Šįkart 67-oji Tarptautinės medicinos studentų asociacijų federacijos (angl. International Federation of Medical Students’ Associations – IFMSA) Generalinės asamblėjos rugpjūčio susitikimas biomedicinos studentus sukvietė į Kvebeko regioną Kanadoje, nuostabiame Monrealyje. LiMSA su didžiausiu džiaugsmu ir pasitikėjimu, praturtinti savo žinias ne tik IFMSA komitetų sesijų kontekste, bet taip pat ir klimato kaitos, bei sveikatos ir medicinos mokyklų socialinės atskaitomybės temomis, į šį susitikimą išsiuntė net 7 delegatus – Kristiną Savickaitę, Eglę Janušonytę, Miglę Gražytę, Mindaugą Galvosą, Šarūną Domarką, Rytį Trojaną ir Paulių Povilionį.

Rugpjūčio 2-8 dienomis vykusi Generalinė asamblėja iš pat pradžių žadėjo daug šiems susitikimams nebūdingų naujovių, tokių kaip labai rimtas ir atsakingas požiūris į atliekų tvarkymą, mažiau gyvulinės kilmės produktų kasdieniame maisto racione, atsakingas resursų naudojimas bei kaip įmanoma išmaningesnis įvairiausių technologinių priemonių naudojimas, siekiant sumažinti per šiuos susitikimus pagaminamų šiukšlių kiekį. Taip pat didžioji dalis visų šalių delegatų buvo apgyvendinta studentų namuose, o ne viešbučiuose. Buvo tikrai smagu stebėti tokį atsakingą ir tvirtą požiūrį į ekologiškumą bei, be abejonės, aktyviai prie to prisidėti ir patiems, savo kasdieniais veiksmais.

Ypatingai maloni staigmena buvo išskirtinai jauki ir netgi prabangi Generalinės asamblėjos atidarymo ceremonija. Jau nuo praėjusio kovo (IFMSA GA MM’2017) visur skambėjusi daina „My Heart Will Go On“, tapusi ne tik Asamblėją reklamuojančiu bei garsinančiu akcentu, bet ir įkvėpimu organizatoriams ir dalyviams, skambėjo vėl, o pati dainos autorė Celine Dion atsiuntė savo sveikinimą ir raginimą turėti patį šauniausią ir produktyviausią biomedicinos studentų susitikimą. Taigi, dalyviai liko nustebinti ir Asamblėja paskelbta atidaryta.

Kaip ir praėjusios Asamblėjos metu, netgi 2 delegatai buvo sesijų komandų dalimis. LiMSA atstovai ne tik aktyviai dalyvavo sesijose, bet ir prisidėjo prie jų ruošimo, turėjo reikšmingų užduočių sprendžiant logistinius klausimus, protokoluojant sesijų metu vykusias diskusijas bei teikiamus pasiūlymus. Visų sesijų metu buvo pristatomos aktualios ir bendrąsias medicinines žinias praturtinančios temos. SCORP sesijose plačiai pristatyta ir išdiskutuotos prekybos žmonėmis, žmonių išnaudojimo, atominio ginklo problemos ir, svarbiausia, kokį poveikį globalinei sveikatai daro karai bei terorizmas. SCORA sesijose nemažai dėmesio buvo skirta ŽIV sergančiųjų asmenų diskriminacijai sveikatos sektoriuje.  SCOME sesijose dalyviai diskutavo apie universalią priėmimo į medicinos studijas programą, apie tai, kaip dar studijų metais, mūsų būsimus klinikinius gydymo sprendimus jau galimai lemia farmacijos pramonė, o savo įžvalgomis dalinosi patyrę SCOME komiteto nariai bei kviestiniai pranešėjai.

