ir gana nemažai (turint galvoje, kad kainos Bulgarijoje kaip ir mažesnės nei likusioje Europoje). O pašnekėjus su vietiniais, jie liko nustebę, kodėl mums viskas taip brangiai išėjo. Tačiau dalyvauti nacionalinėje programoje rekomenduoju 100 procentų (net jei abejojate savo fizinėmis galimybėmis pasiekti kalno viršūnę). Manau, kad jei galėtumėte aplankyti Bulgarijoje tik vieną vietą, tai tiesiog privalo būti Rilos kalnai. O vietinė socialinė programa ir jos organizavimas labai nuvylė, todėl, mano nuomone, dalyvavimas joje – „pinigų išmetimas į balą“.
Įspūdžiai apie kelionę iki vietos:
Važiavau autobusu, nes tiesioginių skrydžių į Sofiją neradau, o ilgas keliones autobusu jau esu išbandžiusi ir jomis nesiskundžiu. Deja, manęs niekas nepasitiko (bet čia jau ilga istorija). Viskas baigėsi sėkmingai ir suteikė tik dar daugiau įspūdžių. Tiesiog Sofijos universiteto medicinos studentų egzaminų sesija tęsiasi 06.15-07.15, o tai paaiškina, kodėl iki mėnesio vidurio mainų dalyviai lieka antrame ar dar tolimesniame plane.
Viskas, kas netilpo, bet verta paminėti:
Visokia patirtis vis dėlto yra patirtis ar istorija, kurią galėsite papasakoti. Todėl bet kokiu atveju verta keliauti ir džiaugtis galimybe pamatyti šalį, susipažinti su kitokia kultūra, o ne sukti galvą dėl nesklandumų ar planų pakeitimų.

Emilija Unė
Moksliniai mainai
Plevenas, 2015 m. liepa
Medical University Pleven

Įspūdžiai apie šalį ir miestą:
Didžiausią įspūdį paliko klimatas. Visą mėnesį virš 30 laipsnių ir jokio lietaus!Šalis skurdžiausia Europoje, bet turi savo veidą, charakterį ir išskirtinio grožio. Turi viską – jūrą, paplūdimius, kalnus, senovinius miestus. Šalis turi išlaikytas tradicijas, visur gali rasti ju tradicinio maisto, kuris nebuvo toks jau prastas, kaip paprastai būna su vietiniu maistu. Miestas, kuriame gyvenau – mažas, bet tikrai jaukus, kas labia nustebino. Nuo bendrabučių iki universiteto reikedavo eiti tik 2 minutes, taksi labai pigus, o vynas – pigiausias kokį teko matyti.
Įspūdžiai apie praktiką:
Praktiką atlikau mikrobiologijos laboratorijoje. Per dieną praleisdavom ten iki 3 valandų. Vadovas grafikas buvo lankstus, todėl puikiai išėjo suderinti socialinę programą su praktika. Praktika buvo naudinga, bandžiau ir išmokau atlikti daug dalykų, kurių iki tol nebuvau bandžiusi. Mano draugai taip pat labiausiai buvo patenkinti šiame mieste.
Įspūdžiai apie apgyvendinimąir kitas buities smulkmenas:
Gyvenome bendrabutyje, salygos buvo tikrai prastos, bet ko tikėtis is mažo Bulgarijos miestelio. Tikrai nesiskundžiu, to ir tikėjausi. Gyvenome ne visi kartu, buvome padalinti i du bendrabučius. Gyvenom tryse kambaryje. Dalinomės vonią taip pat tryse, tuo tarpu virtuvės išvis nebuvo. Iki universiteto tik 2 minutės. Lovos buvo klaikios, galima išsinarinti ką nors, bet viskas man patiko, svarbiausia, gera kompanija. Norėčiau nuvykti dar kartą.
Įspūdžiai apie maitinimą:

Pirmomis dienomis valgėme valgykloje, tai savaitę teko laikytis dietos. Vėliau kavinėje, tai buvo labai gerai. Vieną kartą per dieną gaudavome valgyti skanaus sotaus maisto. Šiaip maistas labai pigus,kaip ir viskas Bulgarijoje, tai tiesiog nuostabu.
Įspūdžiai apie socialinę programą:

Socialinę programą vertinu puikiai – 10 balų. Kiekviena mūsų diena buvo suplanuota. Apkeliavome visa šalį. Aplankėme net ir kaimynines šalis.
Įspūdžiai apie kelionę
iki vietos:
Iki gyvenamosios vietos keliavome automobiliu. Visiškai neapsimoka finansine prasme – sumokėjau 400 eurų, bet važiavome tik dviese, gaila nebuvo daugiau važiuojančių, bet įspūdžiai buvo tiesiog nepakartojami – 2000km kelionė automobiliu.Atvykus mus pasitiko, apgyvendino ir dar apgyvendino mūsų draugę Giedrę nakčiai, kuri neturėjo ten miegoti, nes jos praktika vyko kitame mieste.