Diskusijos „Kyšis – nebe norma“ dalyviai sutinka, kad Lietuvos gydymo įstaigose klesti ir smulkioji korupcija, kai pacientai duoda kyšius medikams, ir stambioji, kai vykdomi neskaidrūs viešieji pirkimai, įvyksta tam tikri susitarimai tarp farmacininkų ir gydytojų.

Jaunieji medikai pabrėžia, kad korupcija yra kompleksinė problema. Anot jų, patys pacientai turi žinoti, kad nevalia duoti kyšį medikui, taip pat daug lemia ir, jų nuomone, maži atlyginimai.

Kauno klinikų vadovas Renaldas Jurkevičius ir sveikatos apsaugos ministras Juras Požela pastebi, kad medicinos įstaigų sistema turi būti efektyvinama. Anot jų, kartais rajonų ligoninėse yra perkama brangi įranga, nors toje vietovėje yra mažai gyventojų. Taip pat kritikuojamos statybos, kurias vykdant lėšos skirstomos neskaidriai.

Pirmadienį vykusioje diskusijoje įvardytos ir konkrečios korupcijos prevencijos priemonės. Medikai kalba apie tai, kad jų bendruomenė turi suvokti, jog kyšių ėmimo problemą reikia spręsti iš vidaus. Taip pat pabrėžiama, kad pacientai turėtų paprasčiau gauti informaciją apie tai, kiek už tam tikrą paslaugą įstaiga ir patys gydytojai gauna pinigų. Dar viena iškelta mintis – poreikis dažniau ir efektyviau įvertinti gydymo įstaigas ir pačius gydytojus. Vėliau į reitingavimą būtų atsižvelgiama skiriant lėšas.

Pirmadienį surengtos diskusijos „Kyšis – nebe norma“ dalyviai: Lietuvos medicinos studentų asociacija (LiMSA), Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA), Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pavaduotojas Romas Zienka, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas, Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. R. Jurkevičius, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustienė bei sveikatos apsaugos ministras J. Požela.