Mainų komitetuose buvo dėliojami paskutiniai strategijos, skirtos globalinei sveikatai ir medicinos etikai biomedicinos studentų mainuose, akcentai. Strategija buvo kuriama siekiant kuo kokybiškesnių įspūdžių, patirčių ir, žinoma, užtikrinti, jog mainų dalyviai ne tik daug ko išmoktų bei patirtų patys, bet ir puikiai reprezentuotų savo šalį ir sveikatos sistemą joje – būtų atsakingais ir kompetentingais savo šalies ambasadoriais. Pasiruošimas mainams yra vienas iš reikšmingiausių etapų gavus savo trokštamos šalies kontraktą. O kontraktų sąrašas (kaip jau tikriausiai teko susipažinti) po šios asamblėjos tapo išskirtinai gausus ir spalvingas, dėka didžiulių mainų koordinatorių pastangų ir – tiesiogine prasme – išlieto prakaito, įnirtingai derinant paskutines mainų kontraktų sąlygas aukštesnėje nei 35 oC temperatūroje.

Po labai ilgos pertraukos LiMSA dar kartą savo vykdomą projektą pristatė Rex Crossley apdovanojimuose. Šiame susitikime Eglė Janušonytė ir Kristina Savickaitė pristatė LiMSA vykdytų visuomeninių bei edukacinių renginių ciklą, atliktos Europos nacionalinių seksualinės ir reprodukcinės sveikatos bei ŽIV ir AIDS komiteto koordinatorių apklausos, bei Lietuvoje įvykusių diskusijų dėl kontracepcijos prieinamumo rezultatus. Nors prizinės vietos laimėti nepavyko, bet, vertinant mūsų organizacijos vykdomų veiklų reikšmę ir svarbą, tokia galimybė artimoje ateityje tikrai yra. Veiklos krypčių begalės, pavyzdžiui, susitikimo metu išsirinkti Europos regiono prioritetai – psichinė sveikata, atsparumas antimikrobinėms medžiagoms ir vakcinacija – be abejonės aktualios temos LiMSA’i, todėl tikimės sulaukti daugiau mūsų sukurtų ir įgyvendintų projektų šiuose apdovanojimuose.

Išgirdome įkvepiančių kalbų klimato kaitos tema. Tema, kuri yra sparčiai populiarėjanti dėl vis augančių įrodymų, kad įvairūs klimato kaitos aspektai daro didelę įtaką sveikatai ir, kad prie teigiamų pokyčių gali ir turi prisidėti jaunoji gydytojų karta – saugoti aplinką, tikslingai naudoti turimus resursus. Skubiosios pagalbos skyriuje dirbanti gydytoja Courtney Howard su didele aistra kalbėjo apie tai, jog dažnai pacientas pas mus atkeliauja sirgdamas liga, kurios priežastis atsiranda būtent dėl klimato kaitos – dėja sparčiai didėjantis tokių įvykių skaičius nėra įveikiamas tik įprastinėmis medicininėmis priemonėmis. Reikalingi svarbūs sisteminiai sprendimai ir veiksmai, nukreipti į sveikos aplinkos sugrąžinimą kiekvienam asmeniui, klimato kaita ir jos poveikis sveikatai privalo tapti medicinos studentų studijų programos dalimi ir jau yra šalių pavyzdžių (Kanada iki 2020 m.), kur ilgalaikės ir atkaklios pastangos leido tai įgyvendinti.

Klausėmės ir ypatingai įdomių IFMSA alumnų kalbų. Žavėjomės jų pasiekimais ir neblėstančia aistra globalinei sveikatai. Sužinojome daugiau apie pasaulinę bendruomenę „OpenCon“ ir apie atviros, laisvai prieinamos informacijos, mokslo ir duomenų svarbą kalbant apie kryptingą ir tvarų tobulėjimą. Džiaugėmės galėdami prisidėti prie pirmus, bet užtikrintus žingsnius žengiančio socialinės atskaitomybės įdiegimo visuose fakultetuose. Be abejonės, esame reikšminga ir svarbi šio pokyčio dalis, todėl siūlome susipažinti su drauge sukurta biomedicinos studento priesaika, kuri, tikimės, padės siekti tokių sveikatos mokslų ir modernių sveikatos sistemų, kokių norime mes, studentai, ir mūsų artimieji.

Esame ypač dėkingi galėdami pasinaudoti šia puikia galimybe ir tapti milžiniškos ir išskirtinai žavingos biomedicinos studentų bendruomenės dalimis. Kartu tobulėjame ir siekiame pokyčių savo artimoje aplinkoje, bei visame pasaulyje.

Čia rasite renginio akimirkas