„There is no Health Care without Health Workers“

Šią frazę 67 – osios Tarptautinės medicinos studentų asociacijų federacijos (angl. International Federation of Medical Students’ Associations – IFMSA) Generalinės asamblėjos kovo mėnesio susitikimo atidarymo ceremonijoje ištarė Dr. Tedros Adhanom PSO Generalinis direktorius. Daugiau nei 1000 medicinos studentų po šios ir kitų įkvepiančių asmenybių kalbų ryžtingai pasinėrę į savaitę trukusį veiklų, efektyvių veiksmo planų, siekiant teigiamų sveikatos pokyčių viso pasaulio bendruomenėse, kūrimo bei reikšmingų diskusijų ir sprendimų priėmimų sūkurį.

Kovo 1-7 dienomis Egipte vykusios Generalinės asamblėjos svarbia dalimi buvo ir LiMSA delegacija.

LiMSA delegaciją sudarė:

  • Kristina Savickaitė
  • Eglė Janušonytė
  • Gintarė Trepėnaitytė
  • Miglė Gražytė
  • Mindaugas Galvosas
  • Šarūnas Domarkas

Po ilgo laiko LiMSA atstovas sudalyvavo bei mūsų asociaciją atstovavo SCORP sesijose. Miglė (Vilniaus skyriaus vietinė žmogaus teisių ir taikos komiteto koordinatorė (LORP) šių sesijų metu aktyviai diskutavo, dalinosi mūsų organizacijos patirtimis ir ieškojo būdų kaip spręsti įvairiausias žmogaus teisių pažeidimų, o ypač stigmatizacijos ir diskriminacijos sveikatos sektoriuje problemas. Dalyvaujant SCORP veiklų mugėje geriau susipažino su Olandijos, Kuveito, Bulgarijos, Irako, Graikijos ir kitų šalių ypatingai išplėtotomis ir sėkmingai vykdomomis veiklomis nukreiptomis į pabėgėlius (jų teises bei sveikatą), smurtą prieš vaikus, švietimo bei sveikatos prieinamumo didinimo ir kitas sritis. Tai tikrai buvo puiki galimybė geriau suprasti ir įsijausti į skirtinguose pasaulio kampeliuose žmonių patiriamus sunkumus, o svarbiausia, įsitikinti, kad neabejingų medicinos studentų vaidmuo yra ypač svarbus juos sprendžiant ir stiprint bendruomenes.

IFMSA susitikimai – tai erdvė, kurioje veiklų ir užsiėmimu gausa tikrai pribloškia. Norint tobulėti įgyti ne tik teorinių žinių, bet ir išmokti kaip savo jau turimas bei įvairiose sesijose gerokai sustiprintas žinias interaktyviai ir efektyviai perduoti moksleiviams, studentams, o taip pat plačiai ir įvairialypei visuomenei. Smagu dalyvauti ir įsitraukti į diskusijas, kur kas įdomiau būti sesijų komandos dalimi ir pačioje šauniausioje multikultūrinėje aplinkoje rengti sesijas siekiant jas pritaikyti visų regionų atstovams.

Ypatingai džiugu, kad net 2 delegacijos nariai: Eglė (nacionalinė seksualinės ir reprodukcinės sveikatos bei ŽIV ir AIDS komiteto koordinatorė (NORA)) ir Mindaugas (nacionalinis medicinos mokslų komiteto koordinatorius (NOME))  buvo atitinkamai SCORA bei SCOME komitetų sesijų komandose. Tai buvo unikali patirtis leidusi, kur kas geriau suprasti šiuose komitetuose analizuojamų skirtingų temų aktualumą bei vykdomų veiklų reikšmę įvairiuose regionuose.

Teminės sesijos, kaip ir dažniausiai, tikrai buvo parengtos puikiai, o pakviesti kalbėtojai ir šios asamblėjos metu palietė ypač  opias sveikatos problemas. Vieną dieną buvo diskutuojama apie visuotinę sveikatos aprėptį (Universal Health Coverage (UHC)). Šiuo metu daugiau nei 800 milijonų pasaulio gyventojų vis dar turi išleisti daugiau nei 10 proc. savo šeimos biudžeto įvairiausioms sveikatos išlaidoms, rūpindamiesi savo, sergančių vaikų ar kitų šeimos narių sveikata. Neteisinga, kad žmonėms vis dar reikia primokėti už suteikimas sveikatos paslaugas arba neturėti lengvai prieinamų pirmosios pagalbos ar būtinųjų chirurginių paslaugų.  Vienas reikšmingiausių asamblėjos įvykių buvo parengtas ir pasirašytas svarbus dokumentas aiškiai išsakantis IFMSA bendruomenės, jaunų žmonių poziciją siekiant UHC. („Hurghada Youth Call to Action on Universal Health Coverage“)

Kitos teminės sesijos metu buvo diskutuojama apie moters lyties organų žalojimą ir apipjaustymą  (Female Genital Mutilation). Manoma, kad šiuo metu apipjaustyta nuo 100 iki 130 milijonų merginų Afrikoje ir Viduriniuose Rytuose. Nors ši tema nėra ypač aktuali Lietuvoje, tačiau įdomi ir ją reikia išmanyti norint būti tikrai globaliai mąstančiam specialistui, kuris puikiai supranta galimą pacientų įvairovę bei ruošiantis būsimoms praktikoms, stažuotėms užsienyje. Omaima El-Gibaly medicinos gydytoja ir Assiut universiteto profesorė pasidalino ir savo asmenine patirtimi, kad bijodama žmonių apkalbų, pamelavusi, kad važiuoja apžiūrai, ryžosi nuvežti savo 12 metų dukrą apipjaustymui. Iš tiesų, apie šią procedūrą ir jos atlikimą nemokoma universitetuose, tačiau gydytojai jas atlieka, vedami visuomenės spaudimo (vyraujančios kultūros, taip mėginant išsaugoti merginų nekaltybę, išvengti gėdos), siekio pasipelnyti ir turėti ilgamečių pacientų ratą. Svarbiausia grandis FGM stabdyme yra sveikatos apsaugos specialistai, kurie tiesiog privalo atsisakyti atlikti šias procedūras. Pirmiausia labai svarbu suvokti, kad tai nusikaltimas prieš žmogaus teises, nėra religinė būtinybė ar reikalinga kosmetinė procedūra. Taip pat labai svarbūs griežti įstatymai ir jų laikymosi kontrolė.

Ši Generalinė asamblėja taip pat suteikė pačia puikiausią galimybę pristatyti šiuo metu jau aktyviai vykdomą paskaitų ciklą apie lytiškai plintančias infekcijas bei kontracepcijos prieinamumą IFMSA veiklų mugėje. Mūsų interaktyvus pristatymas sulaukė ypač didelio susidomėjimo. Lygiai taip pat kovo susitikimas buvo pati svarbiausia vieta pristatyti Lietuvoje vykdoma mainų programos veiklą. Čia pat pradėti derybas dėl kitų metų mainų kontraktų pasirašymo. Veiklų bei mainų mugių spalvingumas ir būgnų garsų persmelkta atmosfera tik dar kartą įrodo, kad IFMSA susitikimai ypač gyvas ir aktyviems būsimiems sveikatos apsaugos specialistams skirtas renginys.

Be abejonės, kiekvienas jau sudalyvavęs šiame ar kitame tarptautiniame medicinos studentų susitikime jį rekomenduotų visiems. Juk akivaizdu, kad jei reikėtų įvardinti didžiausią ir be abejonės daugiausiai teigiamų pokyčių visame pasaulyje galinčią atnešti pasaulio populiacijos dalį – tai be abejonės būtų jaunimas (15-24 metų asmenys). Juos įgalinti, suteikti galimybių imtis įvairiausių veiklių, kurti ir įgyvendinti projektus ypač svarbu bei naudinga kiekvienai šaliai, o kartu visam pasauliui. Biomedicinos studentų bendruomenė turi ypač daug potencialo pasiekti didelių ir reikšmingų pokyčių. Tuo Lietuvoje rūpinamės mes Lietuvos medicinos studentų asociacija ir esame ypač dėkingi IFMSA už paskatinimą, žinias ir galimybę būti įkvėptiems siekti daugiau, imtis didesnių iššūkių!P. S. Šioje Generalinėje asamblėjoje buvo ypač malonu sutikti gerokai didesnes ir išskirtinai šaunias delegacijas iš Latvijos ir Estijos.  Baltijos šalių medicinos studentai yra pasiruošę vienytis imantis veiklų ir stiprinti bendradarbiavimą bei draugiškus santykius.  Būkite pasiruošę, nes greitu metu pradėsime ruoštis ir keliauti į BaMSA (Baltic Medical Students’ Associations) susitikimus. 

😉